چرا با پایان‌نامه و مقاله‌فروشی برخورد نمی‌شود؟

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی گفت: برای اصلاح مشکل پایان‌نامه و مقاله‌فروشی، باید حرکت همه‌جانبه‌ای انجام شود و چیزی نیست که بتوان با یک تصمیم آن را درست کرد.

تصویر چرا با پایان‌نامه و مقاله‌فروشی برخورد نمی‌شود؟

به گزارش پرسون، دکتر باقر لاریجانی درباره معضل پایان‌نامه و مقاله‌فروشی که با وجود قانون پیشگیری و قانون مقابله با تخلفات علمی هنوز ادامه دارد، گفت: این موضوع، بسیار مهم است که هم نیازمند بحث‌های کلان و هم نیازمند بحث در مدارج پایین‌تر است.

وی به تهیه گزارشی برای شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و توضیح داد: زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی از ما خواست که گزارشی در مورد چالش‌هایی که در زمینه انتشار نتایج و پایان‌نامه‌ها و ... وجود دارد، تهیه کنیم و ما نیز تحقیق مفصلی در مورد این موضوع در تهران و شهرستان‌ها انجام دادیم و پیشنهاداتی هم به شورا ارائه کردیم.

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی در مورد چالش‌های موجود در این زمینه گفت: واقعیت این است که چالش در این زمینه وجود دارد و راهکارهای آن وسیع است. یعنی هم باید به مسئله تعلیم و تعلم و تدریس و دقت و نظارت بر کار دانشجو و ... توجه کنیم و هم باید برای این‌که بتوانیم پایان‌نامه‌های خوب را دنبال کنیم، حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

لاریجانی ضمن اشاره به آیین‌نامه‌های ارتقای اساتید و پذیرش دانشجو و انتقاد از توجه صرف به تعداد مقالات، اظهار کرد: به هرحال وقتی روش کنترلی برای ارتقای دانشجو و اساتید، فقط شمارش مقاله باشد؛ می‌تواند چالش‌هایی از این قبیل نیز به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد برای اصلاح این مشکل، باید حرکت همه‌جانبه‌ای انجام شود و چیزی نیست که بتوان با یک تصمیم آن را درست کرد.

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی در مورد اقدامات مورد نیاز، توضیح داد: ما باید در ارتقای دانشجویان و اساتید، عمیق‌تر و دقیق‌تر به کیفیت‌ها توجه کنیم. همچنین نباید شاخص‌ها را در ملاک‌های شمارشی و عددی خلاصه کنیم و به رفتار، کردار و تلاش دانشجویان و اساتید توجه دقیق‌تری داشته باشیم و همه‌جانبه‌تر به فعالیت‌های آن‌ها نگاه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: با مجموعه راهکارهای وسیعی می‌توان با این مشکلی که در مورد پایان‌نامه‌ها و مقالات وجود دارد، مبارزه کرد. خوشبختانه در اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مجموعه گزارش وجود دارد و می‌توان به آن مراجعه کرد.

409420