بدهی جهانی سر به فلک کشید

اطلاعات مؤسسه مالی بین‌المللی (IIF) نشان می‌دهد بدهی چین 2.5 تریلیون دلار طی فصل زمستان بالا رفته و آمریکا 1.5 تریلیون دلار به بدهی خود افزوده‌است.
تصویر بدهی جهانی سر به فلک کشید

به گزارش پرسون، مؤسسه مالی بین‌المللی (IIF) گزارش داد دو اقتصاد بزرگ دنیا بزرگ‌ترین وام‌گیرندگان در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی بوده‌اند و بدهی جهانی تا بیش‌از 305 تریلیون دلار بالا رفته‌است.

اطلاعات این مؤسسه نشان می‌دهد بدهی چین 2.5 تریلیون دلار طی فصل زمستان بالا رفته و آمریکا 1.5 تریلیون دلار به بدهی خود افزوده‌است. IIF گزارش داد کل بدهی در منطقه یورو برای سومین فصل متوالی کاهش‌یافته است.

طبق تحقیقات این مؤسسه، بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه وارد چرخه کمبود مالی شده و سطح بالایی از بدهی دلاری را دارند.

بدهی شرکتی در خارج از بانک‌ها و وام‌گیری دولت‌ها بزرگ‌ترین منبع افزایش بدهی دنیا بوده‌است. بدهی جهانی غیر از بخش مالی به بیش‌از 236 تریلیون دلار رسیده‌است یعنی 40 تریلیون دلار بالاتر از آغاز همه‌گیری کرونا در دو سال گذشته. بدهی دولتی افزایش آهسته‌تری در همین دوره داشته‌است.

در گزارش مؤسسه مالی بین‌المللی آمده‌است:«در شرایطی که نیازهای مالی دولت‌ها هنوز هم بالاتر از سطح قبل‌از بحران کروناست، قیمت‌های بالا و بی‌ثبات کالاها هم برخی از کشورها را مجبور به افزایش هزینه‌کرد عمومی برای تسکین ناآرامی‌های اجتماعی می‌کند و این شرایط برای بازارهای نوظهوری که فضای مالی کمتری دارند سخت‌تر است».

این مؤسسه همچنین اعلام کرد انتظار می‌رود رشد اقتصاد دنیا در سال جاری میلادی بسیار آهسته باشد که پیامدهای ناگواری برای فضای بدهی جهانی دارد.

منبع: تسنیم

398409