اگر دندان پر شده دارید؛ بخوانید

یکی از روش های رایج برای حفظ دندان خراب پر کردن آن است. اکثر ما بعد از پر کردن درست نمی دانیم که چطور می توانیم آن را حفظ کنیم و به راحتی به آن آسیب می زنیم.
تصویر اگر دندان پر شده دارید؛ بخوانید

به گزارش پرسون، چه زمانی باید پر کننده های دندان را تعویض کرد:
پر کننده های دندان می تواند چندین سال بمانند. اما گاهی ممکن است در طی سالها توسط جویدن از بین بروند. اگر دندان قروچه می کنید، باید زودتر پر کننده های دندانتان را تعویض کنید.
اگر متوجه علائم سایش روی دندان هایتان شدید, مانند ترک یا مناطق خراب شده, به دندان پزشک مراجعه کنید که جای پر شدگی ها را هرچه زودتر جایگزین کنید. ادامه جویدن با یک پر شدگی آسیب دیده می تواند باعث ترک دندان شود و نیازمند ترمیم بیشتر و خراب تر شدن دندان شود.

اگر پوسیدگی دندان بیشتری در اطراف یک پر شدگی ایجاد شود, دندان پزشک شما ممکن است به جای یک حفره ثانویه دندان را با یک تاج تعمیر کند.

پیچیدگی های احتمالی، عبارتند از:

عفونت:
گاهی اوقات یک حفره پر شده از دندان که به آن متصل است, جدا می شود و فضایی کوچکی را ایجاد می کند. این فضا می تواند یک زمینه خوب برای رشد باکتری هایی باشد که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. اگر متوجه فضای بین دندان ها و پر شدگی شدید، باید هر چه زودتر به دندان پزشکی بروید.
دندان پر شده

مراقبت از دندان های پر شده

آسیب:
گاهی اوقات یک پر شدگی شکسته, باعث ترک یا افتادن می شود. آسیب به پر شدگی ممکن است زمانی رخ دهد که به سختی چیزی را گاز بزنید و یا به هنگام بازی به دهانتان ضربه بزنید. به محض اینکه متوجه آسیب پر شدگی شدید به دندانپزشکتان مراجعه کنید تا از سوزش و عفونت دندان محافظت نشده جلوگیری کنید.

پر شدگی دندان چقدر می ماند؟

طول عمر پر شدگی دندان ها بستگی به نوع ماده ای دارد که برای پر کردن دندان استفاده می شود. بعضی از آن ها طولانی تر از بقیه عمر می کنند.

برخی از آن ها علاوه بر عمر طولانی مزایای دیگری هم دارند و چنانچه در این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک گفته شده است این بستگی به این دارد که کدام نوع پر کننده را انتخاب کردید، جایی که از آن استفاده می شود و اینکه تا چه اندازه به دندان هایتان اهمیت می دهید که می تواند بر امید به زندگی یک پر کننده دندان تاثیر بگذارد.

چه نوع مواد پرکننده ای در دسترس هستند؟

امروزه بسیاری از مواد پر کننده دندان پزشکی در دسترس هستند.

دندان ها را می توان با طلا; چینی; آمالگام (که شامل جیوه مخلوط با نقره, قلع, روی و مس) و یا مواد رنگ دندان پلاستیکی و شیشه ای موسوم به رزین کامپوزیت پر کرد. محل و وسعت پوسیدگی, هزینه مواد, پوشش بیمه و توصیه دندان پزشک شما به تعیین نوع پر کننده کمک می کند.

روش های پرکردن دندان

طول عمر پر شدگی دندان ها چقدر است؟

طلا:
مزیت ها:
دوام - 10 تا 15 سال عمر می کند، معمولا بیشتر، خورده نمی شود.

استقامت - می تواند در برابر نیروهای جویدن مقاومت کند

زیبایی شناسی - بعضی از بیماران طلا را برای زیبایی، بیشتر از نقره و آمالگام دوست دارند.

معایب:

هزینه ها - گرانتر از مواد دیگر؛ تا 10 برابر بیشتر از قیمت آمالگام.

شوک گالوانیک - یک پر کننده طلا که بلافاصله پس از یک نقره قرار داده می شود، می تواند باعث ایجاد درد شدید (شوک الکتریکی) شود.

برهمکنش میان فلزات و بزاق باعث می شود یک جریان الکتریکی رخ دهد - در هر حال اتفاق نادری رخ می دهد.

زیبایی شناسی - بیشتر بیماران ممکن است هر گونه "پر کننده" ای که رنگ متفاوتی دارد را "خوشایند" ندانند.

پر کننده نقره ای - (آمالگام):
مزیت ها:

دوام:10 تا 15 سال طول می کشد و معمولاً بیشتر هم عمر دارد.

استقامت - می تواند در برابر نیروهای جویدن مقاومت کند.

هزینه - نسبت به پر کننده های کامپوزیتی قیمت کمتری دارد.
معایب:
زیبایی ضعیف - این پر کننده با رنگ دندان های طبیعی شما مغایرت دارد.

بخش های زیادی مربوط به ساختار دندان سالم باید حذف شود تا یک فضای بزرگ برای این پر کننده ایجاد شود. این ماده می تواند رنگ خاکستری رنگی را به ساختار دندان اطراف بدهد.
ترک ها و شکستگی - اگر چه همه دندان ها در حضور مایعات گرم و سرد منقبض می شوند و در نهایت منجر به شکاف یا شکستگی و مخلوط می شوند - اما در مقایسه با مواد پر کننده دیگر - ممکن است مقدار بیشتری از انبساط و انقباض را تجربه کرده و منجر به شیوع بیشتر ترک و شکستگی شود.

واکنش های آلرژیکی - درصد کمی از افراد، تقریباً 1 %، نسبت به جیوه موجود در آمالگام، حساسیت دارند.

انواع پرکننده دندان

مواد پر کننده دندان ها

پر کردن کامپوزیتی رنگ دندان:

مزیت ها:

زیبایی شناسی - سایه / رنگ کامپوزیت ها می تواند با رنگ دندان های موجود متناسب باشد؛ به ویژه برای استفاده در دندان های جلییو یا قسمت های قابل مشاهده دندان. پیوند با ساختار دندان - کامپوزیت در واقع پیوند شیمیایی با ساختار دندان را فراهم می کند و حمایت بیشتری از دندان را فراهم می کند.

تطبیق پذیری در استفاده - علاوه بر استفاده از این مواد برای پر کردن پوسیدگی ها، این ماده را می توان برای ترمیم دندان های شکسته، ترک خورده یا فرسوده مورد استفاده قرار گیرد.
در مقایسه با آمالگام هنگام خال کردن دندان برای پر کردن، نیازی نیست که ساختار زیادی از دندان سالم را کند.

معایب:

کم دوام - کامپوزیت زودتر از آمالگام از بین می رود (حداقل 5 سال عمر می کنند)؛ علاوه بر این، آن ها ممکن است مانند آمالگام زیاد تحت فشار جویدن ها دوام نیاورند و استفاده از آنها به خصوص در خارابی های وسیع عمرشان را کمتر هم می کند.

افزایش زمان جایگذاری - به دلیل فرآیند اعمال کامپوزیت، این پر کردن می تواند تا 20 دقیقه طولانی تر از آمالگام طول بکشد.

مراجعات بیشتر - اگر کامپوزیت ها برای زیبایی مورد استفاده قرار گیرد، بیشتر از یک بار باید به مطب بروید.

هزینه - مواد کامپوزیتی می تواند تا دو برابر هزینه آمالگام را داشته باشند.

علاوه بر پر کننده های رنگ دندانی، پر کننده رزین کامپوزیت، دو پر کننده دیگر نیز وجود دارد - - سرامیک و ایونومر شیشه.
غیره:

سرامیک، که اغلب از ظروف چینی ساخته می شود، نسبت به مواد رزین کامپوزیتی مقاوم تر هستند، اما سایندگی بیشتری دارند. این مواد به طور کلی بیش از 15 سال عمر می کنند و می تواند به اندازه طلا گران باشد.

شیشه ایونومر از اکریلیک و نوع خاصی از جنس شیشه ساخته شده است.

به طور معمول برای پر کردن در زیر خط لثه و برای پر کردن دندان کودکان کم سن و سال مورد استفاده قرار می گیرند.

شیشه ایونومر فلوراید آزاد می کند که می تواند به محافظت از دندان از پوسیدگی بیشتر کمک کند. اما این ماده از رزین کامپوزیت ضعیف تر است و بیشتر مستعد فرسایش و شکستگی میباشد. شیشه ایونومر معمولاً 5 سال یا کم تر عمر دارد و هزینه اش مانند رزین کامپوزیت است.

397324