انتقاد از گرانی و کبمودهای دارویی/ لزوم افزایش نظارت‌های میدانی

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه قوه مجریه باید برای کمبود دارو در بازار فکری اساسی کند و مانع از جولان دلالان شود گفت: آستانه تحمل مردم در مسأله کمبود دارو با سایر اقلام فرق می‌کند و باید مراقب بود.
تصویر انتقاد از گرانی و کبمودهای دارویی/ لزوم افزایش نظارت‌های میدانی

به گزارش پرسون، سید مسعود خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی، اظهار داشت: متاسفانه صدای پای گرانی و کمبود دارو به گوش می‌رسد که باید برای جلوگیری از افزایش قیمت فکری عاجل کرد.

وی افزود: گرانی دارو و کمبود‌ دارو با سایر اقلام تفاوت داشته و آستانه تحمل مردم در مسأله کمبود دارو هم با سایر اقلام فرق می‌کند لذا دولت وظیفه دارد که تیمی را بصورت اضطراری تعیین کند تا نسبت به رفع گرانی و کمبودهای دارویی در بازار اقدامات لازم را انجام دهد .

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر شده است که دولت تدابیری را اتخاذ کند که قیمت‌های دارو گران نشود و همچنین در دسترس مردم قرار بگیرد اما شاهد گران شدن آن در داروخانه‌ها و بازار هستیم.

خاتمی گفت: افزایش نظارت‌های میدانی و نامحسوس می‌تواند منجر به مقابله با گرانی دارو و جلوگیری از اقدامات سوءاستفاده کنندگان شود.

وی اظهار داشت: باید قیمت‌های دارو به نرخ شهریور ۱۴۰۰ بازگردد؛ ارز ترجیحی حذف نشده است اما روز به روز قیمت‌ها در حال افزایش است؛ بنابراین لازم است قوه مجریه سریعا به این موضوع رسیدگی کنند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: حذف ارز دولتی و به دنبال آن گرانی داروها نه تنها نباید فشار مضاعفی را به مصرف‌کنندگان و خصوصا آحاد ضعیف مردم جامعه تحمیل کند، بلکه باید این مابه‌التفاوت دارو به گونه‌ای توسط وزارت بهداشت و درمان مدیریت شود که بار فشار آن بر دوش مردم نباشد.

396766