این وسایل را مرتب عوض کنید

غیر از اسفنج و فیلتر هوا اقلام دیگری در خانه هستند که باید آنها را به صورت منظم و دوره‌ای جایگزین کنید.

تصویر این وسایل را مرتب عوض کنید

به گزارش سایت خبری پرسون، «در بچگی وقتی رویای بزرگ‌شدن داشتیم، هیچکس نمی‌گفت در بزرگسالی لازم است بخشی از پولی را که با سختی به دست آورده‌ایم صرف خرید عمده‌ اقلامی مانند اسفنج یا فیلترهای هوا کنیم.

حالا این حقیقت را می‌دانیم که خرج‌کردن اندکی پول ارزش آرامش ذهنی را دارد که می‌دانیم حاصلِ تمیزی، ایمنی و مجهزبودن فضای زندگی‌مان است. اما غیر از اسفنج و فیلتر هوا اقلام دیگری هم در خانه هستند که باید آنها را به صورت منظم جایگزین کنید.

مسواک

بر اساس توصیه‌ انجمن دندانپزشکی آمریکا بهتر است هر سه تا چهار ماه یکبار مسواک را جایگزین کرد؛ به ویژه زمانی که احساس می‌کنید دندانه‌های مسواک ساییده شده‌ یا تغییر جهت پیدا کرده‌اند. بعد از یک دوره بیماری ویروسی یا باکتریایی هم مسواک‌تان را دور انداخته و با یک مسواک نو جایگزین کنید.

بالش

تعویض بالش به واسطه‌ی چربی سر، سلول‌های پوست و کنه‌هایی که به مرور زمان روی بالش انباشته می‌شوند، ضروری است. حداقل هر دو سال یکبار بالش‌های قدیمی را با بالش‌های نو جایگزین کنید.

پرده‌ی حمام

پرده‌ی حمام به مرور به کفِ شامپو، بدن‌شوی، صابون و دیگر محصولاتی که در حمام استفاده می‌کنید، آغشته می‌شود. علاوه بر این، در هوای مرطوب حمام که تهویه‌ی مناسب ندارد، کپک به‌سرعت ایجاد می‌شود. به محض مشاهده‌ی هرگونه کدری یا کپک روی پرده‌ی پلاستیکی حمام، آن را بشویید یا با یک پرده‌ی نو جایگزین کنید.

تخته‌های برش آشپزخانه

زمان تعویض این تخته‌ها به میزان مصرف شما بستگی دارد. اگر شما روزانه از تخته‌ی برش استفاده می‌کنید، پس حداقل یک‌ بار در سال باید آن را تعویض کنید. هر بار که با چاقو خراشی روی تخته‌ی برش ایجاد می‌شود جای جدیدی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌شود.

فیلترهای هوا

فیلترهای هوا چون در معرض دید نیستند، ممکن است تعویض آنها را فراموش کنید. سیستم‌های گرمایش و تهویه‌ی هوای مرکزی (HVAC)، دستگاه‌های تهویه‌ی مطبوع، مرطوب‌کننده‌ها و رطوبت‌گیرها و حتی پنکه‌های خاص فیلترهای هوایی دارند که با گرد و غبار، دانه‌های کپک یا ذرات دیگر مسدود می‌شود. تمیز نگه‌داشتن آنها برای حفظ کیفیت هوای داخلی ضروری است. هر ۳۰ روز یک بار فیلترهای هوا را بررسی کنید و فیلترهای قابل استفاده‌ی مجدد را تمیز کنید یا اگر یکبارمصرف هستند به محض مشاهده‌ی رسوب یا گرفتگی آن را تعویض کنید.

کپسول‌های آتش‌نشانی

شاید بتوان کرم ضد آفتاب یا چای کیسه‌ایِ تاریخ گذشته را بدون هیچ عوارضی مصرف کرد اما وقتی صحبت از ایمنی آتش‌سوزی می‌شود، نمی‌توان ریسک کرد. کپسول آتش‌نشانی از نظر فنی منقضی نمی‌شود اما ممکن است کارایی خود را زمانی از دست بدهد. هر ماه درجه‌ی کپسول را بررسی کنید. اگر سوزن از ناحیه‌ی سبز خارج شده باشد، باید کپسول را تعویض یا تعمیر کنید.

داروها

معلوم نیست با مصرف داروهای بدون نسخه‌ی منقضی‌شده دچار چه عوارض جانبی شویم. شاید با مصرف ایبوپروفنی که یک ماه از تاریخ انقضای آن گذشته دچار هیچ عارضه‌ای نشویم، اما قطعاً مصرف قرصی که پنج سال است تاریخ مصرفش منقضی‌شده توصیه نمی‌شود. بهتر است شرط ایمنی را رعایت کنید و داروهای تاریخ مصرف گذشته را با داروهای تازه جایگزین کنید.

فیلترهای آب

اگر فیلتر شما با سرب و رسوب مسدود شده باشد، فیلترکردن آب فایده‌ای ندارد. در واقع اگر آب آشامیدنیِ فیلترنشده‌ی شما از یک فیلتر کثیف عبور کند، آلوده‌تر خواهد شد. فیلتر یخچال و پارچ را حداقل چهار ماه یکبار عوض کنید. اگر مصرف‌تان زیاد است، در فواصل کوتاه‌تر فیلتر را عوض کنید.

اسفنج

در میان تمام اقلام خانگی که شاید به قدر کافی آنها را تعویض نمی‌کنید می‌توان به اسفنج‌های آشپزخانه اشاره کرد که تعویض آنها واجب‌تر از همه چیز است. ما از این اسفنج‌ها برای تمیزکردن ظروفی استفاده می‌کنیم که نگهدارنده‌ی گوشت خام بودند یا در دهان افراد بودند و بعد تمام روز آنها را در همین حالت مرطوب در سینک به حال خود رها می‌کنیم. حداقل هر ماه یک بار با تعویض اسفنج‌های کهنه با اسنفج‌های نو جلوی انتشار باکتری‌ها را به حداقل برسانید. اگر هر روز با دست ظرف می‌شویید، ممکن است هر هفته به اسفنج نو احتیاج پیدا کنید.

395789