جمله جنجالی امام‌جمعه اصفهان سوژه شد

صحبت‌های امام‌جمعه موقت اصفهان درباره پوشش فوتبالیست‌ها و لباس آنها، در شرایطی مطرح شده که به غیر از بخشی از زانوی بازیکنان فوتبال، جای دیگری از بدن آن‌ها مشخص نیست. اینکه چطور با استناد به اسلام، پوشش فوتبالیست‌ها برای نگاه زنان ایراد دارد و باید از انظار آن‌ها دور باشد، مقوله‌ای است که یکپارچگی نظر در بین همین علمای ایرانی نیز برایش وجود ندارد.
تصویر جمله جنجالی امام‌جمعه اصفهان سوژه شد

به گزارش پرسون، «تماشای فوتبال برای زنان حرام است!»؛ این جمله که احتمالا به قدر کافی شوکه‌کننده است، نگاه یک مفتی سعودی و نظرش درباره تماشای فوتبال در سال ۱۳۹۴ است. همان سال «مورکووورد نیوز» با اشاره به چنین نظری نوشت: «یک مفتی عربستان اعلام کرد تماشای فوتبال مردان برای زنان مسلمان حرام است و افرادی که به این کار مبادرت می‌ورزند، گناه کبیره مرتکب می‌شوند؛ چراکه تماشای بدن مردان با لباس ورزشی برای زنان حرام است».

اگرچه چنین دیدگاهی تند به نظر می‌رسید، ولی با توجه به نگاه موجود در عربستان، با آن جو سابق، مطرح‌شدنش اعتراض گسترده‌ای در پی نداشت. البته این موضوع مربوط به گذشته است و در حال حاضر عربستان مدت‌هاست مسئله تماشای فوتبال برای زنان را حل کرده و حتی زمینه ورود آن‌ها به ورزشگاه را برای تماشای بازی فوتبال نیز فراهم آورده است. عربستانی‌ها در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده‌اند و حالا چند فصل می‌شود که خانواده‌ها با یکدیگر به ورزشگاه می‌روند. این موضوع ابتدا در چند شهر و ورزشگاه و سپس به صورت گسترده‌تری رواج پیدا کرد و این کشور اسلامی، به‌راحتی با مسئله ورود زنان به ورزشگاه کنار آمد.

391116