امام جمعه یزد خواستار شد؛

سود ناعادلانه کالاها مهار شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه برخی تولیدکنندگان و تجار به سود کم قانع نیستند، گفت: این امر سبب قیمت گذاری‌های غیرمنطقی می شود که دولت باید آن را مهار کند.
تصویر سود ناعادلانه کالاها مهار شود

به گزارش پرسون از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با سفارش نمازگزاران به تقوا با اشاره به بیماری خود و ابتلا به کرونا اظهار داشت: خدا را شاکرم و از دعای خیر مردم نیز قدردانی می کنم و امیدوارم مردم گرفتار این بیماری نشوند.

وی با تاکید بر اینکه حرکت ما انسانها باید در مسیر خدا باشد، افزود: ما بندگان خدا و مخلوقات خدا هستیم و خالقی در عالم، غیر از خدا نیست و همه ما و همه موجودات، تحت قیمومیت و ربوبیت او و در هر آن و لحظه ای محتاج به رحمت خدا هستیم و اگر یک آن خدا به ما عنایت نکند، همه ما نیست خواهیم شد.

ناصری ادامه داد: راه رفتن، کار کردن، تلاش کردن و همه حرکات ما نشأت گرفته از اراده خداوند متعال است و همیشه و در تمام لحظات تحت رحمانیت خدا هستیم بنابراین باید خدای خود را بشناسیم و با او ارتباط برقرار کنیم زیرا او مبدأ همه عنایات است.

امام جمعه یزد تاکید کرد: سزاوار نیست که خدای خود را فراموش کنیم و سزاوار نیست که از عنایت خداوند متعال دور شویم و این مخالف اساس خلقت است و یکی از اصلی‌ترین مواردی که ما را به خدا متصل می کند، نماز است و خداوند متعال، وسیله ها و برنامه هایی تعیین کرده که بتوانیم با خدای خود ارتباط برقرار کرده و با او حرف بزنیم و از او استمداد بجوییم.

ناصری با اشاره به اینکه تمام قرآن نازل شده از سوی خداست و خداوند متعال با انسان سخن می گوید اما سوره حمد برای این است که انسان با خدا حرف بزند، اظهار داشت: این حرف زدن دو مرحله ای است که نخست مرحله توحید نظری و سپس توحید عملی است.

خطیب جمعه یزد با بیان اینکه کلمه اقیموا الصلوات بیش از 90 بار در قرآن تکرار شده است، افزود: انسان در نماز رابطه مستقیم با خدا برقرار می کند و نماز یک راهکار اتصال به خدای متعال است اما متاسفانه می بینیم که در ارتباط با نمازها به ویژه نمازهای جماعت در مساجد و مدارس اشکالاتی پیش آمده که باعث نگرانی است.

وی تصریح کرد: به پدرها و مادرها توصیه می کنم که فرزندان خود را به نماز انس بدهند و نماز را به فرزندان خود آموزش بدهند و برای آن برنامه ریزی کنند و طوری فرزندان خود را تربیت کنند که از ابتدا دل به خدای خود بدهند و با خدا انس پیدا کنند و شرایطی فراهم کنند که ارتباط فرزندان خود را با خدا تقویت کنند.

امام جمعه یزد عنوان کرد: نماز کمک می کند که انسان از بسیاری از انحرافات دور بماند، ممکن است جوان نمازگزار گناه کند اما چون نماز می خواند و مقید به نماز است، نماز او را نجات می دهد چون بر اساس آیه قرآن، صلوات تنهی عن الفحشا و المنکر است و اجازه نمی دهد که انسان غافل بماند.

وی تاکید کرد: والدین اگر می خواهند حق پدری و مادری خود و معلمان اگر می خواهند حق استادی خود را ادا کنند، فرزندان و شاگردان را با نماز آشنا کنند.

ناصری تاکید کرد: بزرگترها به ویژه والدین و معلمان در نماز کوتاهی نکنند و مسیر را برای فرزندان و شاگران خود هموار کنند و اطمینان داشته باشید که خداوند به شما نیز پاداش بزرگی عطا می فرماید.

وی ادامه داد: تجارت و کسب و کار نباید شما را از نماز دور کند زیرا نماز ارتباط با خداست بنابراین در زمینه نماز کوشا باشید و لازم است تحولی در روحیه والدین، معلمان و اساتید ایجاد شود زیرا خداوند متعال در چندین آیه در قرآن کریم به اقامه نماز توصیه کرده است.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه(س) اظهار داشت: ائمه ما از جمله امام سجاد(ع) به عبادات طولانی شهرت دارند و این سیره ائمه ما در زندگی بوده و حضرت زهرا(س) را نیز به این اسم نامیده اند زیرا ایشان وقتی در محراب عبادت می ایستاد، آنچنان دل به خدا می داد که از خود بیخود می‌شد و نوری از آن نماز به آسمانها می رفت و بر همین اساس او را فاطمه نامیدند.

وی افزود: حضرت زهرا(س) اینقدر به نماز می ایستاد که پاهای آن حضرت ورم می کرد و آنقدر در نماز متوجه خدا بود که نفسش به شماره می افتاد.

امام جمعه یزد اظهار داشت: اگر ما پیروان آن حضرات هستیم، نباید کاری کنیم که از این سعادت دور شویم و باید به فرزندان خود خدمت کنیم و آنها را در مسیر خدا قرار دهیم.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انقلاب با زحمات بسیار و با عنایات خداوند متعال به دست آمده است، افزود: در 19 دی سال 56 مردم قم یکپارچه در پاسخ به توهین روزنامه به امام خمینی(ره) به میدان آمدند.

وی بیان کرد: آن زمان گمان می کردند که می توانند مردم را فریب بدهند اما مردم به میدان آمدند و اقدام کردند و این انقلاب پا گرفت و یزدی‌ها هم به دنبال همین توهین ها و چهلم مردم تبریز به میدان آمدند و نقش آفرینی کردند.

ناصری ادامه داد: دشمن می خواهد ما نسبت به انقلاب بی توجه باشیم و این بصیرت را از بین ببرد و ایمان ما را با فضاسازی های خود کمرنگ کند و با القا مسائل نا امید کننده، ما را به سمت فراموشی انقلاب و آرمانهای آن سوق دهد.

خطیب جمعه یزد عنوان کرد: ما در مسیر پیشبرد انقلاب سختی ها و توطئه های بسیاری داشتیم و در همه ابعاد تحت فشار دشمن بودیم اما چون مردمی بابصیرت و ولایی داشتیم، خداوند متعال نیز کمک کرد و این انقلاب حفظ شد اما دشمن از درهای دیگری در حال وارد شدن است.

وی افزود: بزرگنمایی و سیاه نمایی، خارج کردن جوانان از مسیر با استفاده از افراد سست عنصر از مواردی است که دشمن برای آن برنامه ریزی کرده است.

ناصری تصریح کرد: دشمن در صدد نا امید کردن مردم نسبت به انقلاب است و تلاش می کند اقدامات انجام شده را ندیده بگیرد اما بدانید که حفظ انقلاب و حفظ دین از وظایف دینی و شرعی و سیاسی و یک امر دینی الهی است اما می خواهند ذهن فرزندان ما را بی تفاوت کنند اما امیدوار باشید و ارتباط با خدا را حفظ کنید تا یاوه گویی های آنها در شما اثر نکند.

وی از مردم خواست تا دقیق، بیدار، دشمن شناس باشند و توطئه های دشمن را درک کنند و مانند همیشه در صدد خنثی سازی آن برآیند و در این مسیر گوش به فرمان ولی فقیه باشند و مراقب توطئه های ریز و انحرافی دشمن نیز باشند.

خطیب جمعه یزد ادامه داد: دشمن در تلاش است به عنوان یک خط مشی درازمدت برای تغییر هویت ایران اسلامی از نفوذ استفاده کند که باید همگان مراقب باشند و امیدوارم مسئولان و دولتمردان تلاش های خود را بیشتر کنند و با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات فرزندان این جامعه را در بستر فضای مجازی سالمتری قرار دهند.

وی درباره معیشت مردم و نحوه قیمت گذاریها نیز بیان کرد: متاسفانه تولیدکنندگان و تجار ما به سود کم قانع نیستند و با سودهای بالایی که می خواهند، قیمت گذاری های غیرمنطقی و ناعادلانه انجام می دهند که این رویه باید ساماندهی شود و لازم است دولت گروهی را برای این منظور تعیین کند تا برای اجناس و کالاها سود منطقی در نظر بگیرند.

ناصری همچنین بر لزوم خودکفا شدن در زمینه خوراک دام تاکید کرد و گفت: کشور ما ظرفیت تولید محصولات کشاورزی از جمله خوراک دام را دارد و باید با یک برنامه ضرب الاجل در این زمینه به خودکفایی برسیم تا نرخ مرغ و گوشت و لبنیات مردم دائم متاثر از این موضوع نباشد.

379069