ذبیح الله مجاهد؛

آمریکایی ها تصور می کردند من وجود خارجی ندارم

ذبیح الله مجاهد گفت: اغلب اوقات نیرو‌های آمریکا به محلی‌ها پول میدادند تا اطلاعاتی درباره مکان حضور من دریافت کنند. آن‌ها با استفاده از چنین اطلاعاتی بار‌ها عملیات‌هایی به امید یافتن من انجام دادند. اما من هرگز برای خروج از افغانستان تلاش نکردم.
تصویر آمریکایی ها تصور می کردند من وجود خارجی ندارم

به گزارش پرسون، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان مدعی شد که سال‌هاست در کابل سکونت دارد، درست بیخ گوش «دشمنانی» که در دوران جنگ او را شخصیتی «شبیه به روح» می‌پنداشتند.

این سخنگوی طالبان که ماه گذشته برای اولین بار در یک دهه پس از کنترل این گروه بر کابل یک کنفرانس خبری برگزار کرد، گفت: طی این سال‌ها در کابل سکونت داشته است.

مجاهد که سال‌ها فعالیت مخفیانه داشت، همچنین مدعی شد که در دارالعلوم حقانیه واقع در شمال غرب پاکستان به تحصیل پرداخته که به دانشگاه طالبان یا دانشگاه جهاد هم شناخته می‌شود.

سخنگوی طالبان در مصاحبه با روزنامه اکسپرس تریبیون گفت: آن‌ها (آمریکا و نیرو‌های ملی افغانستان) قبلا فکر میکردند که من وجود خارجی ندارم.

این سخنگوی ۴۳ساله گفت: آنقدر از حملات و تلاش‌های آن‌ها برای بازداشت خودم فرار کرده بودم که آن‌ها جدا فکر می‌کردند که «ذبیح‌الله» یک شخصیت ساختگی است، نه اسم مردی که واقعا وجود خارجی دارد.

او توضیح داد: با این وجود من آزادانه در افغانستان تردد کردم. فکر میکنم این تصور به این کار کمک کرد. مدت زمان طولانی است که ساکن کابل هستم، درست بیخ گوش آن‌ها. من در جای جای این کشور گشتم. من همچنین میتوانستم به خط مقدم درگیری، جایی که طالبان اقدامات خود را در آنجا انجام می‌داد، دسترسی مستقیم داشته و اطلاعات به روز داشته باشم. این برای دشمنان ما بسیار گیج کننده بود.

با توجه به اینکه چهره او سال‌ها دیده نشد، این گمانه زنی وجود داشت که چند سخنگو وجود داشته باشد. او گفت: اغلب اوقات نیرو‌های آمریکا به محلی‌ها پول میدادند تا اطلاعاتی درباره مکان حضور من دریافت کنند. آن‌ها با استفاده از چنین اطلاعاتی بار‌ها عملیات‌هایی به امید یافتن من انجام دادند. اما من هرگز برای خروج از افغانستان تلاش نکردم و حتی به آن فکر هم نمیکردم.

ذبیح الله مجاهد که متولد ۱۹۷۸ در منطقه گردیز در ولایت پکتیا است، گفت او در حوزه علمیه حقانیه در شاخه فقه اسلامی مشغول به مطالعه بوده است.

او گفت پس از بازداشت شدن سخنگوی قبلی، به عنوان سخنگوی جدید انتخاب شد و هرگز ملا عمر، موسس طالبان را ندیده بود. اما مجاهد با اشاره به جانشین‌های ملا عمر گفت: من با شیخ ملا منصور و شیخ هبت الله کار کرده‌ام.

منبع: ایسنا

349515