«چپ‌دست» به جشنواره جهانی راهی می شود

اولین حضور جهانی فیلم کوتاه «چپ‌دست» به نویسندگی و کارگردانی نسرین محمدپور در بیست و هشتمین جشنواره جهانی «آدانا» ترکیه خواهد بود.
تصویر «چپ‌دست» به جشنواره جهانی راهی می شود

به گزارش پرسون، فیلم کوتاه چپ دست به نویسندگی و کارگردانی نسرین محمدپور و تهیه‌کنندگی فریبا عرب (کمپانی CHOSEN IMAGE) به بیست و هشتمین جشنواره جهانی «آدانا» ترکیه راه یافت.

جشنواره بین‌المللی فیلم آدانا (International Adana Golden Boll Film Festival) با الهام از ییلماز گونی کارگردان کُرد اهل ترکیه که در سال ۱۳۶۱ (۱۹۸۲ میلادی) برای فیلم «جاده» (Yol) برنده نخل طلای جشنواره کن شد، با آغاز عصر جدیدی که نشان از واگرایی سینمای سنتی به سمت آگاهی سیاسی داشت پا به عرصه وجود گذاشت. آدانا، همچنین، سرزمین فیلمسازان، نویسندگان، هنرمندان و روشنفکران شاخصی از جمله یاشار کمال، نویسنده برجسته‌ و فعال حقوق بشر اهل ترکیه، است. هر ساله بالغ بر ۷ هزار فیلم سینمایی، کوتاه و انیمیشن به این جشنواره ارسال می‌شود و فیلمسازان در آن به رقابت می‌پردازند.

فیلم کوتاه چپ دست در بخش رسمی مسابقه آثار کوتاه بین‌الملل این جشنواره حضور دارد و علاوه بر آثاری از ترکیه، ژاپن، آمریکا، ایتالیا، اسپانیا، هند، روسیه و کوزوو با یک فیلم کوتاه ایرانی نیز برای کسب جایزه حباب زرین (Golden Boll) به رقابت می‌پردازد.

همچنین در بخش فیلم‌های بلند سینمایی جشنواره «آدانا»، فیلم سینمایی قهرمان ساخته اصغر فرهادی و فیلم‌هایی از الکسی جرمن و پل شریدر در این رویداد حضور دارند. بیست و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «آدانا» از ۲۲ تا ۲۸ شهریور (۱۳ تا ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۱) حضوری برگزار می‌شود.

در خلاصه داستان این فیلم کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای آمده است: «مریم تصمیمی بزرگ در سر دارد و قصد دارد کاری انجام دهد و خود را برای این کار آماده می‌کند اما...»

یاسمن نصیری، رهام اسدی، سهیل رضایی، لیلا دلیر، رضا موسی زاده گلستانی، علی جوان، ناصر شجاعی‌فر، رضا لیودانی، رحیم اسدی، شهرزاد خوشخو، مصطفی رضایی، مسعود خانزاده، تکتم محمدی و محمدامین مجدی، بازیگران چپ دست هستند.

منبع: خبر فارسی

339415