اختصاص 50 میلیارد ریال به اکتشافات معدنی خراسان‌جنوبی

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی از موافقت با با اختصاص 50 میلیارد ریال جهت تکمیل اکتشافات معدنی خبر داد.
تصویر اختصاص 50 میلیارد ریال به اکتشافات معدنی خراسان‌جنوبی

به گزارش پرسون از خراسان جنوبی، عباس جرجانی رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: از ۶۵ ماده معدنی کشور حدود ۵۰ ماده در استان خراسان‌جنوبی وجود دارد.

وی مطرح کرد: براساس آخرین آمار رسمی ۶ درصد مجموع معادن کشور، ۵.۱ درصد از ذخایر قطعی، ۲.۴ درصد استخراج اسمی و ۸.۵ درصد اشتغال در حوزه معادن کشور مربوط به خراسان‌جنوبی است و چهارمین استان معدنی کشور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی شهرستان طبس را خاستگاه زغال‌سنگ کشور معرفی کرد و افزود: براساس آمار بیش از ۷۵ درصد زغال‌سنگ کشور در طبس وجود دارد که سهم قابل توجهی از نیاز صنایع فولادی کشور را تأمین می‌کند.

جرجانی با اشاره به اشتغال بیش از ۱۳ هزار نفر در معادن خراسان‌جنوبی، گفت: معادن در همه شهرستان‌های استان فعال بوده و هر شهرستان ظرفیت خاصی دارد همچنین برخی شهرستان‌ها به عنوان بهشت معدنی از انواع ظرفیت‌های معدنی برخوردار هستند.

وی بیان داشت: با پیگیری‌های این سازمان و طرح موضوع در شورای برنامه‌ریزی استان با اختصاص ۵۰ میلیارد ریال جهت تکمیل اکتشافات معدنی موافقت شد.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی افزود: این اعتبار در راستای شناسایی ذخایر و پتانسیل‌های معدنی اختصاص یافت تا با شناسایی ذخایر جدید و بیشتر بتوانیم در راستای توسعه فعالیت‌های معدنی و ایجاد واحدهای صنعتی مبتنی بر معادن بیش از پیش گام برداریم.

جرجانی تبیین کرد: در صورتی که روند این مطالعات نیز ادامه پیدا کند شاهد شناسایی ذخایر جدیدی در استان خواهیم بود که منجر به رشد و ایجاد اشتغال هرچه بیشتر حوزه معدن استان خواهد شد.

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۹۶ معدن با ذخیره قطعی ۶.۸ میلیارد تن در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: تاکنون ۸۵ درصد پهنه‌های معدنی استان تعیین تکلیف شده تا پایان سال تمامی پهنه‌ها تعیین تکلیف می‌شود.

منبع: فارس

339302