ماجرای کارگر بیکاری که ستاره شد!

خابانه لیم، که او را بیشتر با نام خابی لیم (khaby lame) می‌شناسند زندگی گذشته اش را فاش کرد.
تصویر ماجرای کارگر بیکاری که ستاره شد!

به گزارش پرسون، خابانه لیم، که او را بیشتر با نام خابی لیم (khaby lame) می‌شناسند، جوانی ۲۱ ساله و سنگالی است که در کیواسوی ایتالیا زندگی می‌کند.

او اولین تولید کننده‌ محتوا در تیک تاک در اروپا و دومین در جهان است که به تعداد ۱۰۰ میلیون فالوور دست پیدا کرده است. این اتفاق در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۲۱ برای او افتاد.

لیم در ماه مارس سال گذشته شروع به استفاده از تیک تاک کرد. آن زمان به خاطر همه‌گیری کرونا کارش را به عنوان کارگر کارخانه از دست داده بود. او در ویدیوهایش اغلب یک کلمه هم حرف نمی‌زند. در عوض، از حالات چهره و اشاره‌های دست برای دست انداختن سایر ستاره‌های اینترنت استفاده می‌کند. خیلی‌ها این روش را کلید موفقیت او می‌دانند چرا که حرکات و حالات چهره از سد زبان و فرهنگ عبور کرده و پیام‌های او را جهانی می‌سازند.

در مصاحبه‌ای که لیم در ماه ژوئن امسال با نیویورک تایمز داشت، فاش کرد که اگرچه از یک سالگی در ایتالیا زندگی کرده است، اما هنوز از پاسپورت سنگالی‌اش استفاده می‌کند.

تبدیل شدن لیم به یک ستاره چند ماه پس از اعتصاب تولیدکنندگان سیاه‌پوست محتوا در اعتراض به تصاحب محتوا و ندادن اعتبار به آن‌ها صورت می‌گیرد. بسیاری از تولیدکنندگان سیاهپوست محتوا در پلتفرم تیک تاک می‌گویند که سود کمی بابت ترندهای آنلاینی که خلق می‌کنند، نصیب‌شان می‌شوند در حالی که همتایان سفیدپوست‌شان برای همان نوع از ترندها پول‌های خوبی به جیب می‌زنند.

اگرچه تولیدکنندگان محتوا سهمی از درآمد حاصل از تبلیغ تیک تاک را دریافت نمی‌کنند، با این وجود تولیدکنندگان برتر پول‌های خوبی در این پلتفرم درمی‌آورند. واضح‌ترین روش کسب درآمد، اینفلوئنسر مارکتینگ است که طی آن تولیدکنندگان ابتدا فالوورهای کافی را جذب می‌کنند و بعد با تبلیغ برندهای مختلف کسب درآمد می‌کنند.

رشد خارق‌العاده تیک تاک در آفریقا

در آوریل ۲۰۲۰، تیک تاک تبدیل به اپلیکیشنی با بیشترین تعداد دانلود در جهان شد. تیک تاک به طور خاص در آفریقا موفق بوده است. این اپ در حال حاضر در نیجریه سومین اپلیکیشن پر دانلود و در کنیا ششمین است.

338263