برای نخستین بار در کشور؛

کشت آزمایشی زنجبیل با سایبان‌های نوین در گیلان

مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای نخستین بار در کشور کشت زنجبیل به صورت آزمایشی با سایبان‌های نوین در گیلان درحال انجام است.
تصویر کشت آزمایشی زنجبیل با سایبان‌های نوین در گیلان

به گزارش پرسون از گیلان، شاهین رستم پور افزود: این طرح برای نخستین بار در کشور با هدف بی نیاز شدن از واردات این محصول در یک هکتار از زمین‌های روستای خمسر صومعه سرا اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت توانمندسازی کشاورزان افزود: این طرح با حمایت معاونت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان و با کمک سایبان‌های مدرن با ارتفاع ۴ متر در فضای باز اجرا می‌شود.

رستم پور با اشاره به توجیه اقتصادی این طرح گفت: بکارگیری بستر کشت تولید داخل کشور (پینوپیت) موجب کاهش هزینه‌ها و رونق کسب و کار در منطقه می‌شود.

مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بررسی‌های اولیه بخش تحقیقات گروه کسب و کار نظری نشان می‌دهد استان‌های گیلان، مازندران و بخش‌هایی از گلستان برای کشت زنجبیل مناسب هستند.

سالانه بیش از ۳ هزار تن زنجبیل از کشور‌های مختلف به ویژه چین و هند وارد ایران می‌شود.

بر اساس آمار سازمان فائو، هند با تولید بیش از یک میلیون تن، نیجریه با تولید ۵۲۳ هزار تن و چین با تولید ۴۶۳ هزار تن در جایگاه یکم تا سوم تولید زنجبیل در جهان قرار دارند.

گیاه زنجبیل در کشور‌هایی نظیر اندونزی، نپال، تایلند، کامرون، بنگلادش و ژاپن نیز تولید می‌شود.

زنجبیل یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی در جهان است و به عنوان چاشنی مغذی در بسیاری از غذا‌های ایرانی استفاده می‌شود.

منبع:صدا و سیما

327790