325531

عدم اقدام ۲ درصد از جامعه هدف در اصفهان برای کارت هوشمند ملی

تصویر عدم اقدام ۲ درصد از جامعه هدف در اصفهان برای کارت هوشمند ملی
مدیرکل ثبت احوال اصفهان گفت: تنها ۲ درصد از جامعه هدف چهار میلیون و یکصد هزار نفری در استان برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام نکردند.

به گزارش پرسون از اصفهان، حسین غفرانی کجانی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: تعدادی از کارت‌های هوشمند ملی صادرشده و یا در آستانه تحویل است و تعدادی از درخواست‌ها نیز در صف رسیدگی قرار دارد و برخی از درخواست دهندگان نیز باوجود ارسال پیامک تحویل، هنوز برای دریافت اقدام نکردند.

وی با اشاره به اینکه هیچ مشکلی در ارائه خدمات صدور کارت ملی برای باقیمانده جامعه هدف در استان وجود ندارد، از افرادی که تاکنون برای دریافت کارت ملی اقدام نکرده‌اند خواست تا هرچه سریع‌تر برای ثبت درخواست خود به ادارات ثبت‌احوال و دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

مدیرکل ثبت‌احوال اصفهان افزود: کسانی که برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده اما هنوز کارت خود را دریافت نکرده‌اند می‌توانند با استفاده از رسید ثبت‌نام کارت و همچنین یک مدرک معتبر دیگر در دفاتر دولتی و غیردولتی خدمات موردنیاز را دریافت کنند.

جمعیت استان اصفهان بالغ‌بر پنج میلیون نفر است که در زمان حاضر حدود چهار میلیون و یک‌صد هزار نفر از افزادی که به سن ۱۵ سالگی رسیده‌اند مشمول دریافت کارت ملی هوشمند هستند.

کارت هوشمند ملی که صدور آن از سال ۹۳ در کشور آغاز شد با سه کاربرد اصلی شناسایی، تصدیق هویت و امضای دیجیتال، این امکان را فراهم می‌کند تا از آن به‌عنوان یک ابزار چندمنظوره استفاده شود.

قانون، تغییر سن را ممنوع کرده است

غفرانی بابیان اینکه ثبت‌احوال تنها خدماتی که انجام‌شدنی است و منع قانونی ندارد را ارائه می‌دهد گفت: قانون تغییر سن را ممنوع کرده است و این دستگاه در این زمینه متولی نیست.

وی تصریح کرد: تغییر سن، تنها در شرایط خاص و باصلاحیت مراجع قضایی ممکن است.

غفرانی همچنین یادآور شد: برای نام‌گذاری یا تغییر نام ، اسامی باید بر اساس جدول فراوانی و مورد تائید ثبت‌احوال باشد و در صورت اصرار متقاضی، درخواست باید در مرجع قضایی بررسی و تصمیم‌گیری شود.

وی تصریح کرد: ثبت اسامی خارجی، مغایر با جنس و ارزش‌های دینی و اسلامی، زننده و همچنین القاب و مواردی از این قبیل برابر قانون ناممکن است.

مدیرکل ثبت‌احوال اصفهان بیشترین فراوانی نام پسر در استان را در سه‌ماهه امسال امیرعلی، علی، امیرحسین، حسین و محمدحسین، دختران نیز فاطمه، زهرا، حلما، آوا و نازنین زهرا عنوان کرد.

وی تعداد ولادت‌های امسال را ۱۴ هزار و ۲ نفر در سه‌ماهه عنوان کرد و گفت: بیشترین تعداد متولدین امسال پسر هستند.

مدیرکل ثبت‌احوال اصفهان با اشاره به مراجعات بسیار مردم به این دستگاه گفت: با افتتاح ساختمان ثبت‌احوال شهرستان اصفهان در صورت تأمین اعتبار در آینده‌ای نزدیک، تا حدودی بار ترافیکی مراجعات به اداره کل کاهش می‌یابد.

وی به شهروندان توصیه کرد که تنها در صورتی برای تعویض شناسنامه به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند که مشخصات آن‌ها قابل‌رؤیت و خواندن نباشد و امکان ابراز هویت آن‌ها وجود نداشته باشد و در غیر این صورت شناسنامه‌های قدیمی جلد قرمز همچنان از اعتبار برخوردار است.

منبع:ایرنا

| 325531