325038

سازمان محیط زیست:

مجوزی برای طرح انتقال آب بهشت‌آباد صادر نشده است

تصویر مجوزی برای طرح انتقال آب بهشت‌آباد صادر نشده است
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هیچ مجوزی برای طرح انتقال آب بهشت‌آباد و حتی احداث سد در این طرح صادر نشده و این مسئله در دست بررسی است.

به گزارش پرسون، علی مریدی با تأکید بر اینکه هیچ مجوزی برای طرح انتقال آب بهشت‌آباد صادر نشده است، گفت: طی نامه‌ای سیمای طرح را به سه قسمت تقسیم کردیم؛ برای احداث سد بهشت‌آباد هنوز مجوز داده نشده و این مسئله در دست بررسی است.

وی تصریح کرد: در طرح تونل بهشت‌آباد 60 کیلومتر در نظر گرفته شده است؛ در بررسی‌هایی که انجام دادیم، مسیر انتقال به سه بازه تقسیم شده است؛ قسمت انتهایی در استان اصفهان و مربوطه به منطقه چرمهین (خروجی تونل) تا محدوده مرز استان اصفهان و نزدیک به شهر فرخ‌شهر است.

مدیر‌کل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است که به دلیل اینکه در قطعه انتهایی تونل از لحاظ فنی، اثر حادی بر محیط زیست نمی‌گذارد، این قطعه می‌تواند به صورت تونل یا خط لوله اجرا شود، هر طور که مجری طرح بخواهد.

مریدی با تأکید بر اینکه قسمت ابتدایی تونل از محل سد بهشت‌آباد تا حدود 12 کیلومتر مسیر انتقال در نظر گرفته شده، حساس‌ترین جای مسیر در این طرح است، گفت: چشمه‌های بسیار مهم و منابع آب کارستی در آن بخش وجود دارد و در واقع اصل نگرانی‌های محیط زیستی‌مان اینجاست، بنابراین سازمان محیط زیست عنوان کرد که به هیچ عنوان با احداث تونل موافقت نمی‌کند و حتما باید مجری طرح به فکر انتقال آب از طریق خط لوله باشد.

وی یادآور شد: سازمان محیط زیست در مورد مسیر وسط طرح که حدود 35 تا 40 کیلومتر و از محل دشت‌های شلمزار و دشت‌های استان چهار محال و بختیاری می‌گذرد، اعلام کرده است که به دلیل اینکه مطالعات مجری طرح کافی نیست، فعلا تصمیمی نمی‌گیریم تا مجری، مطالعاتی که گفته است را انجام دهد، پس از آن تصمیم می‌گیریم که امکان احداث تونل هست یا خیر و باید آن قسمت هم خط انتقال از طریق لوله احداث شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای صدور مجوز، مجری طرح باید براساس موافقتی که اعلام کردیم، سیمای طرح را ارائه کند و تعهدات زیست‌محیطی لازم را بدهد تا مجوز صادر شود، گفت: به شرکت توسعه منابع آب و نیری ایران به عنوان مجری طرح اعلام کردیم که اگر می‌خواهد تونل یا خط لوله بزند، باید حواسش باشد و ریسک این کار را بپذیرد؛ مسئولیت این موضوع که بعدا مسیر وسط و ابتدای طرح به هم وصل نشد، به عهده خودش است.

مریدی با تأکید بر اینکه مجری طرح بابت قسمت انتهایی طرح باید سریعا، سیمای نهایی را ارائه و تعهدات زیست‌محیطی را بدهد تا مجوز صادر شود، در مورد تبعات انتقال آب از طریق تونل چنانچه در طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قمروز شاهد خشک شدن چاه‌ها و چشمه‌ها در مسیر انتقال آب بودیم، گفت: بحث انتقال آب از طریق تونل با انتقال آب از طریق خط لوله متفاوت است، در طرح نامبرده نیز تونل باعث شد یک سری از چاه‌ها و چشمه‌ها خشک شود، زیرا آب زیرزمینی در تونل می‌ریزد و دیگر از چشمه و چاه خارج می‌شود.

وی ادامه داد: در طرح بهشت‌آباد هم به همین دلیل در بخش ابتدایی به هیچ‌وجه با انتقال از طریق تونل موافقت نکردیم و مقابل آن ایستادیم، برای انتقال آب در قسمت وسط مسیر مشخص شده نیز هم باید به ما ثابت کنند که انتقال آب از طریق تونل اثری بر آب‌های زیرزمینی منطقه و چشمه‌ها نمی‌گذارد، اگر ثابت کردند، می‌توانند تونل احداث کنند، در غیر این صورت باید خط لوله دایر شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد اندازه خط لوله و حجم آبی که امکان انتقالش است، گفت: مسئولیت این بخش با وزارت نیرو است؛ براساس تخصیصی که وزارت نیرو داده است، می‌توانند انتقال آب داشته باشند؛ اما تا زمانی که سد را احداث نکنند و 60 تا 70 کیلومتر مسیر انتقال اجرا نشود، آبی قابلیت انتقال ندارد.

براساس طرح بهشت‌آباد، قرار است انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به استان‌های اصفهان، یزد و کرمان انجام شود،‌ طبق این طرح قرار است نسبت به انتقال سالانه حدود یک میلیارد و صد میلیون مترمکعب، آب به فلات مرکزی ایران اقدام شود، در حالیکه استان چهارمحال و بختیاری با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه است.

اجرای طرح بهشت‌آباد موجب مخالفت برخی از کارشناسان، مسئولان، نمایندگان مجلس و نیز ساکنان استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری شده است.

| 325038