303927

بازیگر جدایی نادر از سیمین در لیست پدران ماندگار تاریخ سینما

تصویر بازیگر جدایی نادر از سیمین در لیست پدران ماندگار تاریخ سینما
شخصیت پدر در فیلم جدایی نادر از سیمین به عنوان پنجمین پدر ماندگار تاریخ سینما و بالاتر از آثار کلاسیک «کشتن مرغ مقلد» و «دزدان دوچرخه» برگزیده شد.

به گزارش پرسون، ۲۵ فیلم برتر تاریخ سینما را با موضوع ماندگارترین پدرها معرفی شد که در این فهرست نام فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» در رده پنجم به چشم می‌خورد.

فیلم تحسین‌شده اصغر فرهادی با نمره ۸.۳ کاربران سایت معتبر آی‌ام‌دی‌بی و امتیاز ۹۵ متاسکور داستان زنی به نام سیمین با بازی لیلا حاتمی است که می‌خواهد به همراه همسرش نادر و دخترش ترمه از ایران برود و همه مقدمات این کار را فراهم کرده. اما نادر نمی‌خواهد پدرش را که از بیماری آلزایمر رنج می‌برد تنها رها کند. این اختلافات باعث می‌شود سیمین از دادگاه درخواست طلاق کند...

از مهم‌ترین دیالوگ‌های فیلم «جدایی» می‌توان به گفتگوی سیمین و نادر در جلسه دادگاه اشاره کرد:

سیمین: اون می‌فهمه که تو پدرشی؟ نادر: من که می‌فهمم اون پدرمه!

«جدایی نادر از سیمین» پنجمین فیلم اصغر فرهادی در مقام کارگردان محصول سال ۸۹ است.

لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی، ساره بیات، سارینا فرهادی، بابک کریمی، علی‌اصغر شهبازی، کیمیا حسینی، حمید جانانه، شیرین یزدان‌بخش و مریلا زارعی بازیگران این فیلم تحسین‌شده ۱۲۳ دقیقه‌ای هستند که علاوه بر بردن جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان، نامزد دریافت اسکار بهترین فیلمنامه هم شد اما آن را به «نیمه‌شب در پارس» وودی آلن واگذار کرد.

برترین پدر تاریخ سینما طبعا باید مربوط به یکی از برترین فیلم‌های تاریخ سینما باشد؛

- دن کورلئونه با بازی مارلون براندو در نخستین «پدرخوانده» فرانسیس فورد کوپولا محصول ۱۹۷۲

شخصیت پدر در فیلم های:

«جنگ‌های ستاره‌ای» جورج لوکاس

«زندگی زیباست» روبرتو بنینی

«انگل» بونگ جون-هو

هم بالاتر از «جدایی نادر از سیمین» فرهادی در رده‌های دوم تا چهارم ایستاده‌اند همچنین اسامی فیلم هایی که در ششم تا دهم رده‌بندی برترین پدرهای تاریخ سینما قرار گرفته اند عبارت اند از:

«دزدان دوچرخه» ویتوریو دسیکا

«زیستن» آکیرا کوروساوا

«ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی» استیون اسپیلبرگ

«خون به‌پا می‌شود» پل تامس اندرسن

«کشتن مرغ مقلد» رابرت مالیگن

در این فهرست نام فیلم‌هایی چون «یافتن نمو»، «در جستجوی خوشبختی»، «ربوده‌شده»، «خانواده اشرافی تننبام»، «حصارها»، «پدر عروس»، «عروسی مانسون» و «دیپان» هم به چشم می‌خورد.

| 303927