206875

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین:

تعهد کاشت 6 هزار هکتار محصولات راهبردی در قیروکارزین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از ابلاغ تعهد کاشت بیش از 6 هزار هکتار محصولات راهبردی در این شهرستان خبر داد و گفت: در حال ترویج برای تحقق سطوح ابلاغی کاشت محصولات گندم، جو، چغندر قند و کلزا هستیم.

به گزارش پرسون به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، مهدی همتی با بیان این‌که اقدامات ترویجی در روزهای قبل از کاشت محصولات پائیزه شدت یافته است، تصریح کرد: امیدواریم با تلاش‌های در حال انجام، کاشت ۴۰۰۰ هکتار گندم، ۱۱۰۰ هکتار جو، ۷۰۰ هکتار چغندر قند و ۵۰۰ هکتار کلزا در شهرستان قیروکارزین به وسیله کشاورزان محقق شود.
این مقام مسئول با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی برای کاشت محصولات راهبردی ابراز کرد: سطوح کشت محصولات زراعی راهبردی برای تمامی ۱۸ پهنه این شهرستان مشخص و به کارشناسان مسئول ابلاغ شده است تا به صورت دقیق‌تر اهداف دنبال و تحقق آن حاصل شود.
او با تاکید بر اهمیت کاشت گندم به عنوان راهبردی‌ترین محصول زراعی در کشور ابراز کرد: از آنجایی که بذر به عنوان مهم‌ترین نهاده و ستون فقرات تولید است، بذور اصلاح و گواهی شده مناسب با اقلیم منطقه از ارقام مختلف چمران۲، سیروان، مهرگان و خلیل به میزان کافی تامین و آماده توزیع است.
به گفته همتی؛ بذر گندم رقم خلیل از ارقام جدید معرفی شده است که مناسب با اقلیم گرم و خشک و از عملکرد بالایی برخوردار است و نسبت به بیماری‌های زنگ زرد، قهوه‌ای، سیاه و ریزش دانه متحمل است، پنجه دهی زیاد دارد و نسبتا دیررس است که بهترین زمان کاشت این رقم بیست آبان ماه تا نیمه آذر ماه می‌باشد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۲۴۰۰ هکتار از اراضی شهرستان قیروکاررزین به کاشت جو اختصاص داشته است، اظهار کرد: به منظور افزایش در تولید این محصول بذر گواهی شده نیمروز با ویژگی امکان کاشت دو ردیفه، زودرس، عملکرد بالا، متحمل به خوابیدگی و بیماری‌های برگی، و مقاوم به خشکی خریداری و آماده توزیع است.
همتی اضافه کرد: بذر با کیفیت باید بدون هرگونه مواد خارجی مانند کاه، خاک، شن، صمغ و شیره‌ی میوه و عاری از بذر علف‌های هرز باشد؛ کشاورزان باید برای تولید محصول با کیفیت و عاری از بیماری‌ها از بذور گواهی شده استفاده کنند.
توسعه کاشت کلزا از اولویت‌های ملی است
وی افزود: توسعه کاشت کلزا از اولویت های ملی است که تلاش برای تحقق سطوح زیر کشت ابلاغی با برگزاری کلاسهای ترویجی، اطلاع رسانی‌های عمومی و فراهم کردن امکانات لازم برای آن مانند ادوات مکانیزه در قیروکارزین آغاز شده است.
او با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی از خارج کشور تصریح کرد: یکی از زراعت‌هایی که متاسفانه برخلاف محصولاتی مثل گندم و جو، وابستگی بیشتری به واردات از خارج کشور دارد دانه‌های روغنی است، از این رو توسعه کشت کلزا اهمیت دارد.
همتی با بیان اینکه بذر کلزا رقم هایولا 50 در سال‌های گذشته از عملکرد مطلوبی در این شهرستان برخوردار بوده است، اعلام کرد: این رقم به دلیل سازگاری با اقلیم منطقه، رسیدگی یکنواخت، عملکرد دانه بیش از سه تن و داشتن بیش از ۴۲ درصد روغن انتخاب و توسط مراکز تعاونی خریداری و آماده تحویل به کشاورزان است.
وی بر اهمیت کاشت چغندر قند پائیزه به دلیل صرفه جویی در میزان آب مصرفی، تامین خوراک کارخانه‌های قند استان و تامین شکر کشور تاکید کرد و گفت: امیدواریم با تامین به موقع نهاده‌های مورد نیاز کاشت، کشت این محصول دوباره در اراضی قیروکارزین رونق گیرد.
این مقام مسئول افزود: به منظور توزیع قانون‌مند نهاده‌ها در کشت گندم مبنای تقسیم کود های شیمیایی بر اساس تناژ گندم تحویلی به شرکت غله و برای کشت کلزا بر اساس میزان بذر کلزای خریداری شده توسط کشاورز است.
همتی با تاکید بر ضرورت ثبت اطلاعات بهره برداران در سامانه جامع پهنه‌بندی برای برنامه ریزی های کلان خصوصا در محصولات زراعی دارای خرید تضمینی، از کلیه کشاورزان خواست با مراجعه به مروجین پهنه نسبت به اعلام سطح و نوع کشت خود اقدام کنند.
قیروکارزین با سطح زیر کشت بالغ بر ۱۵ هزار هکتار محصولات زراعی در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

| 206875

مطالب مرتبط