هشدار نارنجی بارش‌های سیل آسا در ۴ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی بارش‌های سیل آسا در ۴ استان برای سواحل جنوب کشور هشدار افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای صادر کرد.
تصویر هشدار نارنجی بارش‌های سیل آسا در ۴ استان

به گزارش سایت خبری پرسون، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات کرمان در ساعات بعدازظهر و شب رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روزهای پنجشنبه و جمعه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌های پراکنده و شنبه هفته آینده در غرب مازندران، شمال آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات تهران،‌البرز، جنوب فارس و غرب هرمزگان رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

یکشنبه آینده بارش‌ها در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ارتفاعات البرز در استان‌های البرز،تهران و مازندران ادامه دارد.

طی 5 روز آینده در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال شرق، شرق، مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی وزش باد شدید گاهی گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. خلیج‌فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان نیز تا روز جمعه مواج است.

هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های شدید محلی

زمان پایان: سه‌شنبه 1403/04/12

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، و در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1403/04/12: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، مرکز و جنوب اردبیل و ارتفاعات گیلان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جادهای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرها بویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن‌ها به مکان‌های مسقف، آمادگی راهدلری و سایر دستگاه‌های اجرایی خدمت رسان و امدادی

هشدار تشدید گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه 1403/04/13

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد توفان گرد و خاک.

منطقه اثر: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب شرق خراسان رضوی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان.

توصیه: پرهیز از کویرنوردی، عدم جابجایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی

هشدار نارنجی افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: جمعه 1403/04/15

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای در محدوده 28 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا در مناطق ساحلی تا 2 متر و در مناطق دور از ساحل بیش از 2 متر

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1403/04/12: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس.

چهارشنبه 1403/04/13: پنج‌شنبه 1403/04/14: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس.

جمعه 1403/04/15: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان ، آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی، آسیب و خسارت به قایق‌های تفریحی، شناورهای کوچک، سبک و نیمه سنگین و احتمال خسارت به شناورهای سنگین و تأسیسات دریایی و سکوهای نفتی فراساحلی.

توصیه: ممانعت از شنا ، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی ، منع فعالیت های شیلاتی ، منع ورود و خروج کشتی ها به بندر ، ممانعت از تردد کشتی‌های تجاری ، منع فعالیت‌‌های پشتیبانی صنایع فراساحل و آماده باش برای مواجهه با خسارات احتمالی توسط فعالان دریایی.

منبع: تسنیم

705176