رده‌بندی ولخرج‌ترین سرمربیان تاریخ در خرید بازیکن

در میان آن دسته از سرمربیان تاریخ فوتبال که بیشترین خرج را برای خرید بازیکن انجام روی دست باشگاه‌ها گذاشته‌اند، یک نفر با ثبت رقم ۲ هزار و ۴۰ میلیون یورو رکورددار است.
تصویر رده‌بندی ولخرج‌ترین سرمربیان تاریخ در خرید بازیکن

به گزارش سایت خبری پرسون، خرید بازیکنان مورد نیاز برای اجرای سیستم‌های تاکتیکی، بدون شک یکی از دلایل اصلی موفقیت سرمربیان فوتبال باشگاهی است، هر چند این عامل صرفاً و الزاماً تضمین کننده موفقیت آنها نیست و این موضوع در رده‌بندی سرمربیانی که بیشترین هزینه را برای جذب بازیکن انجام داده‌اند، مشخص می‌شود.

در این رده‌بندی پپ گواردیولا سرمربی فعلی تیم فوتبال منچسترسیتی با ثبت رقم 2 هزار و 40 میلیون یورو صدرنشین بلامنازع و رکورددار است. او تنها فردی است که از مرز 2 هزار میلیون یورو برای خرید بازیکن عبور کرده و با احتساب 16 فصلی که در سطح اول فوتبال اروپا مربیگری کرده، به طور متوسط سالانه 135 میلیون یورو برای خرید بازیکن خرج روی دست رؤسایش در بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی گذاشته که بخش اصلی آن در سیتی بوده است.

در ازای این هزینه‌ها، گواردیولا سه قهرمانی لیگ قهرمانان و چندین و چند قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، بوندس‌لیگا و لالیگا کسب کرده است. با وجود هزینه‌های نجومی گواردیولا، هیچ یک از بازیکنانی که به درخواست او خریداری شده‌اند، جزو 10 بازیکن گران تاریخ نیستند. با این حال او در خرید مدافعان گران، حرف اول را می‌زند.

نفر دوم رده‌بندی ژوزه مورینیو سرمربی فعلی فنرباغچه است که تا به امروز یک هزار و 860 میلیون یورو برای جذب بازیکن به باشگاه‌های طرف قراردادش تحمیل هزینه تحمیل کرده است. با توجه به نزدیک بوده این رقم به آنچه گواردیولا خرج کرده و تعداد جام‌هایی که این دو نفر برده‌اند، درصد موفقیت آقای خاص نسبت به همتای اسپانیایی‌اش پایین‌تر است.

با این حال سرمربی پرتغالی که در دوران مربیگری‌اش هدایت تیم‌های پورتو، چلسی، رئال مادرید، اینتر، منچستریونایتد، تاتنهام و رم برعهده داشته، از نظر هزینه برای خرید بازیکن یک وجه تشابه دارد که آن نبود هیچ‌یک از 10 بازیکن گران قیمت تاریخ در فهرست بازیکنان خریداری شده توسط اوست. گران‌ترین خریدی که در تیم‌های تحت هدایت مورینیو انجام شده، پل پوگبا با رقمی نزدیک به 100 میلیون یورو در منچستریونایتد بوده است.

در رده سوم سرمربیان ثبت کننده بیشترین هزینه برای خرید بازیکن، کارلو آنچلوتی سرمربی فعلی رئال مادرید قرار می‌گیرد. مربی ایتالیایی که روی نیمکت تیم‌هایی مانند یوونتوس، میلان، چلسی، پاری‌سن‌ژرمن، بایرن مونیخ، اورتون و ناپولی نشسته است، از فصل 97-1996 که مربیگری را آغاز کرد تا به امروز یک هزار و 690 میلیون یورو صرف خرید بازیکن کرده است اما مانند دو نفر قبلی هیچ یک از 10 بازیکن گران‌قیمت تاریخ جزو خرید‌های او نبوده‌اند. کارلتو در این مدت 5 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانی در هر 5 لیگ معتبر اروپا را تجربه کرده است.

رده‌بندی 10 مربی که بیشترین هزینه را برای خرید بازیکن روی دست باشگاه‌ها گذاشته‌‌اند به شرح زیر است:

پپ گواردیولا 2 هزار و 40 میلیون یورو

ژوزه مورینیو یک هزار و 860 میلیون یورو

کارلو آنچلوتی یک هزار و 690 میلیون یورو

ماسیمیلیانو آلگری یک هزار و 400 میلیون یورو

دیه‌گو سیمئونه یک هزار و 210 میلیون یورو

مانوئل پیگرینی یک هزار و 200 میلیون یورو

توماس توخل یک هزار و 190 میلیون یورو

آنتونیو کونته یک هزار و 170 میلیون یورو

مائوریسیو پوچتینو یک هزار و 150 میلیون یورو

یورگن کلوپ یک هزار و 130 میلیون یورو

منبع: ایسنا

682121