دلایل نوسان اخیر بورس چیست؟/ نزول ۱.۵ درصدی در معاملات دیروز

روند نزولی بورس دیروز هم ادامه یافت و شاخص کل بازار سهام با افت سنگین ۱.۵درصدی مواجه شد. این شاخص در یک رویداد کم‌سابقه ظرف ۱۴روز گذشته بی‌وقفه نزول کرده و در این مدت بیش از ۱۵۶هزار واحد کاهش یافته است. بازارسهام در یک سال گذشته ۶۵میلیارد دلار از ارزشش را از دست داده است.
تصویر دلایل نوسان اخیر بورس چیست؟/ نزول ۱.۵ درصدی در معاملات دیروز

به گزارش سایت خبری پرسون، شاخص کل بازار سهام در مبادلات روز گذشته ۱.۵درصد کاهش یافت و به یک میلیون و ۱۶۱هزار واحد رسید. با این میزان نزول شاخص کل بورس تهران یک محدوده تکنیکی مهم را از دست داد و بیم آن می‌رود که این نزول ظرف روزهای آینده بیشتر شود. آن‌طور که آمارها نشان می‌دهد شاخص کل بورس تهران در ۲هفته گذشته بی‌وقفه نزول کرده و بیش از ۱۵۶هزار واحد افت کرده است. این یکی از کم‌سابقه‌ترین نزول‌ها در بازار سهام است که منجر شده ۶۰۰هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام کاسته شود.

طبق داده‌های موجود در طول یک سال گذشته بیش از ۶۵میلیارد دلار از ارزش کل بازار سهام کاسته شده و از ۲۱۷میلیارد دلار به ۱۵۱میلیارد دلار رسیده که نشان می‌دهد دست‌کم ۳۰درصد از ارزش کل بازار سهام از دست رفته است. در این مدت همچنین ارزش معاملات خرد با ۲۰هزار میلیارد تومان کاهش به ۳هزار میلیارد تومان در روز رسیده است.

از جمله دلایل نزول شاخص بورس می‌توان به افزایش نرخ بهره، افزایش شکاف میان نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد، قیمت‌گذاری دستوری و ... اشاره کرد.

منبع: ایسنا

668697