ذوب‌آهن تنها تولیدکننده ریل در غرب آسیا می باشد

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: ذوب‌آهن تنها تولیدکننده ریل در غرب آسیاست و تامین ریل کلیه پروژه‎های ریلی کشور از جمله خطوط آهن بین شهری و متروی کلان شهرها توسط ذوب آهن اصفهان انجام می‌شود.
تصویر ذوب‌آهن تنها تولیدکننده ریل در غرب آسیا می باشد

به گزارش سایت خبری پرسون، کارخانه ذوب آهن اصفهان، به عنوان یکی از بزرگترین بازیگران صنعت فولاد ساختمانی در تولید میلگرد و ریل در ایران شناخته شده است. ذوب آهن اصفهان نقشی محوری در توسعه صنعت فولاد ایران دارد و عنوان معتبر «مادر صنعت فولاد ایران» را به خود اختصاص داده است. عملیات گسترده و اهمیت استراتژیک آن، آن را به سنگ بنای چشم انداز صنعتی کشور تبدیل کرده است.

مهدی کوهی، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان چشم‌انداز این شرکت از برنامه‌های ذوب‌آهن برای افزایش مشارکت مردم در تولیدات این شرکت گفت.

کوهی: مقام معظم رهبری به خوبی در سالیان اخیر بر تولید و رشد اقتصادی تاکید دارند و نامگذاری امسال نیز با عنوان جهش تولید با مشارکت مردم مسؤولیت مهمی بر دوش واحدهای صنعتی می‌گذارد.

ذوب‌آهن اصفهان با وجود مشکلات مختلف در تولید محصولات استراتژیک و صنعتی همانند ریل، تیرآهن بال پهن، آرک معدن موفق عمل کرده که این امر به ویژه در تامین ریل مورد نیاز پروژه‌های راه‌آهن بین‌شهری و متروی کلان شهرها نمایان است. در سال جاری با بررسی دقیق مشکلات سال گذشته و انجام اقدامات اصلاحی در خط تولید با تمام توان در راستای جهش تولید و همچنین افزایش تنوع محصولات اقدام می‌کنیم.

خوشبختانه در ابتدای سال در بخش‌های مختلف از جمله فولادسازی و کوره بلند با اقدامات سریع و مهم، ضمن افزایش تولید، برای اصلاح نورم مصارف اولیه از طریق کاهش مصرف کک نیز دستاوردهای خوبی حاصل شده و همزمان تعمیر و نگهداری نیز برای تداوم و افزایش تولید در حال انجام است.

در خصوص مشارکت مردم، بهترین فعالیتی که صنایع می‌توانند انجام دهند، توسعه مشارکت و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان است که آثار بسیاری برای صنعت دارد.

ذوب آهن اصفهان از سال گذشته بدون اطلاع از شعار امسال، همکاری با شرکت‌های دانش بنیان را توسعه داده که در این زمینه از طریق تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای اجرای پروژه‌های مهم و حل مشکلات خط تولید از جمله برای اجرای پروژه‌های زیست محیطی، شرکت‌های دانش بنیان بکار گرفته شده‌اند. در این راستا، ارتباط با مراکز دانشگاهی نیز موثر است، در سال گذشته تفاهم نامه خوبی با دانشگاه آزاد اسلامی امضا شد که نتایج و خروجی آن به مرور اطلاع‌رسانی می‌شود.

کوهی: ذوب آهن اصفهان با همت تلاشگران خود در سال 1402 موفق شد ضمن حفظ تولید، کیفیت وتنوع محصولات را نیز افزایش دهد.

این مجتمع عظیم صنعتی در سال گذشته، تامین ریل پروژه‌های خط‌آهن کشور از جمله تبریز-ائل گلی، ائل گلی-میانه، میانه –اردبیل، همدان-سنندج را تداوم بخشید به گونه‌ای که در حال حاضر تمام پروژه‌های راه آهن سراسری و متروی کشور با محصولات ذوب آهن پیش می‌رود.

این مجتمع عظیم صنعتی همچنین با تولید سایزهای مختلف تیرآهن بال پهن و در تعامل با وزارت راه‌وشهرسازی و همچنین انجمن‌های تخصصی سازه‌های فولادی، تلاش کرد، نقش خود را در تحول صنعت ساختمان ایفا کند. همچنین با ارائه سبد 90 هزار تنی میلگرد، مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن را نیز کلید زد.

در سال گذشته با تلاش‌های انجام گرفته، این مجتمع عظیم صنعتی موفق به تمدید گواهینامه CARES به منظور صادرات میلگرد آجدار مطابق استاندارد BS4449 (2005) به کشورهای منطقه بریتانیا و حوزه خلیج فارس، تمدید گواهینامه همولوگیشن به منظور صادرات میلگرد آجدار مطابق استاندارد DIN488 به کشور آلمان و تمدید گواهینامه CE Marketing به منظور صادرات محصول تیرآهن مطابق استاندارد DIN1025 و EN10025-2 به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

ذوب آهن اصفهان، پس از تولید موفقیت آمیز ریل‌های راه آهن سراسری، ریل مترو 49E1 و 54E1 گرید R260، باتوجه به سیاست های کلان کشور اقدام به طراحی و توسعه محصول ریل سخت 54E1 با فولاد گرید R320Cr و تولید انبوه ریل 54E1 (مورد استفاده در متروی تهران و مشهد) کرد.

خوشبختانه تولید ریل به عنوان یک محصول استراتژیک در سال 1402 افزایش 30 درصدی نسبت به سال 1401 داشته و به 21 هزار و 710 تن رسیده است.

از ابتدای تولید ریل در ذوب آهن تا کنون حدود 150 هزار تن ریل در اختیار راه آهن سراسری و متروی کلان شهرها قرار گرفته‌است. قطعاً پس از تامین نیاز داخلی که در اولویت اصلی قرار دارد صادرات این محصول نیز مدنظر است و در این زمینه بازاریابی و اقدامات اولیه صورت گرفته است که امیدوارم به صادرات این محصول منجر شود.

کوهی: ذوب آهن اصفهان تولید سازگار با محیط زیست را سرلوحه فعالیت‌های شرکت قرار داده و بر این اساس از طریق تعامل بسیار نزدیک با معاونت علمی و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری پروژه‌های زیست محیطی در بخش‌هایی مانند کک‌سازی، فولادسازی و کوره بلند با حمایت این معاونت در حال انجام است.

بر اساس طرح جامع زیست محیطی، اقدامات ذوب آهن اصفهان برای دستیابی به شرایط مطلوب در ۳۸ محور برنامه‌ریزی شده است که ۱۶ محور آن محقق شده و به تأیید سازمان محیط زیست استان رسیده و موارد دیگر نیز در حال تحقق و پنج محور زیست محیطی دیگر هم تا پایان امسال به نتیجه می‌رسد.

همچنین ذوب آهن اصفهان بزرگترین جنگل دست کاشت کشور در بین صنایع را به مساحت ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار احداث کرده‌است و نکته مهم در این خصوص اینکه بیش از ۱۴ هزار هکتار آن به صورت دیم است، همچنین از سالیان پیش نیز کاشت گونه‌های مقاوم به کم آبی را در دستور کار قرار داده است.

در مقایسه با کل مساحت سایت کارخانه، سطح فضای سبز این شرکت بیش از ۸۴ برابر استاندارد مربوطه است و هم اکنون هزینه سالانه حفظ و نگهداری این فضای سبز بالغ بر هزار میلیارد ریال است. این فضای سبز وسیع علاوه بر تأثیر شگرف بر اکوسیسـتم منطقه، نقش مؤثری در جذب ذرات گرد و غبار و ترسیب دی اکسید کربن دارد.

منبع: فارس

668454