ریاست اتحادیه گوشت سفید شهرستان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار پُرسون مطرح کرد:

قیمت مرغ اصفهان با سایر استان ها متفاوت است

قیمت مرغ اصفهان با سایر استان‌ها متفاوت است، بعضی استان‌ها همچون شمال کشور به دلیل مسافت کم میان مرغ دارای و کشتارگاه ها با یک دیگر برخی هزینه‌ها را متقبل نمی‌شوند‌‌
تصویر قیمت مرغ اصفهان با سایر استان ها متفاوت است

به گزارش سایت خبری پرسون، از اصفهان: بهنام جعفری ریاست اتحادیه گوشت سفید شهرستان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار پُرسون بیان کرد : قیمت مرغ اصفهان با سایر استان‌ها متفاوت است، بعضی استان‌ها همچون شمال کشور به دلیل مسافت کم میان مرغ دارای و کشتارگاه ها با یک دیگر برخی هزینه‌ها را متقبل نمی‌شوند‌‌. بعضی از شهرستان های کوچک به نسبت کلان شهر اصفهان هزینه های کمتری دارند ضمن اینکه به دلیل آب و هوا و سایر عوامل تاثیرگذار دیگر کسری بار آن‌‌ها نسبت به اصفهان کمتر است و این موارد نیز در قیمت گذاری بسیار تاثیر گذار است.

جعفری ادامه داد: از زمانی‌که در راس مدیریت اتحادیه قرار گرفتم متوجه شدم تعداد خروجی‌های روزانه این اتحادیه بسیار است‌. در واقع میان تمام افرادی که قصد جمع کردن مشاغل خود را داشتند یک سری مشکلات مشترک به چشم می‌خورد، اما امروزه پس از بررسی‌های میدانی مشکلات را ریشه‌یابی کردیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات این صنف نداشتن درصد سود مجاز که حق آنها است، می باشد که متاسفانه به صورت دستوری طی سال‌های اخیر تا به امروز با کیلویی ۴۰۰۰ تومان محاسبه میشه که از این میان حداقل ۳۵۰۰ آن هزینه می‌شود.

ریاست اتحادیه صنف مرغ و گوشت سفید اصفهان افزود: برخلاف این که حقوق کارگر داخل این صنف از نگاه هزینه طبق شورای کار میباشد ولی این گونه نیست کارگر مرغ فروشی ها کار گر ساده نیستند در واقع اینها کارگران فنی هستند و با حقوق و مزایایی بالاتری برخوردارند.

وی افزود: موضوع بعدی وضعیت تره بار بودن این کالا که از سوی کشتارگاه مرغ برای فروشندگان ارسال میشود در زمان نه چندان دور کسری بار محاسبه میشد ولی امروز متاسفانه با توجه به اینکه افت مرغ کشتار شده را هم به صورت دستوری به کشتارگاه ابلاغ شده کشتارگاه هم آن درصد کسری که قبلا برای مغازه دار را داشت از میان برداشته که این موضوع بیانگر کسری مرغ از هر ۱۰۰ کیلو حداقل ۱/۵ درصد میباشد.

جعفری گفت: موضوع بعدی تعرفه‌های حامل‌های انرژی برق، آب ،گاز که هرکدام در این صنف نیاز واقعی هست چراکه اعضای این صنف کالای لوکس و لباس فروشی ندارند که برای بهتر جلوه دادن محصولات خود لامپ های اضافه روشن کنند بلکه برای ماندگاری و جلو گیری از فاسد شدن مرغ یخچال روشن نگه داشته و جهت شستشو های متعدد جهت نظافت نکات بهداشتی استفاده میکنند مگر این نیست که ما محصولات کشاورزی را به کمترین نرخ سود به فروش میرسانیم و مگر این نیست که ما به عنوان حلقه آخر تولیدیم چرا نباید از تعرفه های کشاورزی استفاده کنیم.

ریاست اتحادیه صنف مرغ و گوشت سفید اصفهان افزود: امروز اصفهان با این حجم تولید بالای مرغ بازار خانوار خود را از دست داده و شهرستان اصفهان درحال حاضر بیشتر وارد کننده شده چراکه بدلیل یک سری موانع جهت خرید و یک سری امتیازتی که کشتارگاهها و زنجیره های شمال کشور و و استان های همجوار دارند خود باعث این موضوع شده که در آینده نه چندان دور به تولید اصفهان نیز ضربه خواهد خورد همانطورکه امروز در مصرف خانوار داریم، مشاهده می‌کنیم.

جعفری در ادامه گفت: بنده جهت مشکلات صنفی که حداقل به صورت غیر مستقیم در شهرستان اصفهان نزدیک به ۳۰۰۰ نفر امرار معاش میکنند با مراجعه بصورت حضوری وکتبی خدمت جناب مهندس نمکی زاده ریاست اتاق اصناف و جناب دکتر شریفی معاونت محترم اقتصادی استاندار و همینطور جناب دکتر ایران دوست معاونت تولید بهبود دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه کرده ولی متاسفانه تا به امروز هیچ گونه اتفاقی نیافتده است چرا که مشخص نیست گیر اعمال سود مغازه دارها کجاست؟

رئیس اتحادیه صنف مرغ و گوشت سفید اصفهان اظهار داشت: نمی‌توان مرغ فروشان اصفهان را با سایر استان‌ها مقایسه کرد چرا که دراستان‌های دیگر مرغ فروش‌ها حداقل ۲۰ نوع کالا دیگر هم در سبد فروش دارند اما متاسفانه در اصفهان مشکلات تداخل صنفی، بهداشت محیط و دامپزشکی پیدا میشود و درآمد این صنف فقط مختص فروش مرغ با سود کیلویی ۴۰۰۰ تومان که سود مصوبه ابلاغی سازمان حمایت میباشد و لازم است که باید دانست تغییر در قیمت به گونه‌ای نیست که فشار روی مردم بالا باشد. اگر سود محدود به ۴ هزار تومان باشد مشکلات متعددی را به همراه خواهد داشت که منجمله مرغ فروش از روشن کردن یخچال‌ها جهت پایین آوردن هزینه‌ها امتناع یا حداقل ساعت خاموشی بیشتر خواهد داد که خود این موضوع به سلامت مردم ضربه خواهد زد و روی آوردن به مرغ های دارای کیفیت پایین بعضی از کشتارگاها و زنجیرهای خارج از استان خود ضمیمه ضربه به تولیدکننده اصفهانی خواهد شد صنف مرغ فروشان از سال‌های گذشته تا کنون با کمترین سود در خط مقدم اقتصادی کشور حضور داشته است و همیشه همراه بوده است ولی امروز توان تمدید قرداد اجاره مغازه و یا تمدید قرارداد کارگران خود را ندارند بنده به عنوان نماینده این صنف بزرگ از مسئولان نیز تقاضا داریم که از طریق اداره دارایی بابت مالیات یا معافیت دارایی با اداره های مربوطه جهت اعمال سود واقعی که حق این صنف میباشد جهت تعرفه های برق ، آب، گاز با ما همکاری و مساعدت داشته باشند. چراکه مرغ یکی از اقلام اساسی سفره مردم به شمار می‌رود.

جعفری در آخر گفت: وضعیت مالیات بر اساس میزان سود کشوری تعریف شده است و در حال حاضر چیزی به عنوان درصد برای ما وجود ندارد. اداره دارایی هزینه‌های ما را حساب نمی‌کند. قول‌هایی در زمینه دارایی و اینتاکد داده شده، اما تا این لحظه هیچ یک از آن‌ها به مرحله اجرا نرسیده است‌. چراکه این موضوع باید در سطح کشور حل شود‌.

637281