هوای اصفهان در وضعیت سالم قرار دارد

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در پنجمین روز بهار با میانگین ۷۶ AQI در وضعیت سالم ثبت شده است .
تصویر هوای اصفهان در وضعیت سالم قرار دارد

به گزارش سایت خبری پرسون، از اصفهان؛ بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۷۵، میدان انقلاب با ۷۳، خیابان پروین اعتصامی با ۶۸، بزرگراه خرازی با ۷۴، دانشگاه صنعتی با ۹۳، رهنان با ۶۴، سپاهان‌شهر با ۵۸، خیابان‌های فرشادی و فیض، پارک زمزم و ایستگاه ولدان با ۶۳، بولوار کاوه با ۶۸، کردآباد با ۸۰ و خیابان میرزا طاهر با ۵۴ AQI در وضعیت قابل قبول است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۱۰ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه زینبیه با ۱۵۳ AQI قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

کیفیت هوا در خمینی‌شهر با ۴۱ AQI در وضعیت پاک و در سگزی با ۷۹ و شاهین‌شهر با ۶۸ AQI قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۴۰ و مبارکه با ۱۱۹ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر‌های مجاور اصفهان از جمله نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: هواشناسی

624674