مخبر تأکید کرد:

آمادگی دستگاه‌ها برای سفرهای نوروزی

معاون اول رئیس جمهور از تمامی دستگاه‌های مرتبط با سفرهای نوروز خواست تمامی مواردی که سال گذشته برای تسهیل سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده بود، برای سفرهای نوروزی سال جدید نیز انجام شود تا مردم سفرهایی با حداکثر ایمنی و امکانات مناسب داشته باشند.
تصویر آمادگی دستگاه‌ها برای سفرهای نوروزی

به گزارش سایت خبری پرسون، پنجمین جلسه شورای عالی هماهنگی حمل و نقل و ایمنی کشور پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و آخرین وضعیت برنامه‌ریزی دستگاه‌های اجرایی جهت تسهیل سفرهای نوروزی و کاهش تلفات جاده‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

مخبر در این جلسه با تأکید بر لزوم اقدامات مؤثر در جهت رفع نقاط حادثه‌خیز تا پایان سال آینده گفت: لازم است از ابتدای سال جدید تمرکزی جدی برای رفع نقاط حادثه‌خیز درون‌شهری و برون‌شهری انجام شود تا شاهد کاهش تدریجی تلفات تا پایان سال 1403 باشیم.

وی همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه درخصوص تعداد جانباختگان ناشی از حوادث ترافیکی به تفکیک استان‌های کشور افزود: لازم است جلسه‌ای را با ده استان که بیشترین حوادث رانندگی را داشته‌اند برگزار و ضمن آسیب‌شناسی این موضوع،‌ تصمیمات لازم جهت پیشگیری از وقوع حوادث رانندگی در این استان‌ها اتخاذ شود.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بر لزوم برگزاری جلسه‌ای با موضوع تأمین اتوبوس‌های برون‌شهری تأکید و خاطرنشان کرد: لازم است از هم‌اکنون به منظور تأمین ناوگان مسافربری و اتوبوس برون‌شهری برنامه‌ریزی کنیم تا ضمن رفع کمبودهای فعلی، در ایام اربعین نیز مشکلی برای جابه‌جایی زوار وجود نداشته باشد.

مخبر با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها موظف‌اند تمام امکانات برای رفاه و تسهیل سفر هموطنان را فراهم کنند، از تمامی دستگاه‌های مرتبط با سفرهای نوروز خواست تمامی مواردی که سال گذشته برای تسهیل سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده بود، برای سفرهای نوروزی سال جدید نیز انجام شود تا مردم سفرهایی با حداکثر ایمنی و امکانات مناسب داشته باشند.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کل کشور و رئیس جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند، سردار هادیانفر معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسه پیشین شورا ارائه کرد و به تشریح گزارش آماری وضعیت ایمنی و تصادفات رانندگی در یازده ماهه سال 1402 و مقایسه با مدت مشابه سال قبل پرداخت.

در این نشست همچنین گزارشی از اقدامات و عملکرد ستاد سفرهای نوروزی 1403 و تمهیدات و امکانات لازم برای ارتقاء سفرهای نوروزی و کاهش تلفات جاده‌ای ارائه و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه با اشاره به رفع 412 نقطه حادثه‌خیز برون‌شهری از مجموع 887 نقطه شناسایی شده، اظهار امیدواری کرد با تأمین اعتبارت لازم بتوان مابقی نقاط را نیز در سال آینده رفع کرد.

همچنین رئیس پلیس راهور فراجا نیز گزارشی از میزان جانباختگان و مصدومین حوادث رانندگی و همچنین تعداد نیروهای به‌کارگیری شده توسط سازمان‌های مجری طرح ترافیکی نوروز 1403 ارائه کرد و به تشریح پیشنهاداتی جهت کاهش جانباختگان تصادفات رانندگی و ارتقاء انضباط عبور و مرور پرداخت که طرح پیشنهادی ایجاد مؤسسات خدمات هوشمند ترافیکی و ایمنی و طرح رتبه‌بندی گواهی‌نامه رانندگی از جمله این پیشنهادات بود.

رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این نشست با بیان اینکه 4 هزار پایگاه و شعبه و 130 هزار نفر نیرو در ایام نوروز و تا پایان ماه رمضان آماده خدمات‌رسانی هستند، گفت: جمعیت هلال احمر خودروهای خدمات‌رسان خود را در نقاط حادثه‌خیز مستقر کرده است؛ با تمام ظرفیت آماده خدمات‌رسانی به هموطنان هستیم.

منبع: تسنیم

624550