کارگروه ویژه مقابله با زمین‌خواری تشکیل شد

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اعلام کرد: کارگروه ویژه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت‌ها تشکیل شد.
تصویر کارگروه ویژه مقابله با زمین‌خواری تشکیل شد

به گزارش سایت خبری پرسون، عباسعلی نوبخت در نشست خبری که امروز در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار شد گفت: بخش خصوصی باید عرصه را برای تولید نهال طی سال آینده آماده کنند. بیش از ۹۰ درصد نهال‌های این بخش به کشت می‌رسد.
وی با اشاره به مشارکت زنان در طرح کاشت یک‌ میلیارد اصله درخت اظهارکرد: در خیلی از روستاها بانوان محترم، روستا را به نهالستان تبدیل کرده‌اند و نهال‌های تولید شده خیلی شاداب‌تر است و روستاهایی در سرپل ذهاب و هرمزگان دارای این ویژگی هستند.
وی اضافه کرد: تاکنون ۷۰ دستگاه در طرح کاشت یک میلیارد درخت همراهی کرده‌اند علاوه بر آن خیرین هم وارد این کار شده‌اند. تاکنون ۳۰۰ میلیون اصله نهال برای زراعت چوب در نظر گرفته شده‌اند
وی به افزایش سرانه فضای سبز، مقابله با بیابان‌زایی از دیگر مزایای طرح یک میلیارد اصله درخت اشاره کرد.
نوبخت ادامه داد: برای اجرای کاشت یک میلیارد اصله درخت از ۱۹۱ میلیارد تومان بودجه فعالیت‌های بیولوژیک استفاده می‌شود علاوه برآن از ظرفیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی برخی صنایع استفاده می‌شود و تاکنون تشکل‌هایی چون قرارگاه بسیج مستضعفین، بسیج سازندگی، هلال احمر ورود پیدا کرده‌اند.
وی با اشاره به مطالعه‌ای انجام شده به کمک هوش مصنوعی در برخی استان‌های کشور اظهار کرد: با اجرای این طرح ۲۰ درصد رطوبت افزایش و ۳ درجه سانتیگراد درجه حرارت کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به وقوع سیل در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: داک ۹/۶ کیلومتری ایجاد شده موجب کاهش خسارات در منطقه شد با وجود اینکه ۳۰ روستا بارندگی را تجربه کردند ولی ناچیزترین خسارات را متحمل شدند و برای ۶۰۰ هکتار باغ نیز مشکلی ایجاد نشد.
به گفته نوبخت مطالعات درباره ۳۲ هزار هکتار از مناطق سیستان و بلوچستان نیز به پایان رسیده است.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آبخیزداری گفت: ۹۰ میلیون هکتار از ۱۲۵ میلیون هکتار در قلمرو فرسایش آبی است که کارهای اجرایی آن هنوز به پایان نرسیده است اما می‌توان تا ۱۰ سال آن را تمام کرد قرار است بر اساس برنامه هفتم توسعه برای ۲۰ میلیون هکتار از این اراضی اقدامات آبخیزداری انجام شود.
وی اضافه کرد: اگر فعالیت‌های آبخیزداری در ۹۰ میلیون هکتار انجام شود بر اساس برآورد سالانه حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب آب به آبخوان‌ها اضافه می‌کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه باید هزینه حفاظت را به خوبی ببینیم گفت: اقداماتی که در مدیریت جامع آبخیز تعریف می‌کند، نیازمند هزینه‌های حفاظت است اگر ۲.۲ همت برای ۳۲ هزار هکتار از اراضی عرصه‌های سیستان و بلوچستان در نظر بگیریم هر یک دلار صرف شده برای آبخیزداری ۴.۷ دلار آورده دارد.
وی اضافه کرد: در غرب دشت سیستان ه‌ای ۲ میلیون هکتاری وجود دارد که در صورت انجام عملیات آبخیزداری بخش قابل توجهی از مشکلات آب منطقه حل می‌شود. با انجام این کار ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب به آبخوان‌ها اضافه می‌شود این در حالی است که آب مورد نیاز منطقه ۳۰ میلیون متر مکعب است. مطالعات این کار در مراحل پایانی است.
به گفته نوبخت مدیریت جامع حوزه آبخیز دشت قزوین نیز در حال مطالعه هست و قرار است طی یک برنامه ۵ ساله اجرا شود.
وی در ادامه گفت نظام‌نامه مردمی‌سازی فعالیت‌های منابع طبیعی و آبخیزداری تدوین شده است علاوه بر آن کارگروه ویژه مقابله با زمین خواری تشکیل شده است.

منبع: ایسنا

614306