سال آینده رخ می دهد؛

تغییر چهره شهر تهران در حوزه ترافیک

شهردار تهران گفت:‌ ان‌شاءالله سال آینده چهره پایتخت از بعد ترافیک تغییر خواهد کرد.
تصویر تغییر چهره شهر تهران در حوزه ترافیک

به گزارش سایت خبری پرسون، آیین بهره‌برداری 3 ایستگاه جدید به همراه ایستگاه تبادلی تربیت مدرس دو ورودی در خط 6 مترو تهران که صبح امروز با حضور مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران، محسن هرمزی؛ معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، نصرالله؛ شهردار منطقه هفت و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، اظهار کرد: امروز 3 ایستگاه جدید (بهار شیراز، آیت‌الله کاشانی و شهدای کن) در خط 6 به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین ایستگاه تبادلی تربیت مدرس به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین دو ورودی جدید نیز برای دو ایستگاه شهرزیبا و شهران به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: ایستگاه تربیت مدرس و بهار شیراز از معماری ویژه‌ای برخوردار هستند و در واقع طرح‌هایی که در حوزه مترو اجرا می‌شود توجه ویژه‌ای به معماری ایرانی ـ اسلامی دارد.

زاکانی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های ایستگاه بهار شیراز اتصال این ایستگاه به بیمارستان خانواده است. همچنین بنا بر برنامه‌ریزی انجام شده در قالب پدافند غیرعامل برنامه ما اتصال برخی از ایستگاه‌های مترو به بیمارستان‌های همجوار است که در همین ارتباط ایستگاه بهار شیراز به بیمارستان خانواده متصل شده که از مجموعه ارتش قدردانی می‌شود.

شهردار تهران با اشاره به عدم حضور مخبر؛ معاون اول رئیس جمهور در آیین بهره‌برداری از ایستگاه‌های جدید مترو گفت: پیش از این قرار بود که آقای مخبر در جلسه امروز حاضر شود اما با توجه به برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار برای کل کشور با حضور استانداران وی نتوانست در جلسه امروز حضور پیدا کند.

وی با اشاره به همراهی شهرداری تهران با مجموعه‌های مختلف گفت: در همین ارتباط شهرداری تهران همکاری خوبی با مردم، نخبگان، دولت، مجلس و قوه قضائیه داشته و دارد و در راستای تحول شهر تهران گام بر می‌دارد چرا که تحول تهران اهمیت بسیار زیادی را دارد.

زاکانی تصریح کرد: هر کاری در تهران می‌تواند الگویی برای سایر شهرها و حتی خارج از کشور باشد و این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

شهردار تهران با اشاره به مدت زمان فعالیت این دوره از مدیریت شهری گفت: 30 ماه و 15 روز است که از فعالیت این دوره از مدیریت شهری می‌گذرد و در این مدت اقدامات خوبی در حوزه‌های مختلف صورت گرفته است.

وی ادامه داد: افزایش خطوط مترو و ایستگاه‌های مترو اقداماتی است که در این دوره رقم خورده است به طوری که پیش از این 142 ایستگاه با 254 کیلومتر خط مترو در تهران احداث شده بود که این تعداد در حال حاضر به 159 ایستگاه و 303 کیلومتر خط مترو رسیده است. در واقع هر یک ماه و نیم یک ایستگاه به بهره‌برداری رسیده است.

زاکانی همچنین به احداث 9.5 کیلومتر تونل در خط جنوبی مترو اشاره کرد و افزود: حدود 3 روز پیش نیز این کار به اتمام رسیده است که کار بسیار ویژه‌ای محسوب می‌شود.

شهردار تهران ادامه داد: مدیریت شهری به موضوعات مهمی از جمله ترافیک و آلودگی هوا و مخاطرات شهر تهران پرداخته و برای هر کدام از این مسائل و چالش‌ها راه‌حلی پیش بینی کرده است.

وی افزود: آلودگی هوا موجب گلایه و ناراحتی شهروندان است و انشاءالله بتوانیم پرونده این مسئله را ببندیم. بطوریکه اعداد روزهای سالم در طول سال بسیار اندک و این مسئله موجب ناراحتی شهروندان است. 23 دستگاه در موضوع کاهش آلودگی هوا مسئولیت دارند و شهرداری تهران نیز در این راستا اقدامات وسیعی انجام داده که می‌توان به انعقاد قراردادها برای ورود تاکسی اتوبوس و موتورسیکلت‌های برقی اشاره کرد به طوری که قرارداد 2500 دستگاه اتوبوس برقی، 55 هزار تاکسی برقی و بالغ بر 180 هزار موتورسیکلت برقی با همراهی سایر دستگاه‌ها منعقد شده و ان‌شاءالله به تدریج این دستگاه‌ها وارد ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت خواهند شد.

زاکانی به توسعه کمربند سبز پیرامونی تهران اشاره کرد و گفت: همزمان با 15 اسفند روز درختکاری شاهد افتتاح 2 هزار هکتار فضای سبز بودیم که رکورد را در سالهای گذشته شکاند. به طوریکه از دو هزار هکتار اشاره شده هزار هکتار آن درختان مثمر و میوه بودند و همچنین 250 هکتار آبیاری زیرسطحی در قالب دو هزار هکتار انجام شده است.

شهردار تهران با اشاره به تامین و توزیع آسفالت در سطح معابر شهر تهران گفت: از سال 90 به بعد، سالانه 550 هزار تن آسفالت در سطح شهر تهران توزیع می‌شد که در 11 ماهه گذشته امسال یک میلیون و 530 هزار تن آسفالت در سطح معابر شهر تهران توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه شهروندان تهرانی از ترافیک در رنج هستند افزود: ان‌شاءالله اثرات کارهایی که شهرداری تهران انجام داده موجب کاهش بار ترافیک خواهد شد.

زاکانی ادامه داد‌: شرکت شهروند و همچنین سازمان میادین در اقدامی قابل توجه و با برنامه‌ریزی انجام شده اقلام و اجناس خود را به صورت غیرحضوری به درب منازل شهروندان ارسال می‌کنند که همه این موارد در راستای کاهش بار ترافیک و آلودگی شهر تهران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به سرعت ساخت در مترو گفت: در همین ارتباط خطوط جدید هشت، 9، 10 و 11 در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته که این کار با همکاری قرارگاه خاتم و بخش خصوصی عملیات می‌شود و چندی پیش خطوط 10 و 8 کلنگ‌زنی شد و ان‌شاءالله به زودی خطوط 9 و 11 نیز کلنگ‌زنی خواهند شد.

شهردار تهران در ارتباط با هزینه احداث خطوط مترو تصریح کرد: در حال حاضر هزینه هر کیلومتر مترو 3 همت برآورد شده است که هزینه بسیار زیادی محسوب می‌شود.

زاکانی با اعلام این خبر که ان‌شاءالله سال آینده چهره شهر از بعد ترافیک تغییر خواهد کرد افزود: مخاطراتی مثل سیل و زلزله و ... از مواردی است که شهروندان را رنج می‌دهد که در همین ارتباط برای این موارد از سوی شهرداری تهران برنامه‌ریزی مدون شده است.

شهردار تهران درباره نوسازی بافت فرسوده گفت: این کار با همکاری 9 دستگاه 5 دستگاه داخل شهرداری امسال آغاز شده و قرار است 16 هزار ساختمان بالای 7 طبقه مورد پایش قرار بگیرند که تا کنون 3500 ساختمان مورد پایش قرار گرفته و سال آینده 16 هزار ساختمان اشاره شده مورد پایش قرار خواهند گرفت.

منبع: تسنیم

614237