تأیید انتخابات ۵۲ حوزه‌ انتخابیه مجلس

سخنگوی شورای نگهبان گفت: پرونده‌های ۵۲ حوزه‌ انتخابیه مجلس شورای اسلامی از ۱۱ استان مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است.
تصویر تأیید انتخابات ۵۲ حوزه‌ انتخابیه مجلس

به گزارش سایت خبری پرسون، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در آخرین نشست خبری سال 1402 که صبح امروز(شنبه 26 اسفند) برگزار شد، طی سخنانی با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در این مدت تا 17 اسفند طبق روال قانونی باید گزارشات و شکایات داوطلبان و مردم را مورد بررسی قرار می‌دادیم تا در بررسی صحت انتخابات این گزارشات را لحاظ کنیم.

وی اعلام کرد: تاکنون انتخابات در 52 حوزه انتخابیه مورد تایید قرار گرفته است. از استان اردبیل حوزه انتخابیه شهر اردبیل، بیله سوار خلخال گرمی و مشکین شهر مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. استان ایلام حوزه انتخابیه ایلام مهران سیروان دهلران آبدانان مورد تایید قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در استان خراسان جنوبی حوزه بیرجند فردوس قائنات و نهبندان مورد تایید قرار گرفت. همچنین استان خراسان رضوی حوزه‌های انتخابیه مشهد تربت جام تربت حیدریه چناران خواف درگز سبزوار فریمان قوچان کاشمر گناباد نیشابور مورد تایید قرار گرفتند.

طحان نظیف افزود: خراسان شمالی حوزه های انتخابیه بجنورد، اسفراین و شیروان، استان زنجان حوزه انتخابیه زنجان، ابهر، خدابنده و ماهنشان، استان قزوین حوزه‌های انتخابیه قزوین، بوئین زهرا و تاکستان، استان قم حوزه قم، استان کردستان حوزه انتخابیه سنندج، بیجار، سقز، قروه و مریوان، استان لرستان حوزه های انتخابیه خرم آباد، الیگودرز، بروجرد، پلدختر، دلفان، دورود و کوهدشت و استان مرکزی حوزه های انتخابیه اراک، تفرش، خمین، ساوه، شازند و محلات مورد تایید قرار گرفتند.

طحان نظیف تصریح کرد: لایحه ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی در مراحل قبل با اشکالات و ابهامات قرار گرفته بود که در نهایت با اصلاحات مجلس مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

وی افزود: طرح اصلاح قانون تاسیس و اداره مدارس غیردولتی در مرحله قبل با ابهامات و اشکالات مواجه شده بود که این مصوبه نیز با اصلاحات مجلس مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح ساماندهی کارکنان دولت دیگر مصوبه مورد بررسی در شورای نگهبان بود که نسبت به این طرح در مراحل قبل هم ما در شورای نگهبان از نظر شرعی و قانون اساسی و هم هیئت نظارت ایرادات متعددی داشتند که البته ایرادات و ابهامات ما نسبت به این مصوبه رفع شده است اما با نامه ای که از هیئت عالی نظارت دریافت کردیم ایرادات این هیئت همچنان باقی است که ما این مسئله را به مجلس ابلاغ کردیم و امیدواریم ایرادات هیئت نظارت نیز در مراحل بعدی توسط مجلس اصلاح شود.

وی ادامه داد: لایحه بودجه سال 1403 کل کشور دیگر مصوبه مورد بررسی بود که در مرحله قبل ایراداتی به این مصوبه داشتیم. البته با اصلاحات مجلس برخی ایرادات همچنان باقی است و با توجه به اصرار مجلس به مصوبه خود این لایحه به مجمع تشخیص ارسال شد.

طحان نظیف گفت: لایحه برنامه هفتم توسعه نیز همانند لایحه بودجه سال 1403 رفت و برگشت هایی را بین مجلس و شورا داشت و بسیاری از ایرادات برطرف شد اما همچنان برخی ایرادات به قوت خود باقی است‌ که‌ جزئیات این ایرادات به شکل مجزا در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

منبع: تسنیم

614220