پیام رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند

آمریکا به شکست تحریم ها اعتراف کرد

یکی از نکات مهم که در رزمایش دریایی ایران، چین و روسیه در دریای عمان از سوی یگان‌های شرکت کننده تمرین شد، «عملیات آزادسازی کشتی ربوده‌شده» بود.
تصویر آمریکا به شکست تحریم ها اعتراف کرد

به گزارش سایت خبری پرسون، «حفاظت از فعالیت‌های اقتصادی دریایی»، هدف غایی رزمایش ۴روزه‌ای بود که با مشارکت و حضور نمایندگان ۸ کشور در آب‌های جنوب کشورمان برگزار شد.

هدف از برگزاری این رزمایش مشترک «تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه»، «گسترش همکاری‌های چند جانبه» میان کشورهای شرکت‌کننده و نشان‌دادن حُسن نیت و توانایی این کشورها در حمایت مشترک از صلح جهانی، «امنیت دریایی» و «ایجاد جامعه دریایی با آینده‌ای مشترک» بود.

علاوه بر موارد یادشده، «تقویت امنیت تجارت دریایی بین‌المللی»، «مقابله با دزدی و تروریسم دریایی»، «اقدامات بشردوستانه»، «تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی» و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی از دیگر اهداف این مانور آبی بودند.

ناو شهید محمودی ، ناو شهید حاج قاسم سلیمانی، ناو شهید ابو مهدی المهندس و ناوچه تندر کلاس شهید توسلی و بالگردهای نیروی دریایی سپاه نیز در کنار رزمندگان ارتش در این رزمایش حضور داشته و در کنار یگان‌های شناوری فدراسیون روسیه شامل رزمناو موشکی گارد «واریاگ»، ناو بزرگ ضد زیردریایی «مارشال شاپوشنیکف» به همراه یک ناوچه، دو کشتی جنگی و یک کشتی تدارکاتی نیروی دریایی چین این رزمایش را برگزار کردند.

حضور نمایندگانی از کشورهای عمان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، پاکستان و آفریقای جنوبی در این رزمایش، به نشانه اعتماد و اطمینان منطقه‌ای و جهانی به ظرفیت‌های ایران، روسیه و چین در تحقق امنیت دریانوردی و تجارت جهانی از سوی رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفت.

این رزمایش همچنین ابعاد دیگری از توانایی‌ها و ظرفیت‌های دفاعی و امنیت‌ساز جمهوری اسلامی ایران را برای منطقه و جهان آشکار ساخت.

یکی از نکات مهم که در رزمایش دریایی ایران، چین و روسیه در دریای عمان از سوی یگان‌های شرکت کننده تمرین شد، «عملیات آزادسازی کشتی ربوده‌شده» بود. نیروهای عملیات ویژه ارتش و سپاه با مشارکت نیروهای عملیات ویژه چین و روسیه از هوا روی عرشه شناور ربوده‌شده فرود آمدند و عملیات آزادسازی کشتی را انجام دادند.این عملیات هشداری روشن به دزدان دریایی و نیروهایی بود که به دلایل مختلف بدنبال ناامن سازی خطوط کشتیرانی تجاری در منطقه از طریق توقیف غیر قانونی شناورها و نفت‌کش‌های تجاری هستند.

نکته قابل توجه اینکه اخیرا در گزارش سالانه ارائه شده از سوی نهادهای اطلاعاتی آمریکا به کنگره آمریکا بر قدرت فزاینده ایران،روسیه و چین که توان درهم شکستن برتری شکننده امریکا را دارد تاکید شده بود. در این گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا اعتراف کرده اند که تحریم‌ها نه تنها نتوانسته این سه کشور را به زانو درآورد بلکه موجب تقویت اتحاد مثلثی آنها نیز شده است.دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا تلویحا اعتراف کردند؛حمایت از تجزیه‌طلبان و تروریست‌ها علیه ایران، کمک مالی و تسلیحاتی به اوکراین در جنگ با روسیه و تحریک تایوان علیه چین بخشی از تلاش‌ برای تهدید امنیت ملی و تمامیت ارضی این سه کشور بوده که عقیم مانده است.

منبع: نورنیوز

614205