محکومان جرایم خشن از ارفاقات قانونی بهره‌مند نمی‌شوند/ زمینه آزادی ۱۲۵۵ زندانی در استان اصفهان فراهم شد

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: البته مجدداً تاکید می‌کنم که محکومان جرایم خشن و سارقین سابقه‌دار و تهدیدکنندگان امنیت فیزیکی و روانی مردم از ارفاقات قانونی بهره‌مند نمی‌شوند.»
تصویر محکومان جرایم خشن از ارفاقات قانونی بهره‌مند نمی‌شوند/ زمینه آزادی ۱۲۵۵ زندانی در استان اصفهان فراهم شد

به گزارش سایت خبری پرسون، ازاصفهان:رئیس قوه قضاییه در جریان سرکشی از زندان مرکزی اصفهان، گفت: همزمان با برگزاری یوم الله ۲۲ بهمن و اعیاد رجب و شعبان، زمینه آزادی هزار و ۲۵۵ زندانی جرایم غیر عمد و مالی استان اصفهان فراهم شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه در دوره تحول و تعالی، مقوله‌ی اعطای تسهیلات ارفاقی به زندانیان و محکومان واجد شرایط با قوت بیشتری در دستور کار عدلیه است، افزود: این ارفاقات شامل حال محکومان جرایم خشن و سارقان سابقه‌دار و تهدیدکنندگان امنیت فیزیکی و روانی مردم نمی‌شود.

وی گفت: همه افراد دچار لغزش می‌شوند، مهم آن است که این لغزش‌ها تکرار نشوند و فرد خطاکار درصدد جبران برآید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت: زندانیان و محکومانی که واجدِ شرایطِ بهره‌مندی از ارفاقات قانونی هستند، برای اینکه در شمول این قبیل ارفاقات قرار بگیرند باید چند نکته را مدنظر داشته باشند؛ نخست آنکه در ظواهر امر به اثبات برسانند که از کرده خود پشیمان و نادم هستند و قصد جبران دارند؛ دوم آنکه، ضوابط زندان را رعایت کنند و در داخل زندان منظم باشند و با سایر زندانیان و زندانبانان و مراجعان به زندان، رفتار صحیحی داشته باشند؛ سوم آنکه، در هنگام عزیمت به مرخصی، از مبادرت به هرگونه تخلف و جرم پرهیز کنند و در موعد مقرر از مرخصی به زندان بازگردند و در طول دوران مرخصی، در اجتماع و خانواده رفتار خوب و پسندیده‌ای داشته باشند.

وی افزود: زندانیان از اتلاف وقت خود بپرهیزند و در داخل زندان از اوقاتی که دارند برای حرفه‌آموزی و ارتقای شغلی و یا ادامه تحصیل و افزایش معلومات، استفاده کنند و در کلاس‌های آموزشی زندان شرکت کنند؛ حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان، قطعاً برای خود و خانواده‌شان، کمک حال است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: من متوجه شدم که در زندان مرکزی اصفهان، قُراء خوبی حضور دارند و زندانیان این ندامتگاه با قرآن اُنس پیدا کرده‌اند؛ این امر بسیار اثربخش و پربرکت است و باید تقویت شود.

رئیس عدلیه افزود: ما در طول سال به مناسبت‌های مختلف، چند نوبت عفو زندانیان واجدشرایط را داریم؛ از سویی دیگر سایر ارفاقات قانونی شامل آزادی مشروط و تعلیق مجازات را نیز داریم؛ بنابراین شما زندانیانِ واجد شرایط از این فرصت‌ها استفاده کنید و این امر همانطور که تاکید کردم، به نوع رفتار شما در داخل زندان بستگی دارد.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: البته مجدداً تاکید می‌کنم که محکومان جرایم خشن و سارقین سابقه‌دار و تهدیدکنندگان امنیت فیزیکی و روانی مردم از ارفاقات قانونی بهره‌مند نمی‌شوند.» رئیس کل دادگستری استان اصفهان نیز در این مراسم گفت:: تمام جهت‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های ما در راستای تحقق منویات رئیس قوه قضاییه در اجرای سند تحول قضایی به ویژه در حوزه کاهش جمعیت کیفری است و از همین رو، از ابتدای سال جاری تاکنون در استان اصفهان بیش از ۵ هزار نفر کاهش جمعیت کیفری داشته‌ایم.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری ادامه همچنین از افزایش ۷۰ درصدی دادرسی الکترونیک در استان اصفهان خبر داد

رئیس قوه قضاییه در جریان سرکشی از زندان مرکزی اصفهان، از نمایشگاه کشفیات این زندان در حوزه مواد مخدر، اشیاء ممنوعه و سرقتی بازدید و توصیه‌هایی تخصصی را خطاب به مسئولان این زندان برای جلوگیری از ورود مواد مخدر و اشیای ممنوعه به داخل زندان مطرح کرد.

منبع: صدا سیما

599883