اجازه قطع درختان را به هیچ عنوان نمی دهیم

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، گفت: درصورت مشاهده تخلف یا اهمال از سوی پیمانکاران نگهداشت فضای سبز، اخطار کتبی به پیمانکار داده شده و عوارض آن در قالب کسر از صورت وضعیت ماهانه اعمال می‌شود، تکرار تخلف و یا قصوری که منجر به آسیب دیدگی درختان و فضای سبز شود، منجر به فسخ قرارداد پیمانکار شده و ضمانت نامه حسن انجام کار ضبط می شود.
تصویر اجازه قطع درختان را به هیچ عنوان نمی دهیم

به گزارش سایت خبری پرسون، هر چند وقت یکبار در فضاهای مجازی تصاویری از قطع درختان در خیابان های تهران و یک سری بوستان های معروف شهر منتشر می شود که واکنش شهروندان و گروه های مختلف را به همراه دارد .

به تازگی نیز تصاویری از قطع درختان در خیابان های مطهری و ولیعصر (عج) منتشر شده که شهرداری تهران این موضوع را تکذیب می کند.

رییس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران روز چهارشنبه گفت: ما اجازه قطع درختان را به هیچ عنوان نمی دهیم.

علی محمد مختاری افزود: برخی درختان از قدمت بسیاری بالایی برخوردار هستند و شاید به اصطلاح مرده باشند به همین منظور ناچار هستیم عملیات جابجایی با درخت دیگری را انجام دهیم.

وی ادامه داد: مناطق ۲۲ گانه پایتخت پس از انجام روند قانونی حذف درختان خشک از جمله ثبت مشخصات درختان در سامانه نهال و اخذ مجوز از کمیسیون ماده هفت نسبت به بازکاشت درخت جایگزین با بن بالا اقدام می‌کنند.

مختاری اظهار کرد: پس از خارج کردن درخت خشک نسبت به بازکاشت درخت جایگزین با ریشه قوی، استفاده از گونه‌های همگون و همسان با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی آن منطقه و منطبق با دستورالعمل‌هایی که از سوی سازمان بوستان‌ ها و فضای سبز شهر تهران به مناطق ۲۲ گانه ارائه می شود اقدام می‌کنیم.

وی با اشاره به بررسی‌ های کارشناسی درخصوص عوامل خشک شدن درخت نیز گفت: در این مسیر بررسی می‌شود که آیا درخت بر اثر آفات و بیماری خشک شده یا سهل انگاری پیمانکار در نگهداشت، دلیل خشک شدن درخت بوده است.

به گفته مختاری، درصورت مشاهده تخلف یا اهمال از سوی پیمانکاران نگهداشت فضای سبز، اخطار کتبی به پیمانکار داده شده و عوارض آن در قالب کسر از صورت وضعیت ماهانه اعمال می‌شود، تکرار تخلف و یا قصوری که منجر به آسیب دیدگی درختان و فضای سبز شود، منجر به فسخ قرارداد پیمانکار شده و ضمانت نامه حسن انجام کار ضبط می شود.

وی با بیان اینکه هیچ درختی بدون مجوز و انجام کار کارشناسی بر روی آن حذف نمی‌شود گفت: برخی درختان در سطح شهر به ویژه در خیابان ولیعصر (عج)، مطهری و ایتالیا با وجود ظاهر سالم به دلایل مختلف به ویژه قارچ‌ هایی که باعث پوسیدگی از درون می‌شون، در واقع آسیب دیده هستند و در اثر ناپایداری جوی احتمال سقوط و مخاطرات جانی و مالی دارند بنابراین این درختان باید شناسایی شوند که در راستای شناسایی و بررسی وضعیت سلامت درختان مناطق ۲۲ گانه نسبت به اسکن یا توموگرافی درختان خطرآفرین و ارزیابی خطر سقوط آنها در برابر باد اقدام کرده و همچنین مناطق به منظور تشخیص علمی معایب و آسیب‌های احتمالی که با استفاده از برش‌های مجازی و انجام تدابیر لازم برای احیای آنها انجام می شود اقدام می‌کنند.

منبع: ایرنا

599567