از قدم زدن با چمدان خالی تا له کردن انار؛

آشنایی با ۱۴ جشن مختلف شب سال نو در سراسر جهان

سال نو در کشورهای مختلف عموما همراه با آتش‌بازی، ساز و سرود و کارناوال‌های شهری جشن گرفته می‌شود اما هرملتی با فرهنگ‌ها و رسوم مختلف به استقبال سال نو می‌رود.
تصویر آشنایی با ۱۴ جشن مختلف شب سال نو در سراسر جهان

به گزارش سایت خبری پرسون، هرچند بسیاری از کشورهای جهان هر سال در ۳۱ دسامبر سال جدید خود را همراه با آتش بازی جشن می‌گیرند، اما مراسم سال نو در همه آن‌ها مشابه نیست بلکه سال نو در کشورهای مختلف تلفیقی از سنت‌های قدیمی هر کشور و رسم‌های جدید است. این مراسم می‌تواند از خانه‌تکانی تا قاچ زدن یک انار تازه متفاوت باشد. برای آشنایی با ۱۴ جشن مختلف شب سال نو در سراسر جهان، با ما همراه باشید.

خوردن غذاهای خوش‌شانسی | کشورهای مختلف

در سراسر جهان، شب سال نو با صرف غذا در جمع دوستان و خانواده جشن گرفته می‌شود و در بعضی کشورها، این مراسم با خوردن غذاهایی که خوش‌شانسی می‌آورد به‌طور ویژه‌ای برگزار می‌شود. به عنوان مثال، در اسپانیا، پرتغال و بیشتر کشورهای آمریکای لاتین مانند کلمبیا، برای خوش‌شانسی در سال جدید ۱۲ عدد انگور یا کشمش می‌خورند و در ایتالیا ۱۲ قاشق عدس که هر قاشق با یکی از ۱۲ ضربه ساعت در نیمه شب سال نو خورده می‌شود. فرانسوی‌ها با خوردن یک بسته پنکیک بهترین سال نو را آغاز می‌کنند. در هلند مردم برای خوش‌شانسی دونات و شیرینی‌های توپی را ترجیح می‌دهند. مردم جنوب ایالات متحده آمریکا، در روز سال نو برای خوش‌شانسی و کامیابی سبزی و نخود سیاه مصرف می‌کنند.

رسوم متفاوت و عجیب سال نو در سراسر جهان

خانه‌تکانی | اسکاتلند

از مهم‌ترین سنت‌های شب سال نو در اسکاتلند خانه‌تکانی است که در واقع یک تمیزکاری جدی از کابینت‌ها تا درب ورودی است و تمرکز آن بر شومینه است، به‌ طوری که همه خاکسترهای قدیمی تمیز می‌شوند و شومینه با آتش کاملاً روشن می‌شود.

در بخش‌هایی از این کشور در ۳۰ دسامبر، مردم محلی میله‌هایی را که بر سر آنها گوی‌های آتشین قرار دارند در خیابان‌ها حرکت می‌دهند و در رأس آنها طبل‌زنانی هستند که این راهپیمایی را رهبری می‌کنند. میهمانی سال نو در این کشور با شنا کردن در آب‌های سرد به پایان می‌رسد.

۱۲ ثانیه سکوت قبل از نیمه شب | روسیه

روس‌ها با سکوت مهم‌ترین وقایع سال گذشته را در لحظات منتهی به نیمه‌شب یاد می‌کنند و از ۱۲ ثانیه سکوت برای آرزو کردن استفاده می‌کنند.

رسوم متفاوت و عجیب سال نو در سراسر جهان

در جستجوی مردی با بینی‌های زیاد | اسپانیا

در منطقه کاتالونیا در شمال اسپانیا، یک شخصیت خاص به نام مردی با بینی‌های بسیار در آخرین روز سال ظاهر می‌شود؛ او مردی است که به تعداد روزهای باقی مانده از سال بینی دارد و هرکس بتواند او را پیدا کند آرزوهایش برآورده می‌شود. طبق این سنت اسپانیایی، کودکان تشویق می‌شوند تا به دنبال او بگردند و در آخرین روز سال متوجه می‌شوند که دیگر فقط یک بینی باقی مانده است و پیدا کردن او دیگر کاری دشوار است.

پریدن به سال جدید | دانمارک

در نیمه شب سال نو، دانمارکی‌ها از روی صندلی یا مبل می‌پرند و به معنای واقعی کلمه به سال جدید می‌پرند. اگر این کار را انجام دهند خوش‌شانسی و اگر انجام ندهند بدشانسی می‌آورد، بنابراین اگر در سال جدید در دانمارک زنگ خانه‌ای را زدید حتماً بپرید.

رسوم متفاوت و عجیب سال نو در سراسر جهان

تعیین یک مکان اضافی روی میز | ایرلند

ایرلندی‌ها چندین سنت سال نو دارند، مثلاً برای دوری از بدشانسی و ارواح شیطانی نان را به دیوارهای بیرونی خانه‌هایشان آویزان می‌کنند و سال نو را با خانه‌ای تمیز آغاز می‌کنند. اما یکی از شناخته‌شده‌ترین آنها، چیدن بشقاب اضافی سر میز شام برای عزیزان از دست رفته در سال قبل است.

اشکال دایره‌ای | فیلیپین

مردم فیلیپین دایره را نماد رفاه می‌دانند و معتقدند پوشیدن شکل‌های گرد مانند لباس‌های خال خالی یا پولک‌دار در مراسم سال نو باعث رفاه و خوش‌شانسی می‌شود. علاوه بر این، خوردن میوه‌های گرد مانند پرتقال، هندوانه و انگور نیز معمول است. سرگرمی دیگر برای بچه‌ها این است که رأس ساعت ۱۲ نیمه شب تا جایی که می‌توانند به بالا بپرند چرا که معتقدند با این کار در سال جدید قد بلندتر می‌شوند.

رسوم متفاوت و عجیب سال نو در سراسر جهان

پوشیدن لباس سفید هنگام پریدن به داخل اقیانوس | برزیل

پوشیدن لباس سفید در شب سال نو از دیرباز یک سنت ریشه‌دار در آفریقا بوده است. در برزیل، جشنی در این شب برای بزرگداشت الهه دریا (Lemanjá) برگزار می‌شود که نقطه اوج این رویداد زمانی است که همه با لباس سفید درست در نیمه شب به داخل آب می‌دوند تا از روی هفت موج بپرند. هر موج و پرش نشان دهنده درخواست متفاوتی است که از خدا دارند و در واقع بیان کننده تصمیمات آنها برای سال جدید است.

قدم زدن با یک چمدان خالی | مکزیک

طبق سنت قدیمی مکزیک، مردم در شب سال نو یک چمدان خالی در دست می‌گیرند و این کار را به نیت داشتن سالی پر از سفر و تجربیات جدید انجام می‌دهند. در چند کشور دیگر آمریکای لاتین نیز سنت مشابهی وجود دارد و مردم با یک چمدان خالی راه می‌روند یا آن را در وسط اتاق می‌گذارند و در اطراف آن قدم می‌زنند.

رسوم متفاوت و عجیب سال نو در سراسر جهان

پرتاب یک سطل آب به بیرون از در | کوبا

در کوبا، مردم به‌طور نمادین تمام ارواح بد و انرژی منفی سال گذشته را جمع‌آوری می‌کنند و آنها را از درب ورودی بیرون می‌اندازند. دیدن سطل‌های پر از آب کثیف که در طول شمارش معکوس تا نیمه شب از خانه‌ها بیرون ریخته می‌شوند، در این کشور یک صحنه بسیار عادی است.

آویزان کردن و له کردن انار | یونان

طبق یک رسم یونانی خانواده‌ها قبل از تعطیلات، انارهایی را که نشانه شانس، کامیابی و باروری می‌دانند از در خانه آویزان می‌کنند. سپس، قبل از نیمه شب سال نو، همه چراغ‌ها را خاموش می‌کنند و خانه را ترک می‌کنند تا یک نفر به عنوان فرد خوش‌شانس با پای راست وارد خانه شود و برای خانواده خوشبختی به ارمغان آورد.

پس از آن، نفر دوم اناری را در دست راست خود می‌گیرد و آن را به در می‌کوبد تا ببیند چقدر شانس دارد - هر چه دانه‌های آبدار بیشتری بیرون بریزند، سال جدید شانس بیشتری برای او به همراه خواهد داشت.

رسوم متفاوت و عجیب سال نو در سراسر جهان

ذوب کردن سرب | آلمان

در بخش وسیعی از اروپای آلمانی زبان، و همچنین فنلاند، بلغارستان، چک و ترکیه، مرسوم است که قطعات کوچک سرب را گرم می‌کنند، سپس آنها را در آب سرد ریخته و بر اساس شکل‌هایی که تشکیل می‌شود، برای سال جدید پیش‌بینی می‌کنند. به عنوان مثال، اگر یک توپ تشکیل شود، شانس در خانه شما را زده است. این روزها در سراسر کشورهای آلمانی زبان بسته‌هایی شامل مجسمه‌های قلع (به جای سربی) برای ذوب شدن به فروش می‌رسند.

منبع: ایمنا

574297