جزئیات احتمال تشکیل پرونده علیه کانادا در لاهه درباره جنگ غزه

یک پرونده حقوقی در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه مقام‌های کانادا به دلیل همدستی آنها با رژیم صهیونیستی در جنگ غزه در حال شکل‌گیری است.
تصویر جزئیات احتمال تشکیل پرونده علیه کانادا در لاهه درباره جنگ غزه

به گزارش پرسون، دولت کانادا به تازگی با تهدید مبنی بر پیگرد قانونی سیاستمداران این کشور به دلیل همدستی در جنایات گسترده رژیم صهیونیستی در غزه مواجه شده است.

به تازگی اطلاعیه‌ای از سوی یک کارگروه حقوقی کانادایی در دیوان بین المللی دادگستری برای فلسطینیان به عنوان عالی‌ترین دادگاه سازمان ملل و یک سازمان کاملا مستقل متشکل از حقوقدانان، دانشگاهیان و سیاستمداران متعهد منتشر شده است که فعالان آن تحت تاثیر جنگ غزه سعی دارند از حاکمیت قانون برای تحقق عدالت و حمایت از حقوق مردم فلسطین استفاده کنند.

به گزارش «میدل ایست مانیتور» اطلاعیه مذکور، برای جمعی از مقامات سیاسی اصلی دولت کانادا از جمله «جاستین ترودو» نخست وزیر این کانادا، «ملانی جولی» وزیر امور خارجه کانادا، «ماری کلود بیبو» وزیر توسعه کانادا و «عارف ویرانی» وزیر دادگستری کانادا صادر شده است.

به موجب این اطلاعیه، به مقامات سیاسی کانادایی هشدار داده است در صورتی که شواهدی مبنی بر اقدامات آنها جهت تسهیل نقض حقوق و قوانین بین‌المللی از سوی رژیم صهیونیستی توسط این کشور انجام گرفته شده باشد، عوامل دولت مذکور تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و در دادگاه‌های بین المللی محاکمه خواهند شد.

این اقدام با استناد به ممنوعیت هر گونه کمک و یا مشارکت در جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در اساسنامه رم در دیوان کیفری بین‌المللی صورت می‌گیرد و در حالی پیگیری می‌شود که رژیم صهیونیستی از سوی کارشناسان برجسته حقوقی و مقامات سازمان ملل متحد اکنون در جریان جنگ غزه به ارتکاب نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها متهم شده است.

این ابتکار قانونی از زمان تشدید حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در غزه از سوی سازمان‌های حقوق بشری و حقوق بین الملل و سیاست خارجی مختلفی مورد حمایت واقع شده است.

در حال حاضر نزدیک به ۱۲ هزار فلسطینی از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی در تاریخ ۷ اکتبر در غزه توسط نیروهای ارتش این رژِیم به شهادت رسیده‌اند. طبق گزارشات منتشر شده، شمار کودکانی که در جریان سه هفته بمباران هوایی غزه از سوی رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند از تمام درگیری‌های سه سال گذشته این رژیم با فلسطین بیشتر است.

رژیم صهیونیستی متهم به جنایات جنگی از جمله حملات گسترده علیه غیرنظامیان و مجازات دسته‌جمعی آنها از طریق محاصره غزه و ممنوعیت ورود کمک‌های بشردوستانه به این شهر است. ضمن اینکه شمار ۱.۵ میلیون نفری آوارگان اجباری فلسطینی در چند هفته اخیر نشان دهنده اقدامات تل‌آویو برای پاکسازی قومی غزه و دیگر سرزمین های اشغالی است.

با وجود تمامی این اقدامات، دولت کانادا تاکنون در چندین نوبت با همراهی متحدان اصلی غربی رژیم صهیونیستی، حمایت مجدد و گسترده خود را از رژیم آپارتاید صهیونیستی اعلام کرده است و از توقف صادرات تسلیحاتی‌اش به تل‌آویو و به کارگیری‌نیروهای داوطلب برای ارتش این رژِیم و حتی تامین مالی پروژه‌هایی که به نیروهای مسلح صهیونیستی در جریان جنگ کمک می‌کنند، خودداری کرده است.

اکنون این کارگروه حقوقی خواستار اتخاذ موضع برقراری آتش بس، لغو قراردادهای تسلیحاتی کانادا با رژیم صهیونیستی شده و از این کشور خواسته است تا به حمایت‌های خود از این رژِیم پایان دهد.

این کارگروه حقوقی هشدار داده است که به جمع آوری شواهد لازم برای متهم ساختن مقامات دولت کانادا ادامه می‌دهد و تمامی گزینه‌ها را برای اطمینان از امکان پاسخگویی این کشور به دلیل حمایت از جنایات جنگی در غزه در برابر دیوان کیفری بین المللی بررسی و دنبال می‌کند.

منبع: فارس

558942