سازمان بازرسی به یک قرارداد گمرک ورود کرد؛

از خروج ۲۲۰۰ میلیارد ریال ارز جلوگیری شد

نامه هشداری و به موقع سازمان بازرسی کل کشور به گمرک جمهوری اسلامی ایران درباره انعقاد قرارداد با یک شرکت چینی از تضییع ۲۲۰۰ میلیارد ریال ارز جلوگیری کرد.
تصویر از خروج ۲۲۰۰ میلیارد ریال ارز جلوگیری شد

به گزارش پرسون، از مرکز رسانه قوه قضاییه، انعقاد قرارداد میان گمرک جمهوری اسلامی ایران و یک شرکت چینی با حکم بازرسی فوق العاده در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت.

بازرسان این سازمان با رصد و بررسی این قرارداد نسبت به شناسایی مشکلات مربوط اعم از عدم رعایت مقررات قانون برگزاری مناقصات، درج خرید برخی اقلام کالاهایی که در فهرست کالاهای ممنوعیت خرید خارجی بوده، عدم رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی در قرارداد و اختلاف قیمت حدود بیش از یک میلیون یورویی با مشابه داخلی اقدام کردند.

با شناسایی مشکلات، سازمان بازرسی کل کشور در نامه هشداری مسائل را به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران منعکس و بر لزوم پیگیری آن تاکید کرد و با این اقدام سازمان بازرسی کل کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای اعلام کرد که اجرای قرارداد مورد نظر، در این مرحله و باتوجه به تذکرات فعلا متوقف شده و وفق مقررات و از منابع داخلی در دست تهیه است.

در نهایت با توقف اجرای قرارداد نه تنها از خروج ارز به مبلغ بیش ۲۲۰۰ میلیارد ریال از کشور جلوگیری شد و از تضییع اموال دولتی به ارزش بیش از یک میلیون یورو نیز ممانعت به عمل آمد؛ بنابراین گزارش، معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور نیز چندی پیش از هشدار به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیرامون واردات کالاهای دارای مشابه داخل خبر داد.

وی ضمن اشاره به شعار سال «مهار تورم و رشد تولید» و منویات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با حمایت از تولید داخل و ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه داخلی همچنین به منظور صیانت از حقوق تولیدکنندگان داخلی، خروج ارز و واردات کالاهایی که تولید داخلی دارند، از آن وزارتخانه خواست تدابیری اتخاذ کنند تا کالاهایی که دارای تولید مشابه داخل به اندازه نیاز کشور دارند را ثبت سفارش نکند.

همچنین در این نامه به قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور» و قانون «حمایت از کالای ایرانی» مصوب سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی اشاره شده است.

منبع: ایرنا

510237