پیام‌هایی که برای روز سینما مخابره شد

همزمان با ۲۱ شهریور ماه روز سینما، هیات مدیره خانه سینما، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، انجمن منتقدان سینما، بنیاد سینمایی فارابی بیانیه‌هایی منتشر کردند.

تصویر پیام‌هایی که برای روز سینما مخابره شد

به گزارش پرسون، محمد حمیدی مقدم دبیر هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» و مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی در پیامی فرا رسیدن روز ملی سینما را تبریک گفت.

در این یادداشت نوشته شده است: «سینمای ایران در دوره حیات و شکوفایی خود در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد نوزایی و بلوغ بوده است. سینمای مستند، محل و منبع این درخشش بوده و سینمای ایران، همواره وامدار اساتید، هنرمندان و استعدادهای درخشانی بوده که در ساحت سینمای مستند بالیده‌اند. روز ملی سینما، بر همه سینماگران، هنرمندان و هنردوستان ایرانی، به ویژه همراهان و دوستداران سینمای مستند فرخنده باد. به امید موفقیت‌ روز افزون برای خانواده محترم سینمای مستند ایران.»

امروز سه شنبه ۲۱ شهریورماه روز ملی سینما است.

هیات رئیسه خانه سینما هم در بیانیه‌ای با عنوان «سینما،آئینه واقعیت»؛ ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ روز سینما و هم زمانی آن با سی‌امین سال تأسیس خانه سینما را به همۀ اعضای خانه سینما، جامعۀ هنرمندان، دانشجویان هنر، سینما دوستان و مخاطبان سینمای ایران شادباش گفته است.

در بخش‌هایی از این بیانیه که دغدغه‌های سینمایی و غیر سینمایی این روزهای سینماگران به بهانه این روز مطرح شده، آمده است که صنعت فیلم ایران گرفتار جریانی شده است که معتقد است،« سینمای خوب، سینمای مرده است.»

در این بیانیه از برخی ممیزی و روند نامناسب جریان تولید، پخش، نمایش و بیکاری هنرمندان صحبت و تاکید شده است که «فقدان نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در حوزۀ فرهنگ و تن دادن به روزمرّگی در حوزۀ اقتصاد [فرهنگ] راه برون‌رفتی نشان نمی‌دهد.»

همچنین در این بیانیه نسبت به نادیده گرفته شدن دستاوردهای ارزشمند سینمای ایران نکاتی مطرح شده است و در بخش پایانی تاکید شده است که «به همت همکاران در سی سالگی خانۀ سینما از آئینۀ ارجمند سینمای ایران غبارروبی می‌کنیم.»

انجمن منتقدان ونویسندگان سینمایی ایران هم به مناسبت روز ملی سینما در بیاینه‌ای دیگر درباره وضعیت این روزهای سینما نقطه‌نظراتش را مطرح کرده است.

همچنین بنیاد سینمایی فارابی در پیامی ضمن آرزوی روزهای شیرین توأم با همدلی برای خانواده بزرگ هنر هفتم، سینما را هنر جان‌بخش و جمیع الاطرافی خواند که تصویر زندگی، نگرش اجتماعی، عقبه هویتی و نگاه تمدنی یک ملت را را از دریچه هنرِ بر یافته از اندیشه، به تصویر می‌کشد.

به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ متن کامل این پیام به مناسبت ۲۱ شهریور «روز ملی سینما» خطاب به خانواده بزرگ سینمای ایران به شرح ذیل است:

«هوالمصور

سینما هنر جان‌بخش و جمیع الاطرافی است که تصویر زندگی، نگرش اجتماعی، عقبه هویتی و نگاه تمدنی یک ملت را را از دریچه هنر بر یافته از اندیشه، به تصویر می‌کشد. سینمای ایران به برکت انقلاب اسلامی در مسیر رویش قرار گرفت و با حضور سینماگران با دانش و خوش‌قریحه، در مسیر اخلاق، آگاهی و امید به نمادی از پیشرفت فرهنگی ایران تبدیل شد و خود را به دنیا معرفی کرد.

«روز ملی سینما» برای خانواده بزرگ و فرهیخته سینما، همچنین دوست‌داران هنر هفتم یادآور این روند رو به تعالی و تفاخر است. روز تکریم و قدردانی از سینماگران، بازیگران، دست‌اندرکاران و صاحب‌نظران و نقدکنندگان این هنر خلاق و نوگرا است، مقام موی‌سپیدان و بزرگان سینمای ایران را ارج می نهیم و برای هنرمندان جوان سینما روزهای درخشان آرزو می‌کنیم.

روزهای شیرین توأم با همدلی را برای خانواده بزرگ سینما از خدای مهربان خواستاریم.»

منبع: ایسنا

510209