چرا خریداران ایرانی تتر عصبانی هستند؟

تریدر‌های ایرانی که بعد از رکوردشکنی تتر در اسفند پارسال سراغ آن رفتند، تا همین الان متحمل ضرر ۱۳ درصدی شدند.
تصویر چرا خریداران ایرانی تتر عصبانی هستند؟

به گزارش سایت خبری پرسون، تتر به‌عنوان مهمترین استیبل کوین بازار ارز دیجیتال همیشه نزدیک به یک دلار معامله می‌شود، ولی وابسته بودن آن به نرخ دلار برای تریدر‌های ایرانی بازار جذابیت ایجاد می‌کند و خیلی‌ها به چشم سرمایه‌گذاری به‌ماجرا نگاه می‌کنند. با این حال به‌خاطر اتفاقاتی که ظرف شش ماه قبلی در بازار ارز خودمان رخ داده و احتمالا بهتر از ما درجریانش هستید، قیمت تتر برای سرمایه‌گذاران ایرانی بازار ارز دیجیتال حدود ۱۳ درصد ریخته است. در همین مدت آن‌هایی که مثلا سراغ ریپل رفتند، باوجود ریزش قیمت دلار سود کردند و ضرر آنهایی که به خود بیت‌کوین دل بستند، حدود منفی چهار درصد تخمین زده می‌شود.

بازدهی شش ماهه تتر؛ منفی ۱۳ درصد

قیمت تتر برای سرمایه‌گذاران ایرانی بازار ارز دیجیتال درحال حاضر به حدود ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. عددی که به نرخ دلار آزاد وابسته است و نسبت به روز هشت اسفند پارسال نزدیک هفت هزار و ۵۰۰ تومان پایین آمده.

قیمت تتر در آن روز برای تریدر‌های ایرانی بازار رمزارز برای اولین بار پا به محدوده ۵۸ هزار گذاشت و تا ۵۸ هزار و پنج تومان بالا رفت. از آن موقع تا الان یعنی درحدفاصل تقریبا شش ماه گذشته، بازدهی تتر برای ایرانی‌ها به‌عنوان یک استیبل‌کوین با قیمت تقریبی یک دلار، معادل منفی ۱۳ درصد محاسبه می‌شود.

تتر در این مدت یکبار تجربه سقوط تا کانال ۴۶ هزار را پشت‌سر گذاشته و روز ۲۰ اسفند معادل ۴۶ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شده است. در طرف مقابل تتر بعد از روز هشتم اسفند یکبار فرصت قدم گذاشتن در محدوده ۵۶ هزار تومان را پیدا کرد و روز ۱۱ اردیبهشت تا ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومان پیشروی کرد. اما دوباره با اوضاعی که در بازار آزاد ارز ایران حاکم شد، تتر هم سرش را پایین انداخت و الان خودش را به محدوده ۵۰ هزار تومان رسانده است.

بازدهی انواع ارز دیجیتال سرشناس

یبت‌کوین به‌عنوان رهبر بازار ارز دیجیتال روز‌های فوق‌العاده‌ای را تجربه نمی‌کند، اما حداقل نسبت به شش ماه قبل بازدهی آن مثبت است. هر واحد بیت‌کوین الان نزدیک ۲۵ هزار و ۶۰۰ دلار ارزش دارد و وقتی به روز تاریخی هشتم اسفند پارسال فلش‌بک می‌زنیم با عدد ۲۳ هزار و ۲۰۰ دلار به‌عنوان قیمت بیت‌کوین روبرو می‌شویم. به‌این ترتیب قیمت بیت‌کوین در این مدت حدود ۱۰ درصد رشد داشته، اما دقیقا همان چیزی که خریداران ایرانی تتر را عصبانی می‌کند، باعث شده بازدهی آن برای سرمایه‌گذاران ایرانی حدود منفی چهار درصد باشد.

ریپل که از نظر تسلط به بازار رمزارز فعلا پنجمین گزینه جذاب دنیاست، بین انواع ارز دیجیتال سرشناس عملکرد بهتری داشته است. در این مدت شاهد جهش ۵۵ درصدی قیمت ریپل بودیم که خب البته به‌خاطر ریزش قیمت دلار، سود ایرانی‌هایی که در کیف پولشان ریپل نگه داشتند، به مثبت ۱۵ درصد می‌رسد.

اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال مهم دنیا از نظر بازدهی برای ایرانی‌ها حکم تتر را داشته است. چون در این شش ماه و چند هفته‌ای که درباره آن صحبت می‌کنیم، قیمت اتریوم ۳۰ دلار ریخته و میزان افت قیمت ریالی آن نزدیک ۱۳ درصد برآورد می‌شود. ترون که الان دهمین ارز دیجیتال مهم دنیاست، بازدهی مثبت ۱۳ درصد را داشته، اما این عدد برای ترید‌های ایرانی بازار تقریبا معادل مثبت یک درصد است. اما دوج‌کوین، کاردانو، سولانا و بایننس اصلا اوضاع خوبی نداشتند و بازدهی آنها برای سرمایه‌گذاران ایرانی بازار چیزی بین منفی ۳۱ تا منفی ۴۱ درصد تخمین زده می‌شود.

بازدهی انواع ارز دیجیتال سرشناس

انواع ارز دیجیتال

هشت اسفند

20 شهریور

میزان تغییر

بازدهی

تتر

58 هزار و پنج تومان

50 هزار و 510 تومان

هفت هزار و 495 تومان کاهش

منفی 13 درصد

بیت‌کوین

یک میلیارد و 347 میلیون تومان

یک میلیارد و 294 میلیون تومان

53 میلیون تومان کاهش

منفی چهار درصد

اتریوم

93 میلیون و 750 هزار تومان

80 میلیون و 290 هزار تومان

13 میلیون و 460 هزار تومان کاهش

منفی 13 درصد

ریپل

20 هزار و 800 تومان

23 هزار و 920 تومان

سه هزار و 100 تومان افزایش

مثبت 15 درصد

دوج‌کوین

چهار هزار و 600 تومان

سه هزار و 50 تومان

هزار و 550 تومان کاهش

منفی 33 درصد

کاردانو

20 هزار و 850 تومان

12 هزار و 300 تومان

هشت هزار و 550 تومان کاهش

منفی 41 درصد

سولانا

یک میلیون و 300 هزار تومان

890 هزار تومان

410 هزار تومان کاهش

منفی 31 درصد

ترون

سه هزار و 900 تومان

سه هزار و 950 تومان

50 تومان افزایش

مثبت یک درصد

منبع: فرارو

510152