هشدار نارنجی هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۶/۲۱؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق از بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید و خسارت به‌ محصولات کشاورزی خبر داد.
تصویر هشدار نارنجی هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۶/۲۱؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی

به گزارش سایت خبری پرسون، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز گذر امواج کم‌دامنه تراز میانی از نوار شمالی کشور باعث بارش باران، گاهی عدوبرق و وزش باد در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌ اردبیل و گیلان می‌شود.

در سایر مناطق شمال غرب، شمال شرق و شرق وزش باد ادامه دارد و نیمه جنوبی کشور جو آرام و پایداری را پشت سر می‌گذارد. فردا چهارشنبه گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکر شده مازندران را نیز در بر می‌گیرد. در ساعات بعدازظهر نیز در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال هرمزگان نیز افزایش ابر و رگبار پیش‌بینی شده است.

پنجشنبه در شمال غرب کشور رگبار پراکنده و در شرق اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان ابرناکی و بارش باران روی می‌دهد. طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق و شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل افزایش باد و خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده و در سواحل شمالی کاهش نسبی دما روی می‌دهد.

بارش‌ها روز جمعه در سواحل دریای خزر، جنوب اردبیل و مناطقی از خراسان شمالی و ارتفاعات البرز ادامه دارد و شنبه در جنوب اردبیل و گیلان بارش‌ها کاهش یافته و تنها در مازندران، گلستان و ارتفاعات خراسان شمالی بارندگی روی می‌دهد.

طی روزهای جمعه و شنبه هفته آینده نیز در جنوب غرب کشور وزش باد شدید روی می‌دهد. طی 5 روز آینده دریای خزر و شرق دریای عمان و روزهای پنجشنبه و جمعه نیمه‌غربی خلیج‌فارس مواج پیش‌بینی می‌شود. آسمان تهران نیز طی 10 روز آینده آفتابی و در شب‌ها قسمتی ابری پیش‌بینی شده است. بیشینه دما هوای پایتخت امروز 32 درجه بالای صفر است که تا 30 شهریور به مرور کاهش یافته و به 29 درجه می‌رسد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه 1402/06/21

زمان پایان: چهارشنبه 1402/06/22

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در برخی نقاط گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/06/21: شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل.

چهارشنبه 1402/06/22: نیمه شمالی استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه اول: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج تا 1.5 متر

زمان شروع: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/06/21

زمان پایان: یکشنبه 1402/06/26

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/06/21: مناطق ساحلی استانهای خوزستان و بوشهر.

چهارشنبه 1402/06/22: مناطق ساحلی استان بوشهر.

پنج‌شنبه 1402/06/23: مناطق ساحلی استان بوشهر.

جمعه 1402/06/24: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس و تنگه هرمز.

شنبه 1402/06/25: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، در نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس و تنگه هرمز.

یکشنبه 1402/06/26: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در نواحی شمالی و مرکزی خلیج‌فارس.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و تفریحی وشناورهای مسافربری احتمال اختلال در فعالیت های فراساحل و فعالیت های سکوهای نفتی.

توصیه: ممنوعیت و محدودیت فعالیت های تفریحی و شنا و تردد شناورهای سبک و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل و فعالیت‌های سکوهای نفتی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج تا 1.5 متر

زمان شروع: اواخر وقت چهارشنبه 1402/06/22

زمان پایان: صبح دوشنبه 1402/06/27

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/06/22: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان گیلان.

پنج‌شنبه 1402/06/23: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان گیلان.

جمعه 1402/06/24: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، در دریای خزر.

شنبه 1402/06/25: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، در دریای خزر.

یک‌شنبه 1402/06/26: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، در دریای خزر.

دوشنبه 1402/06/27: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، در دریای خزر.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، احتمال اختلال در فعالیت‌های فراساحل و تردد کشتی‌ها.

توصیه: ممنوعیت و محدودیت فعالیت های تفریحی و شنا و تردد شناورهای سبک و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و کشتی های تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل.

منبع: تسنیم

510135