۱۶ شهریور یادآور خاطره‌انگیزترین بازی پرسپولیسی‌ها

شانزدهم شهریورماه سال یک هزار و سیصد و پنجاه و دو  برای طرفداران پرسپولیس یک روز ویژه و خاطره انگیز است،روزی فراموش نشدنی که تا ابد در ذهن آنها به یادگار حک شده است و به آن می‌بالند.
تصویر ۱۶ شهریور یادآور خاطره‌انگیزترین بازی پرسپولیسی‌ها

به گزارش پرسون، شانزدهم شهریورماه سال یک هزار و سیصد و پنجاه و دو برای طرفداران پرسپولیس یک روز ویژه و خاطره‌انگیز است، روزی فراموش نشدنی که تا ابد در ذهن آنها به یادگار حک شده است و به آن می‌بالند.

۱۶ شهریور روز خاطره‌انگیز پرسپولیسی‌ها؛ آتش‌بازی قرمزها در آزادی

به سال‌ها پیش بر می‌گردیم؛ به شانزدهم شهریور ماه سال ۱۳۵۲. به روزی که دو تیم پرسپولیس و استقلال در شهراورد سیزدهم تهران در حضور ۶۰ هزار تماشاگر با قضاوت نیکولای پتروچیانو داور رومانیایی روبروی یکدیگر صف‌آرایی کردند.

دیداری که در انتها با برد ۶-۰ پرسپولیس به پایان رسید تا تبدیل به یکی از تاریخی ترین و مرموزترین بازیهای فوتبال ایران شده باشد.

۱۶ شهریور روز خاطره‌انگیز پرسپولیسی‌ها؛ آتش‌بازی قرمزها در آزادی

گل‌های پرسپولیس را در این دیدار حسین کلانی (۳۲)، ایرج سلیمانی (۴۵و ۵۶) و همایون بهزادی (۵۰، ۸۶ و ۹۰) به ثمر رساندند.

۱-فرار حاج رحیمی پور، تیز چنگی کلانی

بازی دو تیم تا دقیقه ۳۱ متعادل پیش رفت. حفظ توپ بازیکنان آبی پوش در میدان عالی بود و پرسپولیس نیز با فرارهای حاج رحیمی پور چندین فرصت گل ایجاد کرد. اما در این دقیقه یک حادثه اتفاق افتاد: ضربه آزاد پروین که توسط حاج رحیمی پور گرفته شده بود، را دفاع استقلال برگرداند و آشتیانی توپ برگشتی را روی دروازه فرستاد که تعلل رشیدی در دفع این توپ باعث شد کلانی تیزچنگ خود را به توپ رساند و با ضربه ای آرام آن را راهی دروازه کرد.

۲- شلیک زنده یاد سلیمانی از ۲۵ متری

این اشتباه روحیه استقلالی ها را حسابی خراب کرد و آن ها به خشونت روی آوردند که داور رومانیایی بی تفاوت از کنار صحنه های عبور می‌کرد. دقیقه ۴۳ پاس پروین به زنده یاد ایرج سلیمانی رسید و او هم با شلیک ۲۵ متری دروازه رشیدی را برای بار دوم گشود تا نیمه اول ۲- صفر به سود سرخ‌پوشان تمام شود.

۳- شلیک سر ضرب همایون سر طلایی

نیمه دوم با حملات پرسپولیس آغاز شد و در دقیقه ۵۰ روی یک حرکت تیمی توپ به حاج رحیمی پور رسید و سانتر او را همایون بهزادی کاپیتان سرخپوشان با یک شلیک سر ضرب درون دروازه جای داد.

۴- باز هم شوت ویرانگر ایرج سلیمانی

دقیقه ۵۷ ایرج سلیمانی دوباره در محوطه جریمه استقلال حاضر شد و یک شوت محکم دیگر گل چهارم پرسپولیس را به ثمر رساند.

رایکوف دست به کار شد و هادی نراقی و مسعود مژدهی را به جای روشن و مظلومی به بازی فرستاد. چند دقیقه بعد حجازی را هم جانشین رشیدی در دروازه کرد.

۵- سانتر کلانی، ضربه سر بهزادی

از دقیقه ۶۰ بازی دوباره متعادل شد و آبی پوشان چند حمله را بر روی دروازه پرسپولیس تدارک دیدند. شاگردان رایکوف تلاش می کردند تا از بار سنگینی شکست بکاهند، اما پرسپولیس هم در ضد حملات خطرناک نشان داده بود. دقیقه ۸۸ بود که سانتر کلانی را بهزادی با ضربه سر به گل پنجم تبدیل کرد.

۶- ششمین گل وارد دروازه شد

در حالی که بیشتر تماشاگران از ورزشگاه خارج شده بودند، در دقیقه ۹۰ سانتر حاج رحیمی پور در محوطه جریمه زیر پای بهزادی افتاد و بدین ترتیب ششمین گل هم وارد دروازه حجازی شد.

۱۶ شهریور روز خاطره‌انگیز پرسپولیسی‌ها؛ آتش‌بازی قرمزها در آزادی

شاید جالب باشد که بدانید این اولین دربی پایتخت بود که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد

در تیم استقلال زدراکو رایکوف یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال ایران بر روی نیمکت قرار داشت و در تیم پرسپولیس نیز آلن راجرز انگلیسی سرمربی بود.

بهرام مودت، مسیح مسیح نیا، ابراهیم آشتیانی، رضا وطن خواه، جعفر کاشانی، اصغر ادیبی ،ایرج سلیمانی، علی پروین، اسماعیل حاجی رحیم پور، حسین علی کلانی و همایون بهزادی بازیکنان پرسپولیس در این شهرآورد بودند و استقلال با منصور رشیدی (ناصر حجازی)، محمدرضا عادلخانی، نصرالله عبداللهی، اکبر کارگر جم، علی جباری (کاپیتان)، کارو حق وردیان، عزت جانملکی، حسن روشن (هادی نراقی)، جواد الله وردی، جواد قراب، غلامحسین مظلومی (مسعود مژدهی) به میدان رفت.

​منبع: ایرنا

509607