حیواناتی که همیشه با هم اشتباه می‌گیرید

بسیاری از حیوانات ممکن است در نگاه اول بسیار شبیه به نظر برسند. مثلاً پلنگ و جگوار، یا لاما و آلپاکا. با این حال، جگوار و پلنگ از نظر ساختار بدنی، خال های روی پوست و طول دم با یکدیگر متفاوت هستند. لاما و آلپاکا هم از نظر مو، شکل پوزه، شکل گوش و اندازه ی جثه باهم متفاوت اند.
تصویر حیواناتی که همیشه با هم اشتباه می‌گیرید

به گزارش پرسون، در ادامه از تفاوت های چند حیوان شبیه به هم دیگر خواهیم گفت.

باز و شاهین

اصلی ترین تفاوت میان این دو پرنده ی شکارچی اندازه ی جثه ی آن ها است، به طوری که شاهین کوچک تر از باز است. با این حال، آن ها ۲ تفاوت بزرگ دیگر هم به همان اندازه واضح باشد: خصوصیات بال ها و شیوه ی شکار. بازها بال های کوتاه، پهن و گردی دارند و بال های شاهین ها بلند، باریک و زاویه دار است. از نظر شیوه ی شکار هم بازها برای گرفتن شکار خود از چنگال هایشان استفاده می کنند، اما شاهین ها این کار را با استفاده از شکافی که در کنار منقارشان وجود دارد انجام می دهند.

قورباغه و وزغ

قورباغه ها و وزغ ها علیرغم دوزیست بودن شان و شباهت های فراوانی که دارند، از تفاوت های چشمگیری برخورداند. قورباغه ها معمولاً پاهای بلندی دارند و بخش قابل توجهی از زندگی خود را در درون یا اطراف آب سپری می کنند و به همین دلیل پوست مرطوبی دارند. برعکس، وزغ ها پاهای کوتاه تری دارند و بیشتر در خشکی زندگی می کنند، در نتیجه پوست خشک و ناصافی دارند.

میمون و میمون انسان نما

گرچه میمون ها و میمون های انسان نما هر دو به خانواده ی نخستی سانان تعلق دارند، اما چندین تفاوت مشخص دارند. واضح ترین تفاوت آن ها مربوط به دم شان است، به طوری که اغلب میمون ها دم دارند اما میمون های انسان نما نه. علاوه بر این، آن ها تفاوت های فیزیکی چشمگیری دارند. میمون های انسان نما جثه ی بسیار بزرگ تری از میمون ها دارند و قفسه سینه و شانه های پهن و دست های بلندی دارند.

روباه و شغال پشت سیاه

روباه ها و شغال های پشت سیاه شاید در نگاه اول شباهت هایی داشته باشند، اما از تفاوت های چشمگیری برخورداند. روباه ها گوش هایی مثلثی شکل، پوزه ای نوک تیز و نسبتاً رو به بالا، دست و پاهایی نسبتاً کوتاه، و دمی بلند و پرمو دارند. برعکس، شغال های پشت سیاه جثه ای بلندتر، پاهایی بلند و گوش هایی بزرگ دارند. با این حال، مهم ترین تفاوت آن ها قسمت سیاه رنگی است که بر روی پشت این نوع از شغال وجود دارد و مشخصه ی آن است.

پانگولین و آرمادیلو

این دو حیوان به خاطر پوست زره مانندشان زیاد باهم اشتباه گرفته می شوند، اما با یک بررسی دقیق تر، تفاوت هایشان آشکار می شود. پانگولین ها فلس های بزرگ تری شبیه به صفحات زرهی دارند، اما آرمادیلوها پوستی چرم مانند دارند که تمام بدن شان را پوشانده است. علاوه بر این، آرمادیلوها گوش های نوک تیزی دارند اما گوش های پانگولین ها کوچک و گرد است یا اصلاً چیزی به شبیه به گوش ندارند و گوش هایشان تنها دو حفره است.

سمندر و مارمولک

شاید بعضی گونه های سمندر و مارمولک شباهت های زیادی داشته باشند، اما مهم ترین تفاوت آن ها این است که سمندرها دوزیست اند و مارمولک ها خزنده. سمندرها حفره ی گوش یا چنگال ندارند و پوست شان صاف و مرطوب است. برعکس، مارمولک ها فلس های ناصافی دارند که بدن شان را پوشانده است.

تمساح و کروکودیل

کروکودیل ها و تمساح ها هلیرغم پیشینه ی تکاملی طولانی شان، تفاوت های مشخصی با یکدیگر دارند. یکی از تفاوت های چشمگیر آن ها شکل پوزه شان است. تمساح ها پوزه ی پهن و U شکلی دارند، اما پوزه ی کروکودیل ها باریک تر و V شکل است. یکی دیگر از تفاوت های آشکار آن ها دندان هایشان است. تمساح ها وقتی دهان خود را می بندند، تنها دندان های بالایی شان دیده می شود. اما در کروکودیل ها وقتی دهان بسته است، هم دندان های بالایی و هم دندان های پایینی دیده می شود.

منبع: روزیاتو

482908