جاه‌طلبی‌های چین در هوش مصنوعی

غول‌های فناوری چین در رقابت خود برای توسعه و تسلط بر بازار هوش مصنوعی (AI) با موانع قابل توجهی روبرو هستند و محدودیت واردات تراشه از سوی ایالات متحده مانع پیشرفت شده است.
تصویر جاه‌طلبی‌های چین در هوش مصنوعی

به گزارش پرسون، و به نقل از گیزموچاینا، هفته گذشته، بایدو، یکی از موتورهای جستجوی پیشرو در چین، روبات چت خود به نام Ernie Bot را معرفی کرد، اما این معارفه کمتر از انتظارات بود و باعث شد سهام این شرکت ۱۰ درصد کاهش یابد.

این درحالی است که شرکت‌های فناوری چینی از جمله علی‌بابا، JD.com، نتیسه و بایت‌دنس تیک تاک در حال عجله برای توسعه خدمات هوش مصنوعی هستند که می‌تواند گفتار انسان را تکرار کند. این رقابت با راه‌اندازی ChatGPT OpenAI در ماه نوامبر آغاز که باعث ایجاد شور و هیجان در بازار چین شد.

با این حال، اکوسیستم فناوری چین با چالش‌هایی مواجه است که می‌تواند مانع پیشرفت آن در بازار هوش مصنوعی شود.

به گفته مت شیهان، یکی از همکاران بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، کمبود بودجه برای تحقیقات باز و بدون مسیر مشخص برای سودآوری، یک مسئله کلیدی است.

در همین حال، ایالات متحده فشاری بر واردات تراشه اعمال کرده است که می‌تواند توانایی شرکت‌های فناوری چین را برای توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی مختل کند.

این درحالی است که گوگل راه‌اندازی چت روبات هوش مصنوعی خود با نام Bard را اعلام و از مردم ایالات متحده و بریتانیا دعوت کرد تا آن را آزمایش کنند، زیرا این شرکت به دنبال رقابت با OpenAI برای تسلط بر هوش مصنوعی است.

باوجود چالش‌هایی که شرکت‌های فناوری چینی با آن مواجه هستند، کارگزاری‌هایی مانند سیتی‌گروپ بررسی‌های مثبتی از Ernie Bot ارائه کرده‌اند و سهام این شرکت‌ها یک روز پس از رونمایی ضعیف، بار دیگر افزایش یافت.

باید دید که آیا غول‌های فناوری چینی می‌توانند همگام با رقبای بین‌المللی خود در بازار به سرعت در حال توسعه هوش مصنوعی باشند یا خیر.

478552