برگزاری جشن نوروز در یونسکو

سالگرد نوروز با حضور ده کشور ایران، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، ، قرقیزستان، قزاقستان و هند برگزار شد.

تصویر برگزاری جشن نوروز در یونسکو

به گزارش پرسون، روز سه شنبه ۲۳ اسفند برابر با ۱۴ مارس در محل ساختمان مرکزی یونسکو در پاریس، مراسمی به مناسبت سالگرد نوروز با حضور ده کشور ایران، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، ، قرقیزستان، قزاقستان و هند برگزار شد که هماهنگ کننده آن ایران بود. در این جلسه احمد پاکتچی (سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو) و فیرمین ماتوکو (معاون امور بین المللی مدیر کل یونسکو) سخنرانی کردند.

سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو، در این مراسم گفت: نوروز به دلیل ارتباط استوار آن با طبیعت، این ظرفیت را دارد که یک جشن برای کل ملل باشد و ثبت آن در فهرست میراث ناملموس فرهنگی بشر، تسهیل کننده این امر است. مردم ایران و منطقه که نوروز را جشن می‌گیرند، نه تنها آن را نمود نو شدن طبیعت می‌شمارند، بلکه از نوروز به عنوان فرصتی برای فراموش کردن کدورت‌ها و آزردگی‌ها، و بازسازی دوستی‌ها و ایجاد صمیمیت استفاده می‌کند. ما نیز امیدواریم که نوروز زمینه‌ای برای تجدید دوستی و ایجاد همبستگی میان ملل مختلف، به خصوص در منطقه ما باشد.

«نوروز» در سال ۲۰۰۹م به عنوان میراث ناملموس جهانی به ثبت رسیده و در آن ۱۲ کشور حضور دارند. از همین رو همه‌ساله مراسمی به مناسبت بزرگداشت نوروز در یونسکو برگزار می‌شود. در این مراسم نزدیک به ۴۰۰ نفر از سفرا و فعالان امور فرهنگی و بین المللی حضور داشتند.

کشور ترکیه به دلیل عزادار بودن در زلزله اخیر و به همراه آن جمهوری آذربایجان از میان ۱۲ کشور عضو گروه نوروز امسال مشارکت نداشتند، ولی طی مراسم به قربانیان و بازماندگان این حادثه ادای احترام صورت گرفت.

منبع: ایرنا

468013