وزیر خارجه چین:

آمریکا ترمز را بکشد!

وزیر خارجه چین امروز (سه‌شنبه) گفت، اگر آمریکا در رفتارش با پکن آرام نباشد و "ترمز نکند"، چین و ایالات متحده به سمت یک "درگیری" پیش می‌روند.

تصویر آمریکا ترمز را بکشد!

به گزارش پرسون، کین گانگ، وزیر امور خارجه جدید چین که پیشتر سفیر چین در آمریکا بود، طی یک جلسه توجیهی عنوان داشت: حادثه بالون‌ها ثابت کرد که ایالات متحده، چین را به عنوان "دشمن اصلی" خود می‌بیند و آمریکا با "فرض گناه" در قبال چین رفتار می‌کند.

آمریکا پیشتر مدعی شده بود که بالون‌هایی را که بر فراز کشورش منهدم کرد، "بالون‌های جاسوسی چینی" بودند.

کین خاطرنشان کرد که چین به دنبال روابطی پایدار با آمریکا است اما دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار ایجاد "گاردریل‌هایی" در این روابط است. آن‌ها این پیغام را می‌دهند که در صورت حمله به چین، این کشور نه در کلام و نه در عمل هیچ اقدامی انجام ندهد اما چنین چیزی ممکن نیست.

وی در ادامه هشدار داد: اگر آمریکا تهاجم خود را در قبال چین کنار نگذارد، درگیری و مواجهه با این کشور "غیرقابل اجتناب" خواهد بود.

کین گانگ تصریح کرد: اگر آمریکا در این خصوص "ترمز نکند"، هیچ گاردریلی نمی‌تواند مانع شود و قطعا درگیری و رویارویی میان چین و ایالات متحده رخ خواهد داد.

وزیر امور خارجه چین در قسمت دیگری از اظهاراتش با اشاره به روابط با روسیه و چین گفت: روابط میان این دو کشور توسط هیچ بلوکی تعیین نمی‌شود و علیه هیچ طرف سومی نیستیم. در واقع، روابط پکن-مسکو هیچ تهدیدی برای هیچ کشوری در جهان به دنبال ندارد.

او در ادامه افزود: درحالیکه چین به هیچ از یک طرف‌های درگیر جنگ روسیه-اوکراین تسلیحات نفرستاده، پس چرا کشورش باید توسط تحریم‌های غرب تهدید شود. همچنین، تحریم‌ها علیه روسیه تقریبا هیچ مشکلی را حل نمی‌کنند و برای خاتمه دادن به جنگ اوکراین باید گفت‌وگوها سریعا آغاز شوند.

466361