خطری مرگبار در خانه تکانی عید!

خانه تکانی عید نوروز هم برای خود مشکلاتی خاص به همراه داردو
تصویر خطری مرگبار در خانه تکانی عید!

به گزارش پرسون، یکی از سنت‌های رایج در میان خانواده‌های ایرانی، خانه تکانی منازل در روزهای پایانی سال است؛ نکته مهم آن است که توجه ویژه به نکات ایمنی هنگام نظافت منزل ضروری است؛ چرا که هر سال با شروع خانه تکانی آمار مسمومیت‌های ناشی از مصرف شوینده‌ها افزایش می‌یابد.

همزمان با فرارسیدن روزهای پایانی سال و در آستانه نوروز، سنت خانه تکانی در بین خانواده‌های ایرانی اجرا می‌شود. در عین حال توجه ویژه به نکات ایمنی هنگام نظافت منزل بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که همواره با شروع خانه تکانی منازل در روزهای پایانی هر سال آمار مسمومیت‌های ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از شوینده‌ها افزایش می‌یابد.

باید توجه کرد که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را برای افراد ایجاد کند. بنابراین باید پیش از استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، ابتدا برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه کرده و هنگام استفاده از این مواد نکات ایمنی را رعایت و از لوازم حفاظت فردی استفاده کنید.

محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید و هرگز این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید؛ چراکه ممکن است این مواد اشتباهی توسط کودکان مصرف و سبب مسمومیت شدید آنها شود.

همچنین از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده، لک‌بر و الکل جدا خودداری کنید؛ چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، به خاطر داشته باشید در صورتی که نزدیکان شما ماده‌ای غیر خوراکی و سمی را بلعید یا بخارات آن را استنشاق کرده‌اند، سریعا با مرکز اورژانس ۱۱۵ یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم ۱۹۰ معاونت‌های غذا و دارو تماس بگیرید.

منبع:ایسنا

464616