توافق در نیویورک به نتیجه می رسد؟/ مشاور امنیت ملی کاخ سفید پاسخ داد

مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره سخنرانی رییس جمهور این کشور درباره ایران در سازمان ملل و اظهارات اخیر مالک شرکت اسپیس ایکس درباره ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایران پاسخ داد.
تصویر توافق در نیویورک به نتیجه می رسد؟/ مشاور امنیت ملی کاخ سفید پاسخ داد

به گزارش پرسون، وبگاه کاخ سفید نوشت، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در سخنرانی‌اش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به چه مواردی درباره ایران خواهد پرداخت و آیا فرصتی در این هفته برای بازگرداندن مذاکرات وین به مسیر خود وجود خواهد داشت، گفت: او به چیزهایی می‌پردازد که مدت قابل توجهی است درباره‌اش صحبت کرده، این که آمریکا آماده بازگشتی بر مبنای پایبندی در ازای پایبندی به برجام[توافق هسته‌ای] بوده است. این که اگر ایران آماده است برای عمل به تعهداتش و پذیرفتن این قاعده جدیت به خرج دهد، می‌توانیم توافق کنیم.

سالیوان درباره فرصت موجود در این نشست برای مذاکرات وین بیان کرد: من فکر می‌کنم در نیویورک که هستیم، فرصت‌های چندجانبه‌ای برای ما فراهم خواهد بود تا با دیگر اعضای گروه ۱+۵، به ویژه اروپایی‌ها رایزنی کنیم. ایران هم مسلما تعاملات خودش را خواهد داشت، نه با هیچ یک از افراد هیات آمریکایی، بلکه با دیگر هیات‌ها از جمله اروپایی‌ها.

او ادامه داد: باید دید چه می‌شود. من انتظار ندارم در نیویورک گشایشی ایجاد شود چون جای اصلی پیش‌بردن برجام نیست اما ببینیم چه می‌شود.

طبق گزارش وبگاه کاخ سفید، سالیوان در پاسخ به این که دولت آمریکا چه واکنشی به این دارد که ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس، اخیرا در اظهاراتی گفته است برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایران، به دنبال کسب معافیت از تحریم‌های ایران خواهد بود، بیان کرد: من این اظهارات را دیده‌ام. البته من گفت‌وگوی مستقیمی با او در این باره انجام نداده‌ام. شما را هم به دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری ارجاع می‌دهم تا ببینید این معافیت‌ها چطور عمل خواهند کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد: ما مسلما در گذشته، اشکال مختلفی از معافیت‌ها را ارائه کرده‌ایم تا مردم ایران بتوانند با یکدیگر و با جهان در ارتباط باشند. اما نمی‌توانم درباره این مورد بخصوص صحبت کنم چون باید از طریق روندهای مناسب در وزارت خزانه‌داری بررسی شود.

417631