شناسایی اولین مبتلا به وبا در مازندران

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان اینکه نخستین مورد ابتلا به وبا در مازندران شناسایی شده است، گفت: این مرد از زوار اربعین بوده پس از بازگشت از سفر زمینی با علائم مشکوک به بیماری وبا شناسایی و پس از اخذ آزمایش‌های لازم نتیجه ابتلای او به وبا مثبت شده است.
تصویر شناسایی اولین مبتلا به وبا در مازندران

به گزارش پرسون، دکتر عباس علیپور افزود: این مرد اکنون به صورت سرپایی در حال درمان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: افرادی که از طریق مرز هوایی و فرودگاه‌ها وارد استان می‌شوند در خصوص ابتلا به بیماری‌هایی مانند وبا یا کووید ۱۹ به صورت روزانه و مستمر غربالگری می‌شوند.

علیپور ادامه داد: آزمایش‌های ابتلا به کرونا در ۲۰ درصد از زائرانی که از طریق مرز هوایی وارد استان شده‌اند مثبت بوده است.

وی گفت: مهمترین مشکلی که در این زمینه وجود دارد مربوط به مسافران زمینی است و چون دانشگاه علوم پزشکی کد ملی این افراد را در اختیار ندارد، غربالگری آن‌ها نیز ممکن نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: بارها از مسئولان درخواست شده است تا با ارائه سازوکاری کد ملی کسانی که به صورت زمینی از مرز خارج می‌شوند را برای غربالگری در برگشت به این دانشگاه بدهند که این موضوع تاکنون محقق نشده است.

دکتر علیپور ادامه داد: اگر این موضوع محقق شود با توجه به وجود پزشک‌های خانواده می‌توان مسافران خارجی را که از مرزهای زمینی وارد استان شده‌اند را بهتر غربالگری کرد.

وی با بیان اینکه کرونا همچنان وجود دارد از مردم خواست در استقبال از زائران موارد بهداشتی را رعایت کنند و زائرانی که از عتبات عالیات باز می‌گردند نیزدر صورت داشتن علائم بیماری به پزشک مراجعه کنند.

417479