درخواست سازمان جهانی بهداشت از فایزر

رئیس سازمان جهانی بهداشت از شرکت فایزر خواست قرص خوراکی ضد کرونایش را به طور گسترده‌تری در اختیار کشورهای کم‌درآمدتر قرار دهد.
تصویر درخواست سازمان جهانی بهداشت از فایزر

به گزارش پرسون، به نقل از رویترز تدروس آدهانوم قبریسوس در یک کنفرانس خبری گفت توافق این شرکت بزرگ داروسازی برای اجازه دادن به تولیدکنندگان داروهای ژنریک برای ساختن داروی ضد کرونایش به نام پاکسلووید ناکافی است و هزینه درمان با این دارو هنوز خیلی با است.

او یادآور شد که اغلب کشورها در آمریکایی لاتین به داروی پاکسلووید که خطر بستری شدن و مرگ نشای از کووید-۱۹ را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد، دسترسی ندارند.

تدروس گفت:‌ «ما درباره اینکه کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط نمی‌تواند به داروهای ضد ویروسی دسترسی پیدا کنند، نگران هستیم.»

رئیس سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که توزیع نابرابر داروهای کووید -۱۹ می‌تواند نهایتا به وضعیتی شبیه به توزیع کاملا نامتناسب واکسن‌های کرونا در سطح جهان بینجامد.

برای مثال، با اینکه کشورهایی مانند بریتانیا بیش از ۷۰ درصد درصد جمعیتشان را واکسینه کرده‌آند، کمتر از ۱۶ درصد از مردم در کشورهای فقیر یک دوز منفرد واکسن را دریافت کرده‌اند.

شرکت فایزر با سازمان «اشتراک حق امتیاز داروها» (MPP) که سازمان ملل از آن حمایت می‌کند، توافق کرده است تا به شرکت‌ها داروسازی در ۹۵ کشور اجازه ساخت شکل ژنریک قرصش را بدهد. اما برخی از کشورهای بزرگ که دچار شیوع‌های مصیبت‌بار کووید-۱۹ بوده‌اند، مانند برزیل در این توافق گنجانده نشده‌اند.

تدروس گفت این توافق پوشش کافی را ایجاد نمی‌کند و از فایزر خواست که محدودیت‌های جغرافیایی‌اش درباره محل‌هایی که می‌توان شکل ژنریک پاکسلووید قابل مصرف است را حذف کند و همچنین قیمت این قرص را برای کشورهای در حال توسعه پایین بیاورد.

آمریکا برای هر دوره درمانی قرص پاکسلووید که شامل مصرف سه قرص دو بار در روز برای پنج روز است، حدود ۵۰۰ دلار به فایزر پرداخته است. قیمت این قرص در کشورهای در حال توسعه هنوز تعیین نشده است.

دکتر سومیا سوامیناتان، دانشمندان ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت اغلب عرضه جهانی این داروی شرکت فایزر بوسیله کشورهای ثروتمند پیش‌خرید شده است، یعنی همان وضعیتی که درباره اکثریت واکسن‌های کرونا در سال پیش رخ داد.

او موافقتنامه فایزر برای دادن اجازه به سایر شرکت‌های داروسازی برای تولید داروی پاکسلووید را ستود، اما یادآور شد که روند تولید این قرص از این طریق تا سال آینده شروع نخواهد شد.

396848