تکلیف مجلس به وزارت خارجه درباره تحریم‌های حقوق بشری

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جزئیات جلسه مشترک عصر امروز این کمیسیون با کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر به همراه نماینده وزارت امور خارجه را تشریح کرد.
تصویر تکلیف مجلس به وزارت خارجه درباره تحریم‌های حقوق بشری

به گزارش پرسون، محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز این کمیسیون، بیان کرد:کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر به همراه نماینده وزارت امور خارجه میهمان جلسه امروز اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بودند.

وی افزود: در این جلسه آقای غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر و نماینده وزارت امور خارجه گزارشی از عملکرد این حوزه به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: همچنین میهمانان جلسه تحلیلی از وضعیت کشور، تهدیدها و فرصت‌ها در زمینه حقوق بشر، سوء استفاده برخی کشورهای غربی با تمسک به حقوق بشر علیه مردم ایران و استفاده ابزاری از حقوق بشر برای فشار به ملت‌ها توسط مسئولان حاضر در جلسه ارائه و تبیین شد.

عباس‌زاده مشکینی با اشاره به پیشنهادات اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در این جلسه مطرح شد، گفت: اعضای کمیسیون پیشنهاد دادند؛ بر اساس پژوهش‌ها و مطالعات دقیق و با توجه به نگاه دوگانه و ابزاری غربی‌ها به مسئله حقوق بشر، ستاد حقوق بشر بر روی تدوین استراتژی کامل و کارآمد در این زمینه سرمایه گذاری کند. استراتژی‌ها باید در راستای اجرای فصل سوم قانون اساسی تدوین شود تا مردم از حقوق قانونی خود برخوردار شوند.

نماینده مشکین‌شهر اظهار کرد: اعضای کمیسیون در این جلسه مشترک تاکید کردند مواردی که موجب شده تا حقوق مردم طبق اصول قانون اساسی تامین نشود از سوی ستاد حقوق بشر احصاء و پیگیری شود. ستاد حقوق بشر باید استراتژی مبتنی بر واقعیت‌های کشور را تدوین کند و پس از طی مسیر قانون یعنی تایید و تصویب در نهادهای بالادستی، به عنوان سند تضمین تحقق حقوق بشر پیگیری کند.

عباس‌زاده بیان کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد که وزارت خارجه به همراه ستاد حقوق بشر مواردی که حقوق ملت ایران توسط بلوک غرب، گروه‌های تروریستی، منافق و معاند یا به موجب تحریم‌های حقوق بشر مانند تحریم دارو که به حقوق مردم آسیب زده یا تضعیف کرده است را از موضع فعال در نهادهای بین المللی پیگیری کنند.

396322