امیرعبداللهیان:

آمادگی ایران برای اعزام تیم پزشکی به مرز اوکراین و لهستان

امیرعبداللهیان گفت: در گفت‌ وگو با وزیر خارجه اوکراین آمادگی ایران را برای اعزام تیم پزشکی ۲۵ نفره به مرز اوکراین و لهستان اعلام کردیم.
تصویر آمادگی ایران برای اعزام تیم پزشکی به مرز اوکراین و لهستان

به گزارش پرسون، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) ۱۸ اردیبهشت ماه پس از دیدار و گفت‌وگو با «زبیگنیو رائو» وزیر خارجه لهستان در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

وی در ابتدای این نشست خبری ضمن خیرمقدم به همتای لهستانی گفت: ایران و لهستان رابطه تاریخی و دیرینه دارند و قدمت روابط به ۵۴۰ سال قبل برمی‌گردد و این سرمایه بزرگ برای دو کشور است. رایزنی‌های سیاسی بین دو کشور به عنوان دو حوزه مهم غرب آسیا و شرق اروپا و دو کشوری که در این دو حوزه مهم به لحاظ جغرافیایی قرار دارند حائز اهمیت است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: لهستان در بحران و جنگ اوکراین نقش انساندوستانه را درباره آوارگان اوکراین و انتقال فوری اتباع ایران از نقاط مختلف اوکراین به لهستان و از آن جا به ایران به عمل آورد و از این منظر از مقامات دولت لهستان تشکر می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: دو کشور از لحاظ اقتصادی ظرفیت‌های فراوانی را در اختیار دارند در گفت‌وگوهای امروز توافق کردیم کمیته مشترک سیاسی دو کشور در سطح معاونان سیاسی وزارتخانه و مدیران کل سیاسی حداکثر تا سه ماه آینده دور جدید نشست خود را برگزار کنند. آخرین گفت‌وگوهای سیاسی ما در تهران کمتر از چهار ماه پیش انجام شد. امروز فرصت خیلی خوبی بود که با همتای خود روابط دو کشور را مرور کنیم.

وی گفت: دو طرف بر اهمیت توسعه روابط در حوزه‌های مختلف از جمله علم و فناوری و تولید خودروهای سنگین اعم از اتوبوس و کامیون و پزشکی هسته‌ای و علمی در عرصه تبادل دانشجو و استاد تبادل نظر داشتیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: امروز سند همکاری‌های فرهنگی، ورزشی، جوانان و رسانه‌های گروهی که از سوی ایران وزارت ارشاد متولی بوده به امضا خواهد رسید.

وی گفت: طی ماه آینده رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران در رأس هیأتی به ورشو سفر می‌کند.

وزیر خارجه افزود: درباره تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی با هم اتفاق نظر داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: درباره آخرین تحولات منطقه و اوکراین گفت‌وگو کردیم. مخالف جنگ در اوکراین هستیم همانگونه که مخالف جنگ در عراق، افغانستان، یمن و هر نقطه دیگری هستیم. مذاکرات سیاسی اوکراین و روسیه باید منجر به توقف جنگ و برقراری آتش بس در این کشور شود.

وی گفت در گفت‌وگو با وزیر خارجه اوکراین سه بار من با وزیر خارجه اوکراین درباره تحولات این کشور گفت‌وگوی تلفنی داشتم و در دو مرحله در دیدار با لاوروف در تونشی چین و در سفر به مسکو حامل پیام وزیر خارجه اوکراین مبنی بر درخواست آتش بس و آمادگی برای گفت‌وگو و توافق بودم و به تلاش‌های خود در این مسیر ادامه می‌دهیم.

منبع: فارس

396302