دلار در صدر نشست اما طلا در قعر رفت

قیمت طلا امروز پنج‌شنبه، در حالی که دلار آمریکا نزدیک به بالاترین حد خود در پنج سال گذشته ثابت ماند و به تقاضا برای شمش با قیمت دلار لطمه زد، به سمت پایین‌ترین سطح دو ماهه کاهش یافت.
تصویر دلار در صدر نشست اما طلا در قعر رفت

به گزارش سایت خبری پرسون، بهای هر اونس طلا با ۲.۹۰ درصد کاهش به ۱۸۸۳ دلار و ۱۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۸۸۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. این بروزرسانی قیمت در ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح به وقت شرقی است.

دلار امروز پنج‌شنبه به بالاترین حد خود در دو دهه گذشته نزدیک شد زیرا بحران انرژی در اروپا باعث کاهش ارزش یورو شد، در حالی که ین کاهش یافت. همچنین، شاخص دلار آمریکا، ملاک ارزش دلار در برابر سبدی از ارزها به بالاترین سطح پنج ساله ۱۰۳.۲۸ رسیده است و افزایش بیشتر به بالای ۱۰۳.۸۲ آن را به سطوحی خواهد رساند که از اواخر سال ۲۰۰۲ مشاهده نشده است.

دلار قوی‌تر باعث می‌شود طلای با قیمت دلار برای سایر دارندگان ارز جذابیت کمتری داشته باشد. افزایش ارزش دلار، قیمت طلا در روز چهارشنبه را به پایین‌ترین حد خود از ۲۴ فوریه رساند. شمش به عنوان یک ذخیره امن ارزش در بحران‌های اقتصادی و سیاسی در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران اظهار کردند: اروپا پس از اینکه مسکو عرضه گاز به بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت به روبل، متوقف کرد، باید از وابستگی به روسیه برای تجارت اجتناب کند.

شورای جهانی طلا اعلام کرد: تقاضای جهانی برای طلا در سه ماهه اول ۳۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به بالاترین میزان در بیش از سه سال گذشته رسید که ناشی از نگرانی سرمایه‌گذاران از حمله روسیه به اوکراین و افزایش تورم بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۱ درصد افزایش به ۲۳.۳۱ دلار رسید. پلاتین در ۹۱۷.۷۷ دلار ثابت بود و پالادیوم با ۰.۳ درصد افزایش به ۲۲۰۹ دلار و ۷۱ سنت رسید.

394971