طوفان شاهین پایان یافت

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طوفان شاهین تا زمانی که در دریای عمان بود روز به روز قوی‌تر شد اما زمانی که وارد خاک عمان شد قدرت خود را از دست داد و از بین رفت.
تصویر طوفان شاهین پایان یافت

به گزارش پرسون، طی روزهای گذشته ورود طوفان دریایی شاهین به دریای عمان و نزدیک شدن آن به سواحل چابهار نگرانی‌هایی در زمینه بروز خسارت به وجود آورد که البته چندان هم بی‌خطر نبود اما این طوفان دریایی به سرعت به سمت سواحل عمان حرکت کرد و نهایتا خطر آن از سر ایران کم شد.

نادر پسنده، مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره آخرین وضعیت طوفان دریایی شاهین، گفت: بر اساس آخرین تصاویر دریافت شده این طوفان تمام شد، چرا که عملا طوفان‌های دریایی بر روی سطح آب قدرت می‌گیرد و در خشکی نابود می‌شود. طوفان شاهین هم تا زمانی که در دریای عمان بود روز به روز قویتر شد اما زمانی که وارد خاک عمان شد قدرت خود را از دست داد و از بین رفت.

وی افزود: به سرعت وضعیت بنادر را به حالت عادی باز گرداندیم و خسارت ما در این حوزه مفقود شدن دو لنج صیادی بود که با وجود هشدارهای داده شده به دریا رفته بودند.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در حادثه رخ داده برای این دو لنج صیادی پنج نفر مفقود شدند که دو نفر آنها پیدا شدند و سه نفر از آنها نیز تا کنون وضعیت‌شان مشخص نشده و هم اکنون در حال گشت زنی برای پیدا کردن آن‌ها هستیم.

پسنده گفت: از اینجا به بعد در راستای بهبود عملکرد ارزیابی‌هایی داشتیم و برای آمادگی بیشتر درس‌هایی از این طوفان یاد گرفتیم تا در مقابله با طوفان‌های احتمالی آتی آمادگی بیشتری داشته باشیم اما در حوزه مدیریت بحران عملکرد خوبی داشتیم و دستگاه‌های مختلف مانند سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان هواشناسی و سازمان شیلات موفقیت آمیز عمل کردند و توانستند طوفان شاهین با این شدت و قدرت بی‌نظیر را به گونه‌ای کنترل کنند که حداقل خسارت را بر جای بگذارد.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: در حال حاضر پس از آرامش نسبی در دریا همه فعالیت‌های دریانوردی به حالت اول بازگشت. البته از آنجا که طوفان شاهین لنج‌ها و قایق‌ها را در بنادر صیادی به هم زد، در بنادر صیادی نیاز به ساماندهی مجدد شناورها داریم که به نظر می‌رسد به زودی فعالیت‌ها در این بنادر از سر گرفته شود اما کمیته بحران نقش بسیار خوبی داشت. چرا که در غیر این‌ صورت هم اکنون بیش از ۵۰ لنج و شناور مفقود شده باشند.

منبع: ایسنا

364132