کامرانی‌فر؛

در تلاش هستیم از VAR در لیگ برتر هم استفاده کنیم

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت: تا زمانی که نتوانیم پروسه VAR را طبق نظر فیفا پیش ببریم اجازه استفاده از این سیستم را نداریم.
تصویر در تلاش هستیم از VAR در لیگ برتر هم استفاده کنیم

به گزارش پرسون، حسن کامرانی‌فر درباره آخرین اقدامات انجام شده برای حضور تماشاگران در ورزشگاه آزادی زمان برگزاری دیدار ایران و کره‌جنوبی اظهار داشت: فدراسیون فوتبال جلسات خیلی زیادی درباره این بازی داشته است و خیلی تلاش می‌کنیم شرایط به سمتی برود که تماشاگران در ورزشگاه حضور داشته باشند.این موضوع چند حُسن دارد. اولین حُسن این است که به دنیا می‌گوییم جامعه ایرانی سالم و واکسینه شده است. از زمان حضور دولت جدید و آمدن رئیس‌جمهور جدید کارهای خیلی خوبی انجام شده و درصد زیادی از مردم واکسینه شده‌اند.

وی ادامه داد: روزانه یک میلیون نفر واکسن می‌زنند و باید این موضوع را به دنیا بگوییم. یکی از راه‌های اطلاع‌رسانی این مورد فوتبال، ورزش و حضور تماشاگران در استادیوم‌ها است. از طرفی باید نشاط و شادابی را در جامعه به وجود آوریم. جلسات زیادی برگزار شده است. بحث حضور تماشاگران در بازی ایران و کره‌جنوبی در اختیارات فدارسیون فوتبال نبود و باید ارکان دیگری هم تصمیم‌گیری می‌کردند. صبح امروز هم جلسه خیلی خوبی داشتیم. در حال بررسی وضعیت ورزشگاه آزادی هستیم تا بتوانیم شرایط را فراهم کنیم. جدا از اینکه تماشاگران حاضر در ورزشگاه باید دو دوز واکسن زده باشند، باید مسائل دیگری هم بررسی شود.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: به نتایج خیلی خوبی رسیده‌ایم و در یکی دو روز آینده درباره حضور قطعی تماشاگران اعلام نظر و اطلاع‌رسانی نهایی می‌شود. با این وجود تلاش‌مان را کرده‌ایم. دولت و مسؤولان وزارت ورزش و بخش‌های دیگر هم خیلی خوب کمک می‌کنند و ان‌شاءالله در روزهای آتی خبر خوبی بیرون می‌آید.

کامرانی‌فر در خصوص اینکه آیا در جلسه امروز درباره حضور بانوان در ورزشگاه هم تصمیم‌گیری شد، گفت:‌ در این مورد هم صحبت شده اما اجازه بدهید پس از تصمیم‌گیری نهایی اظهارنظر کنم زیرا شاید صحبت کردن در این مورد زود باشد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا در جلسه امروزش در مورد تعداد قطعی تماشاگران دیدار ایران و کره‌جنوبی نتیجه‌گیری شده است، پاسخ داد: ورزشگاه آزادی بزرگ است و تلاش می‌کنیم تعدادی تماشاگر به ورزشگاه بیایند که نمای خوبی داشته باشد.

وی در مورد اینکه آیا تعداد تماشاگران این مسابقه 10 هزار نفر است یا افزایش خواهد داشت، توضیح داد: احساس می‌کنم بیشتر از این مقدار ظرفیت برای حضور تماشاگران در ورزشگاه وجود دارد.

کامرانی‌فر درباره اینکه شهاب عزیزی‌خادم برخلاف اظهاراتش در سخنرانی امروز خود مبنی بر اینکه قرار است امشب سیستم VAR به ایران بیاید در جمع خبرنگاران اعلام کرد مدیران شرکت مربوطه امشب وارد کشورمان خواهند شد، گفت: یک سیستم کامل VAR به ورزشگاه می‌آید. چند نفر متخصص هم از این شرکت به کشورمان می‌آیند. طبق بررسی‌های انجام شده شرکت مذکور در اختیار فیفا است. آمادگی خود را برای استفاده از تجهیزات این سیستم به AFC اعلام کرده‌ایم زیرا میزبانی از مسابقات فاکتورهایی داشت که تمام آنها را آماده کردیم. سیستمی که قرار است استادیوم آزادی به آن تجهیز شود، خیلی به مسیر رسیدن به استفاده از سیستم VAR در لیگ کشورمان کمک می‌کند و به این موضوع تسریع می‌بخشد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت: استفاده از VAR در بازی ایران و کره آفلاین باشد یا آنلاین تفاوتی ندارد زیرا اقدام خیلی خوبی انجام شده است. این سیستم در ایران می‌ماند و سبب می‌شود داوران با سیستم مورد تأیید فیفا آموزش ببینند و ما هم بتوانیم مسیر را پیش ببریم. درباره کمک داور ویدئویی فدراسیون فوتبال با سرعت خیلی خوبی پیش می‌رود و اتفاقات رخ داده نشان‌دهنده برنامه‌ریزی ما است. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در نظر دارند هر چه سریع‌تر اقدامات لازم برای استفاده از VAR در لیگ برتر را هم پیش ببریم.

وی در خصوص اینکه چه زمانی قرار است در لیگ برتر از VAR استفاده شود عنوان کرد: یکی از دلایلی که VAR را برای 4 بازی مقدماتی جام‌جهانی به ایران آوردیم این است که سیستم را برای لیگ برتر در نظر بگیریم. شاید نتوانیم در تمام 240 بازی لیگ برتر از این سیستم استفاده کنیم اما تعداد خاصی از بازی‌ها را به فیفا و AFC اعلام می‌کنیم. قدم به قدم جلو می‌رویم، از مرحله اول در حال گذر هستیم. مرحله دوم مربوط به آمادگی داوران است. حدود 30داور را برای گرفتن مدرک انتخاب کرده‌ایم و فردی باید به اتاق VAR برود که این لیسانس داشته باشد. آن پروسه هم بین یک ماه و نیم تا سه ماه طول می‌کشد.

کامرانی‌فر خاطرنشان کرد: اکنون تلاش زیادی می‌کنیم اما ای کاش این اقدام‌ها زودتر انجام شده بود تا در حال حاضر می‌توانستیم به نتیجه برسیم. هر چند دوستان ما در گذشته هم خیلی تلاش کردند اما شاید مسیر مقداری درست نبود. با مسیر فعلی که فدراسیون در پیش گرفته بحث استفاده از VAR به خوبی پیش می‌رود و به این موضوع خوش‌بین هستیم.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا می‌تواند اسامی داورانی که برای استفاده از سیستم VAR مدرک می‌گیرند اعلام کند، توضیح داد: تعدادی از داوران به مرور زمان به کلاس‌های AFC می‌روند و مدرک می‌گیرند تعداد داوران ایرانی خیلی کم است اما 30 داور را انتخاب کرده‌ایم. نیاز است افرادی برای VAR انتخاب شوند که کمتر در زمین بازی هستند. به صورت مثال اکنون نمی‌توانیم داوران سطح بالای خود را وارد پروسه VAR کنیم زیرا به آنها در زمین بازی و اعزام به خارج از کشور نیاز داریم.طبق یک برنامه‌ریزی مشخص می‌خواهیم تعداد داورانی که در استفاده از سیستم VAR مدنظر قرار می‌گیرند افزایش دهیم.

وی در خصوص اظهارات مسؤولان فدراسیون فوتبال مبنی بر افزایش 400 درصدی دستمزد داوران و آیا می‌تواند رقم حقوق دقیق آنها را در فصل آینده اعلام کند پاسخ داد: اگر رقم سال گذشته را در بیاورید به رقم فصل بعدی هم می‌رسید. این مبلغ در لیگ‌های مختلف متفاوت است حتی مبلغ حقوق داوران در لیگ بانوان متفاوت از آقایان است. هنوز هم بین برخی لیگ‌ها این اختلاف در فوتبال آقایان و بانوان وجود دارد اما به سمت همسان‌سازی حقوق آنها می‌رویم.

کامرانی‌فر افزود: به جای رفتن سراغ رقم حقوق داوران مهم این است اکنون به این سمت برویم که حقوق آنها در سال‌های اخیر هر چند وقت یکبار بین 10 تا 25 درصد افزایش‌می‌یافت اما فصل جدید شروع کار فدراسیون فعلی فوتبال درباره داوری است. برای شروع کار افزایش 400درصدی حقوق داوران رقم خیلی بزرگی است. همچنین باید اشاره کنم تا کنون کلاسی با این کیفیت و شرایط در فوتبال‌مان برای داوری نداشته‌ایم. تمام اعضای هیأت رئیسه فدراسیون و مسؤولان سازمان لیگ به افتتاحیه کلاس آمده بودند و این اتفاق خیلی خوبی برای داوری است.

وی تصریح کرد: همانگونه که عزیزی‌خادم گفت انتظار می‌رود داوران هم تمام تلاش خود را در زمین بازی انجام بدهند و وقت بگذارند تا با تمرکز بالا و شرایط خوب مسابقات پیش‌رو را شروع کنند. همانگونه که رئیس فدراسیون گفت داورانی که در ادامه کار دچار اشتباه و مشکل شوند جایگاه خود را از دست می‌دهند باید به موازات فوتبال در بحث داوری هم تلاش و برنامه‌ریزی کنیم. داوران ما از لحاظ هوشی و توانمندی خیلی بالا هستند و همیشه در مسابقات آسیایی و تورنمنت‌ها بهترین بازی‌ها را قضاوت کرده‌اند این مسائل نشان می‌دهد داوران خوبی داریم اما شرایط تا کنون برای آنها مهیا نشده بود.اکنون با شرایط فراهم شده فصل خوبی را برای داوری پیش‌رو داریم.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره اینکه با نزدیک شدن به روزهای پایانی دوران سرپرستی‌اش در سمت دبیرکلی فدراسیون فوتبال آیا پس از پایان این دوره همچنان وی را در این جایگاه به فعالیت خود ادامه خواهد داد گفت: اجازه بدهید در این مورد اظهارنظری نکنم زیرا اعتقاد دارم باید مسیر توسعه را پیش ببریم تلاش می‌کنم اهداف فدراسیون فوتبال را به نتیجه برسانیم و در همین مسیر پیش برویم به اینگونه مسائل فکر نمی‌کنم.

کامرانی‌فر در مورد اینکه با توجه به تجهیز ورزشگاه آزادی آیا فدراسیون فوتبال صبر می‌کند تا برای استفاده از این ورزشگاه سایر ورزشگاه‌ها هم به سیستم مذکور مجهز شوند، پاسخ داد: تا زمانی که نتوانیم پروسه VAR را طبق نظر فیفا پیش ببریم اجازه استفاده از این سیستم را نداریم. اگر از فدراسیون جهانی تأییدیه نگیریم و یک مسابقه را با استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی برگزار کنیم فدراسیون فوتبال‌مان تحریم خواهد شد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال عنوان کرد:‌ اینگونه نیست که خودمان بخواهیم از سیستم VAR استفاده کنیم بلکه باید مجوز آن را بگیریم و این شرایط را به شکلی پیش ببریم که مدرک اصلی را از فیفا اتخاذ کنیم. این مراحل هم پروسه دارد زیرا سیستم مذکور آئین‌نامه می‌خواهد. آیا اکنون آئین‌نامه‌ای درباره استفاده از سیستم داریم که وقتی اتفاقی افتاد بخواهیم به آن رجوع کنیم؟ باید اطلاعات بیشتری به مردم و تماشاگران بدهیم و رفتارها تغییر کند. همه باید تلاش کنیم تا فوتبال زیبا داشته باشیم.

منبع: فارس

363501