رئیس جدید رسانه ملی:

صدا و سیما دیگر نمی‌گذارد مشکل مردم بر زمین بماند/ برای تحول ‌به حضور و نظرات همگان نیاز داریم

رئیس سازمان صداوسیما گفت: اگر بتوانیم یکی از مشکلات اساسی خوزستان را حل کنیم، توانایی غلبه بر همه مشکلات کشور را نیز داریم و برای تحول در صداوسیما به حضور و نظرات همگان نیاز داریم.
تصویر صدا و سیما دیگر نمی‌گذارد مشکل مردم بر زمین بماند/ برای تحول ‌به حضور و نظرات همگان نیاز داریم

به گزارش پرسون، «پیمان جبلی» رئیس سازمان صداوسیما امروز شنبه در نخستین سفر استانی خود راهی خوزستان شد. وی در این دیدار با جمعی از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای استان دیدار داشت و ضمن شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات آنان، بر تغییر و تحولات جدید در رسانه ملی برای حرکت در مسیر اهداف عالی انقلاب تأکید کرد.

در این دیدار که با بیان نکاتی توسط جمعی از فعالان فرهنگی استان آغاز شد، جبلی بر استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فرهنگی کشور برای حل مسائل ملی تأکید کرد و اظهار داشت: این تصور که برخی فکر می‌کنند مطالبه‌گری به معنی فقط بیان مسائل و دغدغه‌ها است اشتباه است و باید هر کسی در هر جایگاهی، کمک‌رسان جامعه فرهنگی کشور باشد.

وی افزود: جامعه فرهنگی کشور باید صداوسیما را از خود بداند و ضمن بیان مطالبات خود از این ارگان، دست همکاری به سوی آن دراز کند و آن را در مقابل تهاجم گسترده دشمنان تنها نگذارد.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به پیام اخیر مقام معظم رهبری در حکم انتصاب خود، تصریح کرد: مقام معظم رهبری صدا و سیما را در چهار "گام" معرفی کردند که نخست آن را دانشگاه و محلی برای ارتقاء سطح بینش و تفکر جامعه خواندن که این موضوع از اولویت‌های صدا و سیما در مدیریت پیش رو است.

جبلی در ادامه خاطرنشان کرد: آوردگاه دومین گام است که در پیام رهبری بیان شده است که نشان از وضعیت جنگ رسانه‌ای حال حاضر جامعه ما در مقابل تهاجم دشمنان دارد که مهم‌ترین ابزار دفاعی ما صداوسیما است.

وی افزود: سومین گام، قرارگاه بودن صداوسیما است که از اهمیت بالایی برخوردار است که این مسئله را بیان می‌کند که در قرارگاه افراد و گروه‌ها با ابزار و تجهیزات و سطح فکری مختلف دور هم در آنجا جمع می‌شوند و برای حرکت به سمت اهداف عالی خود با یکدیگر همکاری می‌کنند.

رئیس رسانه ملی در خصوص اهمیت امید آفرینی در جامعه گفت: چهارمین گام، تعبیر آسایشگاه بودن رسانه ملی است که محلی برای امید آفرینی و نشر نشاط در جامعه باشد که در کلام مقام معظم رهبری هدف بهره‌مند شدن روح و جسم افراد از زیبایی‌های موجود است.

وی در خصوص انتخاب خوزستان به عنوان اولین مقصد سفر کاری خود، بیان داشت: استان خوزستان، استانی با ظرفیت‌های بالا اما محروم و پر از مسائل و مشکلات است که در شأن مردم آن نیست؛ حل مسائل آن در اولویت‌های برنامه‌ای مدیران کشوری است.

جبلی ادامه داد: اگر بتوان حداقل یکی از مسائل اصلی و بحرانی خوزستان را حل کرد، توانایی غلبه بر همه مسائل و مشکلات کشور وجود دارد، لذا خوزستان و شناخت مسائل آن، در اولویت سفرهای کاری همه مدیران کشور قرار دارد.

وی در انتها بیان داشت: استان خوزستان مملو از ظرفیت‌هایی است که اگر با دقت و مدیریت کارآمد به آن‌ها توجه شود می‌توان شاهد یک تحول عظیم در استان و کشور بود که نماد بارز آن مدیر کارآمد و انقلابی را می‌توان در شخصیت و اقدامات «حجت الاسلام موسوی فرد»، امام جمعه اهواز مشاهده کرد.

صداوسیما دیگر نمی‌گذارد مشکل مردم بر زمین بماند

رئیس سازمان صداوسیما همچنین در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان خوزستان‌ بیان داشت: الگوی‌هایی که سبک زندگیشان شبیه مردم، در کنار مردم و میان مردم است، باید ترویج و نشان داده شود و ثابت شود که اکثریت مسئولان، سبک زندگیشان، سبک زندگی مردم است و مانند آنان زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه این سبک زندگی باید تبدیل به یک اخلاق و فرهنگ و مَنِش شود و اگر تا الآن کوتاهی کردیم باید عذرخواهی کنیم اظهار داشت: ما فعالیتمان را جهادی ادامه می‌دهیم و در کنار مردم خواهیم بود؛ ما باید عذرخواهی کنیم که نتوانستیم فعالیت‌های جهادی را آنچنان ترویج کنیم.

رئیس رسانه ملی تأکید کرد: صداوسیما دیگر نمی‌گذارد مشکل مردم بر زمین بماند بلکه مشکل را بر می‌دارد.

نماینده ولی فقیه در خوزستان هم گفت: صداوسیما تلاش کند برای مردمی کردن اقتصاد، همچنین ایجاد اشتغال جوانان کشورمان کمک کند و تبلیغ اشتغال خانگی انجام بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین «سید عبدالنبی موسوی فرد»، تربیت نیرو‌های شایسته، انقلابی و پاکدست در مجموعه صداوسیما و حضور مدیرانی که شب و روز نمی‌شناسند و پای کار جهادی باشند را ضروری خواند.

پیش از سخنان رئیس سازمان صداوسیما، تعدادی از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای استان خوزستان از جمله حجت الاسلام قربانی، امینی موحد، اسماعیل معنوی، مجید منادی، زهرا آراسته‌نیا، بهزاد شیخی، مصطفی حریزاوی، رسول حق‌جو، محمدامین غفاری، محسن ریسمان‌سنج، حجت الاسلام مالکی و ذوالفقاری و... به بیان نکاتی در خصوص دغدغه‌ها، پیشنهادها و انتقاداتی از عملکرد صداوسیما در سطح ملی و استانی پرداختند که مهم‌ترین آن مسائل شامل موارد زیر است:

1. استفاده از ظرفیت‌های ملی برای مقابله با جریان غرب‌زدگی

2. توجه و حمایت ویژه از نخبگان، کارآفرینان و جوانان نخبه

3. نگاه ویژه به استان خوزستان آن‌گونه که متناسب با ظرفیت‌های آن باشد و اختصاص یک سهم ویژه در تولیدات این استان

4. ایجاد ارتباط عمیق با ظرفیت‌های فرهنگی کشور و گسترش این ارتباط با تمام شبکه‌های صداوسیما

5. ایجاد یک هیئت اندیشه‌ورز برای تعیین اهداف عالی سازمان از فعالان و دغدغه‌مندان فرهنگی جامعه

6. تعیین راهبردهایی برای مقابله با تهاجم گسترده رسانه‌ای علیه خوزستان و به خصوص شهر اهواز

7. توجه ویژه به اقوام استان خوزستان و ارتقاء سطح همبستگی و اتحاد میان اقوام استان

8. توجه به بزرگان، شهدا و قهرمانان ملی استان خوزستان همچون شهید علی هاشمی، شهدای جهاد عشایر و شهید علی لندی

9. ترویج نشاط کارآمد و امید آفرین به جای نشاط کاذب

10. بیان یک روایت صادق از مسائل استان خوزستان و جلوگیری از نشر روایات کذب

11. تقویت روحیه عدالت‌گرایی و مطالبه‌گری در میان جامعه

12. توجه ویژه به محتوای سریال‌های تلویزیونی و جلوگیری از ایده‌پردازی تک‌خطی در ساخت سریال‌ها

13. توقف جریان سلبریتی سازی صداوسیما از شخصیت‌های تلویزیونی و به جای آن توجه به نقش‌آفرینان جامعه

14. امن سازی فضای کاری صداوسیما برای تمام اقشار فعال از جمله بانوان

15. معرفی پتانسیل‌های موجود در استان خوزستان مانند تنوع اقوام و اقلیم برای جذب گردشگر و سرمایه‌گذار

16. استفاده از ظرفیت عالی دینی کشور برای تولید محتواهای قوی فرهنگی و نشر آنها در کشورهای دیگر مانند سریال یوسف پیامبر(ع)

17. بیان نمادهای فرهنگی و دینی کشور با زیبایی و عدم اختلاط نمادها با نازیبایی‌ها مانند فقر و زندان و مشکلات

18. رفتار هوشمندانه در بیان خبرها و توجه ویژه به سلیقه و نگاه مخاطبان به جای نگاه صِرف استانی و یا کشوری

19. رفع محدودیت‌های دست و پا گیر و بدون توجیه عقلی از سر راه تولیدکنندگان سیما

20. توجه ویژه به شبکه نمایش خانگی و الگوبرداری صحیح از آن.

21. تقویت اعتماد عمومی به صداوسیما

22. توجه ویژه به جایگاه اجتماعی برخی افراد مانند معلمان و تکریم و تعظیم جایگاه آنان

23. برگزاری دوره‌های اندیشه‌ورزی برای تقویت بنیاد فکر کارکنان سازمان

24. کادر سازی و پرورش مدیران کارآمد و در طراز انقلاب اسلامی و انتخاب آنها از جوانان نخبه، انقلابی و خوش‌فکر

25. ارتباط مؤثر و کارآمد با ارگان‌های دیگر و جریان‌های فرهنگی جامعه

26. دوری‌گزینی از کارهای نمایشی و توجه ویژه به محتواهای قوی فرهنگی

27. تولید و نمایش کارهای خلاقانه و نوآوری در تولیدات حوزه کودکان

363337